17 آبان 1394

اژه‌ای: خبر بازداشت سرشبکه‌های اجتماعی در قزوین کذب است

17 آبان 1394

رادیو زمانه

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران خبر بازداشت مدیران شبکه‌های اجتماعی در قزوین را «کذب» خواند و درباره بازداشت‌های اخیر خبرنگاران گفت که «همه افراد بازداشت شده خبرنگار نیستند».

سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری ظهر یکشنبه ۱۷ آبان، درباره خبر دست‌گیری و بازداشت تعدادی از مدیران گروه‌های‌ فعال در شبکه‌های اجتماعی در شهر قزوین گفت که این خبر «کذب» است و توضیح داد: «بنده با دادستان تماس برقرار کردم و اوضاع را جویا شدم که ایشان هم چنین خبری را رد کردند.»

اژه‌ای در پاسخ به پرسش یک خبرنگار که پرسید «آیا عضویت در شبکه تلگرامی یک رسانه وابسته به دولت انگیس جرم است» گفت که این شبکه‌ها «هیچ وقت قصد خیر درباره ایران ندارند» و توصیه کرد که کاربران «دقت کنند».

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه درباره عضویت کاربران ایرانی در این شبکه‌ها گفت: «هر چند ممکن است این کار در نگاه اول ظاهر مجرمانه نداشته باشد، اما در ‌‌نهایت موجب گرفتاری برای خودشان خواهد شد».

خبرگزاری تسنیم که به سپاه پاسداران نزدیک است، عصر شنبه شانزدهم آبان‌، به نقل از سپاه صاحب‌الامر قزوین اعلام کرد که مدیران ۱۷۰ گروه‌ فعال شبکه‌های اجتماعی و مجازی موبایلی در شهر قزوین بازداشت شدند.

در این گزارش اتهام این افراد «فعالیت در حوزه‌های ضدامنیت اخلاقی»، «تسهیل شیوه دست‌یابی کاربران به مطالب مستهجن از طریق راه‌اندازی گروه در شبکه‌های موبایلی»، «انتشار متون مبتذل و مستهجن» و «انتشار مطالب توهین آمیز به قومیت‌ها و چهره‌های شاخص ملی و مذهبی» عنوان شده است.

محسنی اژه‌ای، هم‌چنین درباره بازداشت‌های اخیر خبرنگاران، ارتباط این افراد را «با فرد خاصی» تکذیب کرد و گفت همه افراد بازداشت شده خبرنگار نیستند.

طی هفته گذشته، تعدادی از روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب بازداشت شدند. عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار و مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد در دولت محمد خاتمی، احسان مازندرانی، مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان، آفرین چیت‌ساز، ستون‌نویس روزنامه ایران و سامان صفرزایی، خبرنگار ماهنامه اندیشه پویا، از جمله این روزنامه‌نگاران هستند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در واکنش به این بازداشت‌ها، چهارشنبه ۱۳ آبان در جلسه هیأت دولت گفت که نباید از واژه «نفوذ دشمن» سوء استفاده شود و نباید به این بهانه برای افرادی پرونده سازی کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)