17 آبان 1394

بازداشت شماری از «مدیران شبکه‌های اجتماعی» در قزوین

17 آبان 1394

رادیو زمانه

قرارگاه سایبری سپاه صاحب الامر قزوین از شناسایی و بازداشت تعدادی از «مدیران گروه‌های شبکه‌های اجتماعی» در این شهر خبر داد.

خبرگزاری تسنیم که به سپاه پاسداران نزدیک است، عصر شنبه شانزدهم آبان‌، اعلام کرد که تعدادی از مدیران گروه‌های شبکه‌های اجتماعی در شهر قزوین بازداشت شدند.

این خبرگزاری به نقل از سپاه صاحب‌الامر قزوین اعلام کرده است که مدیران ۱۷۰ گروه فعال در شبکه‌های مجازی موبایلی را که «متهم به فعالیت در حوزه‌های ضد امنیت اخلاقی هستند»، شناسایی کرده و تعدادی از آن‌ها را به مراجع قضایی تحویل داده است.

اتهام این افراد «تسهیل شیوه دست‌یابی کاربران به مطالب مستهجن از طریق راه‌اندازی گروه در شبکه‌های موبایلی، انتشار متون مبتذل و مستهجن و انتشار مطالب توهین آمیز به قومیت‌ها و چهره‌های شاخص ملی و مذهبی» اعلام شده است.

جزئیات بیشتری در باره اینکه بازداشت‌شدگان عضو کدام یک از شبکه‌های مجازی هستند منتشر نشده است. این بازداشت‌ها پس از آن صورت می‌گیرد که فشارهای سیاسی و امنیتی برای مسدود شدن تلگرام در ایران افزایش یافته است.

هفته گذشته «کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه رایانه‌ای» با مسدود شدن پیام‌رسان تلگرام مخالفت و تصمیم‌گیری در باره آن را به آینده موکول کرد. به رغم این تصمیم، محمدرضا فرنقی‌زاد مدیرکل روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از اقدام دولت برای مسدود کردن برخی از کانال‌های تلگرام خبر داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در واکنش به این خبر، پنجسنبه ۱۵ آبان گفت: «تلگرام یا هر شبکه اجتماعی دیگر در صورتی فیلتر می‌شوند که وارد فضای غیر اخلاقی شوند».

پاول دوروف، مؤسس پیام‌رسان تلگرام، مهرماه امسال از درخواست دولت ایران برای جاسوسی از شهروندانش خبر داد و گفت که این درخواست را رد کرده است. او سه‌شنبه ۱۳ آبان گفت: «دولت ایران درخواست برای به کارگیری هر گونه ابزار جاسوسی از تلگرام را انکار کرده و گفته است منبع درخواست‌هایی که من دریافت کرده‌ام جعلی‌ است و هیچ مقام قانونی بالاتری آن را تایید نکرده است».

دولت ایران از روز چهارشنبه ۱۳ آبان دسترسی به برخی از کانال‌های تلگرام را مسدود کرده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)