9 آبان 1394

حذف، راه مقابله با تلگرام نیست

9 آبان 1394

وب سایت الف

ناصرایمانی

کمتر گوشی تلفن همراه نسل جدید است که بر روی آن نرم افراز تلگرام نصب نشده باشد. کاربرد این نرم افزار در جامعه بسیار زیاد است و افراد زیادی بالاخص نسل جوان ما از این نرم افزار پیشرفته استفاده می کنند.

اما مجدداً چند صباحی است که صحبت از فیلترینگ و مسدود نمودن این نرم افزار بگوش می رسد. این در حالیست که کاربرد اطلاع رسانی این رسانه مجازی روز بروز بیشتر شده و هم اکنون تمامی خبرگزاری ها وسایت های خبری با هر گرایش فکری از این نرم افزار استفاده می کنند .

طبق معمول مسئولان ما برای مقابله با ناهنجاری های هر پدیده اجتماعی از سلاح "حذف" و" نابودی" استفاده می کنند. زیرا آسانترین راه برای مقابله، "حذف" کامل است. بدون آنکه توجه نمایند که پاک کردن صورت مسئله، چه آثار اجتماعی و فرهنگی را دنبال دارد .

به یکی از این آثار در حوزه سیاسی اشاره می کنم. قرار بود چهارشنبه شورای عالی مجازی برای بررسی فیلترینگ تشکیل شود. دادستان کل کشور به جلسه آمدند اما مسئولان دولتی نیامدند. خیلی ساده میتوان نتیجه گرفت که قوه قضائیه ای ها و این جناح فکری با مسدود کردن تلگرام موافقند و مسئولان دولتی وآن جناح فکری مخالف . آیا این نتیجه گیری درست است؟ مسلماً خیر اما تبعات سیاسی این برداشت ها در افکار عمومی که به نوعی حاکمیت دو گانه را تجسم می کند، آثار زیان باری برای افکار مردم و جوانان در دراز مدت دارد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)