27 مهر 1388

بر اساس جدیدترین رده‌بندی سالانه آزادی مطبوعات:

ایران به دروازه کشورهای جهنمی برای مطبوعات رسید

27 مهر 1388

در هشتمین "رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات" که امروز از سوی سازمان گزارشگران بدون‌مرز منتشر شد، ایران در میان ۱۷۵ کشور جهان، رتبه ۱۷۲ جدول را از آن خود کرده است.

بر اساس این گزارش، وضعیت آزادی مطبوعات در ایران تنها از سه کشور اریتره، ترکمنستان و کره شمالی بهتر است. این سه کشور از سوی سازمان گزارشگران بدون‌‌مرز، "کشورهای جهنمی" برای آزادی مطبوعات نام گرفته اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز نسبت به نزدیک شدن وضعیت ایران به وضعیت این سه کشور ابراز نگرانی کرده است.

در این گزارش با اشاره به "رو به وخامت گذاشتن وضعیت مطبوعات در ایران در سال ۲۰۰۹" آمده است: "مرگ وبلاگ‌نویس جوان امیدرضا میرصیافی در زندان اوین و ادامه بازداشت روزنامه‌نگاران و از جمله خبرنگار امریکایی ایرانی تبار رکسانا صابری و سپس بازداشت جمعی روزنامه‌نگاران در پی سرکوب اعتراضات گسترده به تقلب و تخلف در انتخاب مجدد محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در تاریخ ٢٢ خرداد، از جمله علل این وخامت است. "

سازمان گزارشگران بدون‌مرز در این گزارش تاکید کرده است که "روزنامه‌نگاران بازداشت شده مجبور به اعترافات اجباری در دادگاه‌های استالینی شدند و در حالی که حقوق ابتدایی‌شان رعایت نشد، محاکمه شدند."

هم‌چنین در ادامه این گزارش آمده است که "امسال روزنامه‌نگاران ایران بیشتر از هر وقت دیگری از ایران احمدی‌نژاد آزار دیدند. انتخاب مجدد و مورد اعتراض محمود احمدی‌نژاد کشور را در بحرانی عمیق فرو برد و بدبینی مفرط مقامات حکومتی علیه روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران شدت یافت.‌ با استقرار نیروهای امنیتی در چاپخانه‌ها و تحریریه‌های روزنامه‌ها، سانسور پیش از انتشار مطالب اعمال شد و بازداشت و زندانی کردن، بدرفتاری غیرقانونی و گسترده با روزنامه‌نگاران، بسیاری از آنها را مجبور به ترک کشور کرد. این تصویر کلی از وضعیت آزادی مطبوعات در جمهوری اسلامی در سال جاری است."

این گزارش سپس می‌افزاید: "ایران پیش از این نیز در رده‌های انتهایی جدول قرار داشت (سال گذشته در رده ١٦٦ در میان ١٧٣ کشور)، اما امسال ایران به دروازه سه کشور جهمنی برای آزادی مطبوعات، ترکمنستان ( رده ١٧٣)، کره شمالی (رده ١٧٤) و اریتره (رده ١٧٤) که سال‌هاست آخرین رده جدول را به خود اختصاص داده‌اند، رسیده است."

ژان فرانسوا ژولیارد دبیر اول گزارشگران بدون مرز نیز ‌اعلام داشته که در رده‌های پائینی جدول «نگران وضعیت ایران» است.

به گفته وی ایران "به‌شکلی خطرناک در سقوط خود به سه کشور جهمنی برای آزادی مطبوعات (ترکمنستان، کره شمالی و اریتره) نزدیک شده است."

"رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات در جهان" از هفت سال پیش تا کنون از سوی گزارشگران بدون مرز و با همکاری صدها تن از روزنامه نگاران و کارشناسان رسانه‌ها تهیه می‌شود.

هشتمین جدول که اینک منتشر شده، رده‌بندی جهاني آزادی مطبوعات را در محدوده زمانی ١٠ شهریور ١٣٨٧ (اول سپتامبر ٢٠٠٨ ) تا ١٠ شهریور ١٣٨٨ (اول سپتامبر ٢٠٠٩ ) در بر می‌گیرد.

گزارش کامل گزارشگران بدون مرز را در اینجا بخوانید

جدول رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات (فایل PDF)

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.