5 آبان 1394

علیرضا رجایی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی از زندان آزاد شد

5 آبان 1394

دویچه وله

رجایی دومین دوره حبس بلندمدت خود در سال‌های پس از انقلاب را گذراند. او در سال ۱۳۹۰ به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" و "فعالیت تبلیغی علیه نظام" به ۴ سال حبس و ۵ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شد.

علیرضا رجایی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی ملی-مذهبی، روز دوشنبه (۲۶ اکتبر/ چهارم آبان) پس از سپری کردن دوران محکومیت خود از زندان آزاد شد.

رجایی علاوه بر مدیریت انتشارات "گام نو"، دبیر گروه سیاسی هیئت تحریریه روزنامه‌های "جامعه"، "توس" و "نشاط" بود و در ماهنامه "ایران فردا" نیز نقشی محوری داشت.

رجایی در بگیر و ببندهای اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ برای مدتی بازداشت شد، ولی بعدا او را آزاد کردند. او اما در اردیبهشت ۱۳۹۰ دوباره به اتهام "ارتکاب جرایم امنیتی" توسط ماموران امنیتی بازداشت شد و این بار برایش محاکمه ترتیب دادند. شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی حداد، رجایی را به اتهام عضویت در ائتلاف نیروهای ملی-مذهبی و "اقدام علیه امنیت ملی نظام جمهوری اسلامی و نیز فعالیت تبلیغی علیه نظام"، به ۴ سال حبس و ۵ سال محرومیت از تمامی حقوق اجتماعی و حق عضویت در تشکل‌های سیاسی و نهادهای مدنی محکوم کرد.

به دلیل حبس رجایی، انتشاراتش تعطیل شد و همسر و فرزندانش نیز به سبب فشارهای امنیتی مجبور به ترک کشور شدند.

ابوالفضل قدیانی، از زندانیان سیاسی، در نامه‌ای که توانست از اوین به بیرون بفرستد، نکاتی را نوشت که از فشارهای بی‌حد بازجویان بر خانواده رجایی حکایت داشت. قدیانی در این نامه نوشت: «اخیرا بازجوی رجایی وقاحت و خباثت را بجایی رسانده که به همسر آقای دکتر رجایی گفته من ایشان را به زندان برازجان یا رجایی شهر تبعید می‌کنم و وقیحانه از وی خواسته از شوهرش طلاق بگیرد.»

علیرضا رجایی در سال ۱۳۷۸ نفر بیست و هفتم منتخبان تهران برای مجلس شورای اسلامی شد، ولی آرای او را ابطال کردند و غلامعلی حداد عادل را به جای او به عنوان نماینده به مجلس فرستادند.

حبس رجایی که امروز پایان یافت، اولین تجربه او از زندان سیاسی در سال‌های پس از انقلاب نبوده است. او پیش از این نیز در سال ۱۳۸۱ به اتفاق جمعی از فعالان ملی-مذهبی دستگیر و به ۳ سال زندان و ۵ سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شده بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)