13 آبان 1394

برخی کانال‌های تلگرام از دسترس کاربران ایرانی خارج شد

13 آبان 1394

رادیو زمانه

از صبح امروز چهارشنبه ۱۳ آبان برخی کانال‌های موجود در نرم‌افزار تلگرام که رسانه‌های داخلی از آن‌ها با عنوان کانال‌های «مستهجن» یا «غیراخلاقی» نام برده‌اند، از دسترس کاربران خارج شده است.

به‌نوشته تارنمای مشرق‌نیوز این موضوع به درخواست مسئولان ایرانی و توسط شرکت تلگرام انجام شده است. مسئولان تلگرام تاکنون به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) به‌نقل از حسین نوش‌آبادی، معاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مورد فیلتر شدن تلگرام، نوشته است: «نرم‌افزارهای پیام‌رسان می‌تواند ابزار خوبی برای توسعه فرهنگ عمومی جامعه باشد به‌شرطی که از آن درست استفاده شود.»

نوش‌آبادی در ادامه گفته است: «در صورت این‌که عده‌ای بخواهند از این نرم‌افزارها سوءاستفاده کنند باید با کار کارشناسی برای این موضوع چاره‌اندیشی شود.»

نوش‌آبادی همچنین گفته است: «ما نمی‌توانیم مانع فعالیت شبکه‌های اجتماعی شویم چون اگر بخواهیم یک شبکه‌ای را فیلتر کنیم شبکه‌های دیگری در کنار آن وجود دارند. بنابراین آن افرادی که فکر می‌کنند می‌توان با فیلتر کردن تلگرام جلوی شبکه‌های اجتماعی را گرفت در اشتباه هستند.»

این مقام مسئول در وزارت ارشاد با اشاره به پیشرفت تکنولوژی شرکت‌های سازنده نرم‌افزارهای پیام‌رسان، تهدید و یا فیلتر کردن را «راه‌ حل اساسی برای مقابله با رفتارهای مجرمانه» ندانست.

معاون حقوقی و پارلمانی وزیر ارشاد همچنین از عدم ارائه درخواست فیلترینگ نرم‌افزار تلگرام از سوی وزارت ارشاد خبر داده است.

این سخنان در حالی از سوی نوش‌آبادی مطرح شده است که از صبح روز چهارشنبه کاربران با تلاش برای ورود به برخی صفحات نرم‌افزار تلگرام با این پیام مواجه شده‌اند: «متأسفیم، این کانال به دلیل قوانین کشور شما در دسترس نیست.»

از سوی دیگر به‌گفته برخی کاربران داخل ایران در ساعات گذشته دسترسی به برخی کانال‌ها با اختلال همراه بوده اما این اختلال مقطعی بوده و هم‌اکنون دسترسی به این کانال‌ها ادامه دارد.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات پیش‌تر اعلام کرده بود «درصورتی که کانال‌های مستهجن تلگرام مسدود نشود دولت نیز موافق فیلتر این شبکه اجتماعی خواهد بود».

گفته می‌شود نزدیک به ۱۵ میلیون کاربر ایرانی از نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام استفاده می‌کنند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)