17 آبان 1394

روحانی: از تیتر برخی رسانه‌ها می‌توان فهمید چه کسی فردا بازداشت می‌شود

17 آبان 1394

بی بی سی فارسی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، گفته است که "از تیتر برخی رسانه‌ها می‌توان فهمید چه کسی فردا بازداشت می‌شود."

آقای روحانی در سخنانی در بیست‌و‌یکمین نمایشگاه مطبوعات افزوده که "نمی‌توان در یک کشور برخی رسانه‌ها برای همیشه از تعطیلی و توقیف مصون باشند و حاشیه امنی داشته باشند و نه تنها هرچه می‌خواهند بنویسند که نقش پلیس مخفی را ایفا کنند به طوریکه از برخی نشریات می‌توان فهمید فردا چه کسی بازداشت یا توقیف می‌شود و ریختن آبروی چه کسی در دستور کار است."

رئیس جمهوری ایران در ادامه سخنان خود گفت: "رسانه‌ای که هنوز متولد نشده و خود را به خوبی معرفی نکرده؛ به دلایل واهی دچار تاخت و تاز دیگران قرار می‌گیرد. قبلا هم گفته‌ام کلمه توقیف و تعطیل باید آخرین کلمه در یک رسانه باشد."

او گفت که "بد‌ترین جوانمرگی را جوانمرگی مطبوعات و رسانه است" و افزود: "ما همانطور که نیازمند به نهاد رسانه هستیم، نیازمند به نظام مطبوعات با قوانین روشن نیز هستیم و اگر قانون روشن باشد هر روز جمعی با به دست گرفتن یک کلمه و یک جمله نخواهند توانست با آزادی مردم‌بازی کنند."

آقای روحانی در ادامه انتقادات خود گفت که قانون شفاف و تنبیه و تشویق روشن نیاز مطبوعات امروز ایران است و افزود: "آخرین مجازات اعدام است و مجازات اولیه مسائل دیگری است و اگر یک رسانه تخلف کرد و نهاد رسانه او را متخلف خواند وزارت ارشاد و هیات نظارت و قوه قضائیه باید آن را بررسی کنند که آیا این رسانه به نفع کشور کار کرده است یا به نفع بیگانه است؟" رئیس جمهور ایران تاکید کرد: "هر مامور امنیتی نمی‌تواند معیاری برای نشریات باشد و ما باید به سمت نظام و قانون یکسان برای همه حرکت کنیم."

بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات ایران از دیروز، شنبه (۷ نوامبر/ ۱۶ آبان)، در مصلای تهران آغاز به کار کرد. این نمایشگاه در حالی برگزار شده است که چند رسانه عمده محافظه‌کاران منتقد دولت حسن روحانی برای نشان دادن اعتراض خود از حضور در نمایشگاه انصراف داده‌اند.

روزنامه‌های کیهان، جوان و وطن امروز، خبرگزاری‌های تسنیم و فارس، هفته‌نامه ۹ دی و چند وبسایت، از جمله رجانیوز، از جمله رسانه‌هایی هستند که در نمایشگاه حضور ندارند.

همه آنها به طور عمومی دلیل انصراف خود را اعلام نکرده‌اند اما نشان دادن اعتراض به "برخورد دوگانه با رسانه‌های حامی و منتقد دولت"، و "فشارها و محدودیت‌ها"یی که دولت حسن روحانی برای مطبوعات محافظه‌کار ایجاد می‌کند دلیل این تحریم عنوان شده است.

این رسانه‌‎ها در حالی به "محدودیت‌ها" اعتراض می‌کنند که برخوردهای قضایی با روزنامه‌نگاران مستقل و اصلاح‌طلب ادامه دارد. به تازگی اطلاعات سپاه پاسداران اعلام کرده است که چند نفر را به ظن اینکه "عوامل خارجی نفوذ در رسانه‌ها" بوده‌اند دستگیر کرده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز ایران را یکی از بدترین کشورها از حیث آزادی مطبوعات می‌داند و ایران یکی از بزرگترین زندان‌های روزنامه‌نگاران در جهان است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)