13 آبان 1394

اتهام براندازی علیه دو روزنامه‌نگار ترک به خاطر یک تیتر

13 آبان 1394

رادیو زمانه

دولت ترکیه پس از پیروزی حزب حاکم عدالت و توسعه در انتخابات، شکار روزنامه‌نگاران و منتقدان را شروع کرد. دو عضو تحریریه مجله نقطه، به خاطر تیتر یک گزارش بازداشت شده‌اند.

حزب اسلامگرا و محافظه‌کار «آک‌پ» پس از فراغت از انتخابات پارلمانی و با اطمینان خاطر از پیروزی کسب شده، به شکار منتقدان روی آورده است. دو عضو هیات تحریریه هفته‌نامه «نقطه» به اتهام تلاش برای براندازی دستگیر شده‌اند. در توئیتر این مجله آمده که دستگیرشدگان منتظر دادگاه خود هستند.

دلیل بازداشت سردبیر و دبیر خبر «نقطه» تیتری بود که پس از اعلام پیروزی عدالت و توسعه در صفحه اول این روزنامه درج شده بود: «جنگ داخلی در ترکیه شروع می‌شود.»

این دو روزنامه‌نگار متهم شده‌اند به این که برای مبارزه‌ای مسلحانه علیه دولت فراخوان داده‌اند. اما این اتهام چندان معتبر به نظر نمی‌رسد زیرا نسخه‌های روزنامه به فوریت جمع‌آوری شده‌اند و وبسایت این روزنامه نیز مسدود شده است.

هیچیک از مقامات قضایی در استانبول توضیح نداده‌اند که مبنای چنین اتهامی چیست. روزنامه «حریت دیلی» می‌نویسد این دو روزنامه‌نگار اتهام کودتا را رد کرده‌اند.

مجله نقطه در ماه سپتامبر هم به خاطر یک عکس دستکاری شده از اردوغان مورد حمله قرار گرفت. در این فتوشاپ که در صفحه اول نقطه منتشر شد، اردوغان در حال سلفی گرفتن با تابوت سربازانی دیده می‌شد که در مقابله با پ‌ک‌ک کشته شده بودند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)