12 آبان 1394

هر پنج روز یک خبرنگار یا فعال رسانه‌ای کشته می‌شود

12 آبان 1394

دویچه وله

در روز جهانی "پایان مصونیت عاملان جرم و جنایت علیه گزارش‌گران" آمار سازمان ملل امیدبخش نیست. جنایت علیه روزنامه‌نگاران رشدی ۴۲درصدی داشته است. پیگیری قضایی جنایت علیه اهالی رسانه اما تنها ۲ درصد رشد کرده است.

امسال دومین سالی است که روز دوم نوامبر در تقویم جهان به عنوان روز "پایان مصونیت عاملان جرم و جنایت علیه گزارش‌گران" شناخته می‌شود.

سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۴ بعد از تلاش‌های سازمان‌ها و نهادهای مدافع حقوق روزنامه‌نگاران، روزی را برای پررنگ‌ کردن جرم و جنایت ‌علیه گزارش‌گران رسانه‌ای وارد تقویم رسمی خود کرد.

دلیل انتخاب تاریخ ۲ نوامبر این است که در چنین روزی دو گزارش‌گر "رادیو فرانسه" به هنگام انجام وظایف حرفه‌ای خود در کشور مالی کشته شدند، اما عاملان جنایت آن‌ها همچون بسیاری دیگر از جنایت‌ها علیه اهالی رسانه، هرگز بازخواست و مجازات نشدند.

سازمان ملل متحد در دومین سال این روز جهانی اعلام کرد که وضعیت امنیت جانی روزنامه‌نگاران نه تنها بهتر نشده که فعالان رسانه‌ای با تهدیدها و خطرهای جدی بیشتری مواجه‌اند.

بنا به گزارش سازمان "گزارش‌گران بدون مرز"، از آغاز سال جاری میلادی (۲۰۱۵) تاکنون ۵۵ خبرنگار و ۱۶ شهروند-خبرنگار در جهان حین انجام وظیفه حرفه‌ای خود کشته شدند.

در حال حاضر ۳۱۴ روزنامه‌نگار، وبلاگ‌نویس و فعال اینترنتی در جهان در زندان‌ها به سر می‌برند. ایران، چین و ترکیه از کشورهایی‌اند که "بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران" محسوب می‌شوند.

سازمان یونسکو در آماری که در روز "پایان مصونیت عاملان جرم و جنایت علیه گزارش‌گران" منتشر کرد، اعلام کرد که بررسی‌ها نشان می‌دهد از سال ۲۰۰۶ تا پایان سال ۲۰۱۴ نیز ۶۸۰ روزنامه‌نگار و عکاس مطبوعاتی حین انجام کار کشته شدند.

بنا به این گزارش، ۹۴ درصد این کشته‌شدگان روزنامه‌نگاران محلی محسوب می‌شدند و ۶ درصد نیز خبرنگاران رسانه‌های خارجی در کشورهای مختلف بودند.

یونسکو می‌گوید که در بهترین حالت تنها ۶ درصد جنایت‌ها علیه خبرنگاران در دادگاه تا مراحل نهایی و اقامه جرم علیه مجرمان پیگیری می‌شود.

بیش از ۴۰ درصد این جرایم علیه روزنامه‌نگارانی رخ داده که در رسانه‌های چاپی مشغول به کار بودند. بیست و یک درصد کشته‌شدگان نیز در رادیوها کار می‌کردند و ۶ درصد از قربانیان در رسانه‌های اینترنتی شاغل بودند.

به طور میانگین، هر ۵ روز یک خبرنگار یا عکاس مطبوعاتی در جهان کشته می‌شود. آمار می‌گوید که در بهترین حالت تنها یک مورد مرگ در میان اهالی رسانه از هر ۱۰ مورد پیگیری می‌شود.

سازمان ملل متحد می‌گوید که جنایت علیه خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای در سال جاری نسبت به دو سال قبل دست‌کم ۴۲ درصد رشد داشته است.

این در حالی است که میزان مواردی که در دادگاه بررسی قضایی شده و به شناسایی عاملان منجر گشته، از سال ۲۰۱۳ تا کنون تنها ۲ درصد پیشرفت را نشان می‌دهد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)