2 آبان 1394

یک استاد ارتباطات: تیتر گاهی می تواند باعث برند شدن رسانه شود

2 آبان 1394

مهدی منتظر قائم گفت: چاپ هر کتابی مانند تولد، بزرگ شدن و به سامان رسیدن یک فرزند است. دکتر رضاییان از روزنامه نگار به یک محقق تبدیل شدند به طوری که این کتاب را در مورد کارکرد و اهمیت تیتر نوشتند.

به گزارش شفقنا رسانه منتظر قائم، استادیار گروه ارتباطات دانشگاه تهران در نشست نقد و بررسی کتاب «تیتر نویسی» که عصر چهارشنبه ۲۹ مهرماه برگزار شد، گفت: من حقیقتا تجربه کمی به لحاظ نظری و تجربی در مطبوعات دارم و بیشتر در تلویزیون کار انجام دادم برای همین از زاویه اصول فنی روزنامه نگاری و تیترنویسی کتاب را نخوانده ام. از ویژگی های این کتاب از نظر من این است که مقدمات و مباحث کلی تیترنویسی در آن رعایت شده و می توان به ضرورت، بعضی از فصل های آن را توضیح بیشتری داد. این کتاب استخوان بندی مباحث قدیم و جدید تیترنویسی را در دل خود جای داده است به طوری که سعی کرده یک کتاب درسی باشد. پرسش ها و تمرین هایی که برای آخر فصل گذاشته است تلاش خوبی است.

این مدرس ارتباطات در ادامه گفت: عنوان کتاب بسیار زیبا و موجز است اما این عنوان چیز زیادی در مورد محتوا نمی گوید بلکه یک عنوان کلی است که چیزی جز کلیت خود نمی گوید. کتابی که در مورد تیترنویسی است باید نوع فونت تیترها در آن رعایت شود. اگر این کتاب را تلاشی بدانیم که بتواند تیتر را به عنوان سوژه تحقیق مطرح کند چند سوال برایم مطرح می شود و آن اینکه مخاطب این کتاب معلوم نیست. آیا خود روزنامه نگاران، ویراستاران، سردبیرها، صفحه بندها و هر کسی که در فرآیند نهایی کردن تیتر نقش دارد جزو مخاطبان این کتاب محسوب می شوند؟ سردبیر یا دبیر سرویس باید علاوه بر متن در تیترنویسی به مخاطب توجه لازم را داشته باشد. ما به روزنامه نگاری که تیتر می نویسد می گوییم الزامات اقتصادی را رعایت کند بنابراین هر کسی در فرآیند تأیید تیتر یک وظیفه ای دارد. فضای تیتر نویسی بسیار بزرگ است و از حوزه روزنامه نگاری حرفه ای به سمت شهروند خبرنگار، فیسبوک، وبلاگ ها، فضای مجازی و غیره رفته است که آدم های آماتور در آن تیترنویسی می کنند. آیا این کتاب قرار است برای تیترزنان آماتور به کار رود یا مخاطبان آن، تیترنویسان حرفه ای هستند؟

او ادامه داد: بزرگترین اشکالی که به پژوهش تیترنویسی ما وارد می شود این است که ما در این پژوهش مخاطب را به عنوان یکی از مقوله های اصلی نادیده می گیریم. در صورتی که مخاطب از زوایای مختلفی با تیتر ارتباط دارد. نشریه از طریق تیتر با مخاطب ارتباط برقرار می کند. منتظر قائم با اشاره به این که بخشی از ادبیات نظری مرتبط با علوم ارتباطات به طور مستقیم و غیرمستقیم به تیتر اشاره می کند، افزود: ما چگونه در تیترنویسی پژوهش می کنیم اما مخاطب را نادیده می گیریم. جایگاه تیتر در تشویق مخاطب به خرید و وفاداری به یک نشریه بسیار مهم است. گاهی تیتر می تواند باعث برند شدن رسانه ها و نشریه ها شود و در کمپین برند یک نشریه قرار بگیرد. نشریات ما باید یک سبک تیترنویسی داشته باشند که مطابق با علایق، سلایق و عادات مخاطبان باشد.

این مدرس ارتباطات ادامه داد: روانشناسی روحیه مخاطب کمک می کند بفهمیم که آیا تیتر ما رفع بحران می کند یا ایجاد بحران. روز فتح خرمشهر فضای جامعه بسیار متفاوت بود و در این شرایط تیتر باید با فضای روانی جامعه متناسب باشد. تیتر ما باید بین همه روزنامه هایی که در دکه قرار گرفته است خود را نشان دهد و به لحاظ بصری مخاطب را به سمت خود جذب کند. این در حالی است که استراتژی های تیترزنی در کشور ما مغفول مانده است.

منتظر قائم تاکید کرد: این کتاب یک مقدمه مفصل در مورد اهمیت و ضرورت روزنامه نگاری کم دارد از این جهت که این امر کمک می کند مخاطبان بالقوه و بالفعل مشخص شوند. در دنیا در عرصه های دیپلماسی هم تیترزنی مطرح می شود، اما در کتاب آقای رضاییان اشاره ای به آن نشده است.

در ادامه مجید رضاییان، نویسنده کتاب «تیتر نویسی» به نقدهایی که در مورد کتابش مطرح شد، پاسخ داد و گفت: برای مقوله تیترنویسی ما منبع زیادی نداریم. باید بدانیم که تیتر حلقه ربطی بین متن و مخاطب است. همچنین تیتر می تواند میانبر رسانه ای باشد. در این کتاب در ۱۲ جا تجربه های یک روزنامه نگار ایرانی مدون و تئوریزه شده است. استادان ارتباطات در نقد کتاب من می گویند که مفاهیم نباید به کار برده شود، باید بگویم که اگر مفاهیم نباشد ما روزنامه نگاران متهم به بیسوادی می شویم و از تئوری هایی که در مورد تیترنویسی در دنیا وجود دارد، غافل می مانیم. برای همین سه فصل اول کتاب را به مفاهیم و تئوری های تیترنویسی پرداختم.

این مدرس ارتباطات در ادامه گفت: به دنبال این هستم که نمونه هایی از تیترنویسی را از روزنامه ها استخراج کنم و در کنار آن خاطرات استادان تیترنویسی را به کتاب اضافه کنم.

رضاییان در پایان گفت: امروزه با نوشتن این کتاب مسوولیت من در قبال تیترنویسی سنگین تر شده است و باید جوابگوی استادان و دانشجویان خودم در این زمینه باشم.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)