9 آبان 1394

روزنامه‌ها «سیل در ایران» و «مذاکرات در وین» را چگونه پوشش دادند؟

9 آبان 1394

شفقنا رسانه- برای صفحه یکِ اول هفته، روزنامه‌ها دو سوژۀ اگرچه یکسان اما مهم داشتند که باید تصمیم می‌گرفتند عکسِ یک را به یکی از آن‌ها اختصاص دهند. یکی، نشست وین درباره‌ی بحران سوریه بود که در سخنان مذاکره‌کنندگان، بیشتر تکرار مواضع پیشین بود و در نهایت، توافقی 9 بندی نوشته شد اما راهکار یا تصمیم تازه‌ای لااقل به صورت رسانه‌ای مطرح نشد. دوم، بارندگی شدید در ایران و سیل در چند استان کشور بود. انتخاب عکس به همراه تیتر، به معنای پررنگ‌تر کردن یک موضوع و اهمیت بیشترِ آن است و روزنامه‌های گوناگون، انتخاب‌های متفاوتی داشتند.

روزنامه خراسان عکس یکِ خود را به صحنه‌ای ناراحت‌کننده از آثار مخرب سیل بر یکی از شهرها اختصاص داد اما هم برای این موضوع و هم نشست وین، تیترهای کوتاه و شاید بیش از حد خلاصه و بدون اطلاعات انتخاب کرد. تنها اطلاعاتی که در زیرتیتر درباره سیل می‌دهد این است «در 3 استان 7 قربانی گرفت». درباره نشست وین هم از مذاکره 8 ساعته خبر داده و در تیتر هم به توافق 9 بندی درباره سوریه اشاره کرده است.

شهروند نگاهی مسئولانه‌تر به موضوع سیل داشت و بیش از هر روزنامه دیگری، صفحه یکِ خود را به این موضوع اختصاص داد و اطلاعات خوبی را در تیتر و زیرتیتر قرار داد اما تیتری راجع به نشست وین کار نکرد. یکی از تیترها، آمار تکان‌دهنده‌ای است مربوط به «3 هزار خوزستانی» که روانه بیمارستان شده‌اند و در زیرتیتر هم اضافه کرده که «اهوازی‌ها تا 3 هفته دیگر درگیر مشکلات تنفسی هستند». تیترِ دیگر، مربوط به دستور رئیس جمهور برای پیگیری وضعیت سیل‌زدگان و امدادرسانی به این 10 استان است که با عکسی از غرق شدنِ چند ماشین در خیابان‌های یکی از شهرهای سیل‌زده، همراه شده است.

وطن امروز هم عکس یک را از سیل انتخاب کرد اما مانند اغلب اوقات، با رویکردی بیشتر سیاسی تا اجتماعی. روتیتر از خسارت‌ها خبر داده :«7 کشته، یک مفقود و صدها میلیارد تومان خسارت... با وجود پیش‌بینی قبلی». این اطلاعات در نهایت به تیترِ انتقادی روزنامه از دولت منتهی شده است که «سیل تدبیر را برد!»

در حالی که برخی از رسانه‌ها از 10 یا 12 استان نام می‌برند، برخی از روزنامه‌های امروز تنها به نام چند استان اکتفا کردند از جمله کیهان. روزنامه، عکس یکِ خود را از سیل در ایران انتخاب کرد اما تیتر کوتاه و ناقص و بدون اطلاعاتی انتخاب کرد و تنها به نام استان ایلام اشاره کرد. تیترِ دیگر روزنامه اما مربوط به نشست وین است و در آن، برخی از مذاکره‌کنندگان اصلی نشست را «حامیان تروریسم» خوانده و به نقل از آن‌ها، موضع قدیمی‌شان را تکرار کرده که «اسد باید برود» و به نقل از ایران نوشته است که «مردم سوریه باید تصمیم بگیرند.» در واقع تیتر‌ این روزنامه‌ و روزنامه‌های مشابه در خط مشی، بر به سرانجام نرسیدنِ این مذاکرات و اختلافات دوطرف است و نه اشتراکات تاکید می‌کند؛ رویکردی که مشابه آن، در مذاکرات هسته‌ای ایران هم دیده شد.

روزنامه جوان هم با همین رویکرد، در تیتر خود بر «دیپلماسی ایرانی-روسی در وین» تاکید کرد و این مرزبندی را پررنگ‌تر کرد. روتیتر و زیرتیتر هم عباراتی در تکمیل موضع مطرح شده در تیتر هستند؛ یکی این که ایران و روسیه، موضوع اصلی را مبارزه با تروریسم می‌دانند و دیگری نقل قولی از وزیر خارجه عراق، که علت شکست نشست‌های قبلی را «بهانه غربی‌ها درباره اسد» دانسته است.

روزنامه اعتماد شاید نماینده‌ی خوبی برای بررسی رویکرد روزنامه‌هایی با خط مشی متفاوت، نسبت به نشست وین باشد. عکس یک، نه به سیل که به میز مذاکره طویلی اختصاص داشت و تیترها، بر تلاش تیم ایران و دیگر کشورها برای رسیدن به توافقی همه‌جانبه و حل بحران سوریه تاکید داشت. روزنامه حتی گفت‌وگویی اختصاصی با معاون وزیر خارجه هم گرفت و به نقل از او نوشت که «ظریف مانع تصویب برخی بندهای بیانیه پایانی شد» و به این ترتیب، اهمیت حضور و مشارکت ایران در این نشست را نشان داد. تیترِ دیگر، «ویرانی میلیاردی سیل» است و در روتیتر، به رقم دقیق این خسارت یعنی 600 میلیارد تومان و نام چند استان یعنی ایلام، لرستان، کرمانشاه و خوزستان اشاره کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)