17 آبان 1394

خشم مسکو از کاریکاتورهای شارلی ابدو درباره سقوط هواپیمای روسی

17 آبان 1394

رادیو زمانه

کرملین دو کاریکاتور شماره اخیر مجله طنز شارلی ابدو درباره سقوط هواپیمای مسافربری روسیه در صحرای سینا را «توهین‌آمیز» و «مفتضح» خواند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات روسیه امروز، جمعه ۶ نوامبر / ۱۵ آبان به‌شدت نسبت به کاریکاتورهای شارلی ابدو درباره سقوط هواپیمای روسی در مصر واکنش نشان دادند.

دمیتری پشکوف، سخنگوی کرملین کاریکاتورهای شارلی ابدو را «غیرقابل قبول» خواند و گفت: «در کشور ما این اقدام توهین به مقدسات در مفهوم وسیع کلمه است، این هیچ ربطی به دموکراسی یا آزادی بیان ندارد.»

روز شنبه گذشته یک هواپیمای مسافربری روسی در صحرای سینای مصر سقوط کرد که هنوز دلیل اصلی آن روشن نشده است. در این رویداد همه ۲۲۴ سرنشین و خدمه هواپیما کشته شدند.

نشریه شارلی ابدو در دو کاریکاتور به این موضوع پرداخته است. در کاریکاتور نخست اجساد در حال پرواز و قطعات هواپیما به روی سر یک تروریست گروه داعش فرو می‌ریزند و در بالای طرح نوشته شده: «داعش: نیروی هوایی روسیه به بمباران‌های خود شدت بخشیده است». اشاره شارلی ابدو به بمباران‌های روسیه در خاک سوریه است که از پایان ماه سپتامبر آغاز شد.

در کاریکاتور دوم جمجمه‌ای در بین قطعات هواپیما و اجساد دیده می‌شود که در بالای آن از خطر پرواز با شرکت‌های هواپیمایی ارزان قیمت روسیه نوشته شده و در پایین با اشاره به جنجال اخیر مربوط به نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری پیشین فرانسه و قاچاق کوکائین، از زبان اسکلت آمده است: «می‌بایست با شرکت هوایی کوکائین پرواز می‌کردم.»

به‌تازگی دادگاهی در مارسی سارکوزی را در فهرست مظنونان پرونده قاچاق کوکائین میان فرانسه و جمهوری دومینیکن، موسوم به پرونده «ایر کوکائین» (شرکت هوایی کوکائین) قرار داد. بر اساس این پرونده دو فرانسوی به نام‌های پاسکال فوره و برونو اودوس، دو سال پیش به جرم حمل ۶۸۰ کیلوگرم کوکائین در هواپیمای خود در فرودگاهی در جمهوری دومینیکن به همراه دو شهروند فرانسوی دیگر بازداشت شدند. سارکوزی این اتهام را رد کرده است.

بدین ترتیب شارلی ابدو در این کاریکاتور هم شرکت هوایی روسیه را مورد انتقاد قرار داده و هم نیکلا سارکوزی را.

آلکسی پوشکوف، رئیس کمیسیون روابط خارجی دومای روسیه بر روی صفحه توئیتر خود نوشت: «روسیه‌هراسی ظاهراً در رسانه‌های غرب حد و اندازه‌ای ندارد.» او افزوده است: «در حالی که تمام جهان با روسیه همدردی می‌کند، شارلی ابدو مبلغ حق نفرت‌انگیز توهین است.»

ایگور موروزوف، عضو کمیته روابط خارجی شورای فدراسیون، مجلس علیای پارلمان روسیه کاریکاتورهای شارلی ابدو را «کفرآمیز» و «توهین به یادبود قربانیان سقوط هواپیمای ایرباس روسی» نامید و با اشاره به حمله تروریستی ژانویه سال جاری میلادی به دفتر این مجله گفت: «به نظر من خود این روزنامه‌نگاران چنین اقدامات خشونت‌باری را تحریک می‌کنند.»

ماریا زاخاروا، نماینده رسمی وزارت خارجه فدراسیون روسیه نیز کاریکاتورهای شارلی ابدو را «مفتضح» خواند.

اگرچه روسیه پس از حمله به دفتر شارلی ابدو در ماه ژانویه در راهپیمایی همبستگی پاریس علیه تروریسم شرکت داشت، اما به سرعت این همبستگی را کم‌رنگ و کاریکاتوریست‌های شارلی ابدو را متهم به بی‌احترامی به مؤمنان کرد.

انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام در «شارلی ابدو» عامل حمله تروریستی دو برادر اسلامگرا، سعید و شریف کوشی، به دفتر این نشریه در هفتم ژانویه سال جاری بود که در جریان آن ۱۲ نفر از مسئولان این نشریه کشته شدند. مسئولیت این حمله تروریستی را شاخه القاعده در یمن بر عهده گرفت.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)