17 آبان 1394

واعظی: تلگرام در صورت رعایت خطوط قرمز مسدود نمی‌شود

17 آبان 1394

رادیو فردا

وزیر ارتباطات ایران می‌گوید که شبکه پیام‌رسان تلگرام در صورت رعایت «خطوط قرمز» مانعی برای فعالیت در ایران نخواهد داشت. محمود واعظی این موضوع را در یادداشتی در صفحه شخصی خود در سایت کلوب که یک شبکه اجتماعی داخلی است بیان کرده است.

خبرگزاری مهر روز شنبه ۱۶ آبان با انتشار سخنان آقای واعظی همچنین به نقل از او نوشته است که سیاست دولت یازدهم، «اجرای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات» است.

یادداشت آقای واعظی در شبکه اجتماعی کلوب، پس از آن منتشر می‌شود که هفته گذشته مدیر تلگرام با انتشار بیانیه‌ای در این شبکه پیام‌رسان، از گفته‌هایش مبنی بر مسدود شدن این شبکه در ایران عذرخواهی کرد و تأیید کرد که فعالیت تلگرام در ایران ادامه دارد.

پاول دوروف، در این بیانیه به گفته‌های مقام‌های ایرانی اشاره کرد که مسدود شدن و فیلترینگ این شبکه پیام‌رسان را رد کرده بودند، و افزود که در صورت صحت ادعاهای مقام‌های جمهوری اسلامی، او بابت اظهارات قبلی‌اش عذرخواهی می‌کند.

موسس و مدیر این پیام رسان در اواخر مهرماه گفته بود که دولت ایران به علت آنکه تلگرام حاضر نشده بود ابزار جاسوسی از کاربران آن را در اختیار جمهوری اسلامی بگذارد، این پیام رسان را مسدود کرده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران این اظهارات را تکذیب کرد و گفت که دلیل اختلالات پیش آمده در کار تلگرام در ایران در آن هنگام، اختلال در اینترنت ایران بوده است.

پس از آن پاول دورف نیز در کانال تلگرام خود نوشته که دولت جمهوری اسلامی، درخواست ابزار جاسوسی از این پیام رسان را تکذیب کرده و به او گفته که درخواستی که در این رابطه به دستش رسیده، «قلابی» بوده و «هیچ مقام ارشدی آن را تأیید نکرده است».

احتمال مسدود کردن تلگرام از جمله خبرهایی بود که در روزهای اخیر در خبرگزاری‌های داخلی بازتاب داشت و از جمله فرمانده نیروی انتظامی روز دوشنبه چهارم آبان، گفته بود که «پلیس بر روی کانال‌های مختلف تلگرام نظارت دارد، ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی کلیات موضوع را مطرح کرده‌ایم اما منتظر تصمیمات شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستگاه قضایی درباره تعطیلی تلگرام هستیم».

با این حال یک مقام مسئول در قوه قضائیه ایران گفت که «قطع شبکه‌های اجتماعی اقدامی پسندیده نیست»، و تصمیم‌گیری در این باره باید به متخصصان محول شود.

محمدباقر الفت که معاون اجتماعی و پیشگیری قوه قضائیه ایران است، در این زمینه گفت که «هیچ شبکه اجتماعی در آستانه انتخابات قطع نخواهد شد».

رعایت خطوط قرمز ایران

آقای واعظی در عین حال شرط ادامه فعالیت تلگرام در ایران را رعایت خطوط قرمز جمهوری اسلامی برشمرده و در یادداشت خود در شبکه کلوب، از قول مدیران تلگران گفته است که این شبکه پیام‌رسان «به قوانین جمهوری اسلامی ایران، احترام می‌گذارد».

او در این یادداشت توضیح بیشتری در مورد خطوط قرمز مورد اشاره خود نداده اما پیشتر به خبرگزاری‌ها گفته بود که «ممکن است دلیل کار گروه [مصادیق مجرمانه] برای بررسی فیلترینگ تلگرام، مسدود نشدن کانال‌های غیراخلاقی و مستهجن این شبکه باشد».

وزیر ارتباطات افزوده بود که «در صورتی که موضوع دسترسی به کانال‌های مستهجن و غیراخلاقی شبکه پیام‌رسان تلگرام حل نشود ما هم به عنوان دولت راضی به فیلتر این شبکه هستیم».

اما به گفته مدیر تلگراف، این پیام‌رسان خودش، از جمله به دلیل ملاحظاتی که در اپ‌استورها در نظر گرفته شده، کانال‌های «پورن» را مسدود می‌کند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)