12 آبان 1394

یک سایت وابسته به سپاه: پنج عامل نفوذی مطبوعات دستگیر شدند

12 آبان 1394

رادیو زمانه

سایت «راه دانا»، وابسته به سپاه پاسداران و تندروهای حکومتی در ایران نوشته است پنج نفر که به‌گفته این سایت «عوامل نفوذی دشمن» در مطبوعات بودند، دستگیر شده‌اند.

این سایت روز سه‌شنبه ۱۲ آبان نوشت «سربازان گمنام امام زمان» به دستور «مقام قضایی» این پنج نفر را دستگیر کرده‌اند. مسئولان حکومتی در ایران مأموران سازمان اطلاعات را «سربازان گمنام امام زمان» می‌نامند.

«راه دانا» بدون آن‌که روشن کند کدام «مقام قضایی» دستور بازداشت این افراد را صادر کرده، و بدون آن‌که اتهام دستگیرشدگان ثابت شود نوشته است آن‌ها «از عوامل مرتبط با پروژه نفوذ دشمن در مطبوعات» بودند.

این سایت تنها نام سه نفر از دستگیرشدگان را در دو خبر جداگانه منتشر کرده است: عیسی سحرخیز، احسان مازندرانی و آفرین چیت‌ساز. از دو نفر دستگیرشده دیگر هیچ اطلاعاتی منتشر نشده است.

عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی دوشنبه ۱۱ آبان، ساعت هفت صبح در منزلش در تهران بازداشت شد و ساعاتی بعد احسان مازندرانی، خبرنگار سابق پارلمانی و مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان دستگیر شد.

«راه دانا»، آفرین چیت‌ساز را که مطالب او در روزنامه دولتی «ایران» و خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) منتشر می‌شود، «از عناصر نزدیک به مسئولان وزارت ارشاد» معرفی کرده است.

این سایت در ادامه مطالبی را با هدف «پرونده‌سازی» علیه عیسی سحرخیز و احسان مازندرانی منتشر کرده که «کشف» تازه‌ای در آن‌ها وجود ندارد و پیش از این بارها توسط رسانه‌های تندرو با همان ادبیات و همان تصاویر بازپخش شده‌اند. از جمله این‌که این دو روزنامه‌نگار در رویدادهای سال ۸۸ شرکت داشتند، در همان دوران بازداشت شده‌اند و هم‌سو با اصلاح‌طلبان فعالیت می‌کردند.

تنها نکته قابل تأمل در این‌باره برجسته کردن «ارتباط»های این دو روزنامه‌نگار با خانواده اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

در خبر سایت «راه دانا» از جمله به وابستگی روزنامه فرهیختگان به دانشگاه آزاد (متولی خانواده هاشمی رفسنجانی)، اعطای مجوز از سوی عیسی سحرخیز به روزنامه زن، با مدیرمسئولی فائزه هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۸۳، زمانی که سحرخیز مدیرکل مطبوعات وزارت ارشاد بود و دیدار سحرخیز و اعضای «انجمن دفاع از آزادی مطبوعات» با اکبر هاشمی رفسنجانی در سال ۹۲، تأکید شده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)