12 آبان 1394

یک شرکت آمریکایی به ایران «خدمات اینترنتی می‌دهد»

12 آبان 1394

رادیو فردا

در حومه شهر واشینگتن دی‌سی، پایتخت ایالات متحده، یک شرکت خدمات کامپیوتری که بزرگترین طرف قراردادش تا به حال وزارت دفاع آمریکا بوده است، حالا قصد ارائه خدمات تازه‌ای به یک مشتری تازه دارد: ارائه خدمات اینترنتی به ایران.

شرکت «جی‌تی‌تی کامیونیکیشن» که دفترش در شهر مک لین است، توضیحی در خصوص مشتری تازه‌اش و همینطور بقیه شرکای تجاری‌اش در کشورهای حاشیه خلیج فارس منتشر نکرده است.

به گزارش دیلی بیست، یکی از کابل‌های اینترنتی این شرکت در نزدیکی بوشهر خواهد بود که مقر یکی از راکتورهای اصلی برنامه اتمی ایران است.

همکاری جی‌تی‌تی با جی‌بی‌آی (Gulf Bridge International) که یک شرکت ارائه خدمات اینترنتی در خاورمیانه و مقر آن در دوحه، قطر است در بهار سال گذشته تنها در یک توئیت از سوی جی‌بی‌آی اعلام شده بود.

دیلی بیست گزارش داده است در حالی‌که تلاش آنها برای صحبت با جی‌تی‌تی تا کنون ثمر نداشته، اما شواهد نشان می‌دهد که این شرکت ماه‌هاست به شهرهایی در ایران خدمات اینترنتی عرضه می‌کند.

به علم تحریم‌های همه جانبه علیه ایران به خاطر برنامه اتمی‌اش، شرکت‌های آمریکایی حق فعالیت در ایران را ندارند.

اما سال گذشته وزارت خزانه‌داری آمریکا، که مجری برنامه تحریم‌ها علیه ایران است، طبق قوانین تازه‌ای اجازه فروش برخی خدمات در راستای گسترش اینترنت را به برخی شرکت‌ها داده بود.

این قوانین تاز به جی‌تی‌تی و برخی دیگر شرکت‌های ارائه خدمات اینترنتی اجازه می‌دهد وارد بازار اینترنت ایران شوند.

به گزارش دیلی بیست، شرکت آمریکایی جی‌تی‌تی کمی پیش از یک ماه قبل از نهایی شدن توافق اتمی ایران با شش قدرت جهانی، از طریق شرکت جی‌بی‌آی کار ارائه خدمات اینترنتی به ایران را آغاز کرده بود.

داگ مادوری، مدیر موسسه تحلیلی داین که به بررسی اتصالات اینترنتی می‌پردازد، به دیلی بیست می‌گوید که تنها مقامات ایرانی از حجم کار جی‌تی‌تی و میزان اتصالات اینترنتی که توسط کابل‌ها این شرکت صورت می‌پذیرد باخبر هستند و این ممکن است بخش بزرگی از تمام اتصال به اینترنت در ایران را در برگیرد.

با آنکه سخنگوی شرکت جی‌تی‌تی گفته است این شرکت از اظهار نظر در خصوص همکاری با ایران تا نهایی شدن قرارداد همکاری پرهیز می‌کند اما خاطرنشان ساخته است که این شرکت هیچ قانونی را زیر پا نگذاشته و در راستای سیاست‌های آمریکا در خصوص مدیریت جریان اطلاعات به ایران و از ایران فعالیت می‌کند.

خانم آن روت، سخنگوی این شرکت می‌گوید: «جی‌تی‌تی هیچ رابطه تجاری با ایران یا دولت ایران ندارد. همه ترافیک اینترنتی که از ایران و از طریق این شرکت انجام می‌شود، از طریق واسطه‌های تجاری این سازمان در خاورمیانه صورت می‌گیرد».

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)