30 مهر 1394

وزیر ارتباطات: اختلال تلگرام به فیلترینگ ربطی ندارد

30 مهر 1394

دویچه وله

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اظهارات مدیر "تلگرام" درباره فیلترشدن این اپلیکیشن پیام‌رسان در ایران را ناشی از "برداشت اشتباه" خوانده است. به گفته او اختلال در اینترنت ناشی از برخورد یک کشتی بوده است.

حرف و حدیث‌ها بر سر اختلال پیش‌آمده در روزهای اخیر برای اپلیکیشن محبوب "تلگرام" در ایران ادامه دارد. وزیر ارتباطات و فناوری صریحا نسبت به اظهارات پاول دوروف، مدیر تلگرام، واکنش نشان داده و گفته است که وضعیت اینترنت در ایران در روزهای گذشته از نظر فنی دچار مشکل بوده و تلگرام این آسیب را "با ناشی‌گری" به فیلترینگ ربط داده است.

محمود واعظی روز چهارشنبه (۲۹ مهر/ ۲۱ اکتبر) در حاشیه دیداری با وزیر انرژی روسیه در تهران، اختلال پیش آمده در وضعیت اینترنت در ایران را ناشی از برخورد "یک کشتی" خواند که موجب "قطع شدن کانال‌های سه‌گانه ارتباطی موجود در خاک ترکیه، باب المندب و خلیج فارس" شده است.

به گفته او تلگرام تنها شبکه اجتماعی نبوده که در روزهای گذشته دچار اختلال شده، بلکه شبکه‌های اجتماعی دیگر نیز با مشکلاتی روبرو شده‌اند.

پاول دوروف، سه‌شنبه در پیامی در شبکه توئیتر نوشته بود که تلگرام به دلیل "عدم همکاری با ایران در جاسوسی از شهروندان ایرانی موقتا مسدود شده است."

او نوشته بود که مسئولان وزارت ارتباطات ایران از تلگرام خواسته‌اند تا ابزارهای جاسوسی در اختیار آنها بگذارد و به دلیل اینکه تلگرام از قبول این درخواست سرباز زده، این سیستم پیام‌رسانی را برای ساعاتی فیلتر کرده‌اند.

۲۰ میلیون کاربر تلگرام در ایران

کارگروه مصادیق مجرمانه در ایران، پیش‌‌تر خواستار فیلتر کردن تلگرام به دلیل داشتن مضامین غیراخلاقی شده بود، اما به گفته وزیر ارتباطات به درخواست این وزارتخانه تلاش شده تا از طریق مکاتبه با تلگرام نسبت به رفع این مشکل اقدام شود.

محمود واعظی افزوده که پس از مکاتبه با تلگرام "برای مدتی مضامین غیراخلاقی حذف شد، اما مجددا طی چند روز اخیر این مضامین روی تلگرام قرار گرفته‌اند."

به گفته وزیر ارتباطات با پیش آمدن اختلال در اینترنت، "تلگرام برداشت اشتباهی داشته و فکر کرده ایران تلگرام را فیلتر کرده است."

او ادعای پاول پاوروف در زمینه درخواست ایران برای جاسوسی از شهروندان را قویا تکذیب کرده است. محمود واعظی تأکید کرده که سیاست دولت یازدهم "حمایت از فعالیت شبکه‌های اجتماعی است که فعالیت سالم دارند."

او همچنین خاطرنشان ساخته که تصمیم‌گیری در مورد فیلترینگ در وزارتخانه تحت سرپرستی وی صورت نمی‌گیرد.

در همین حال داود زارعیان، مدیر کل روابط عمومی شرکت مخابرات، نیز به کاربران ایرانی اطمینان خاطر داده که تلگرام فیلتر نخواهد شد. وی نیز با اشاره به اصرار دولت در مخالفت با فیلترینگ گفته است که این مخالفت "تا آخر عمر دولت امری قطعی است."

زارعیان البته از فیلترینگ هوشمند حمایت کرده است.

طبق گزارش‌های داخلی، تلگرام در ایران نزدیک به ۲۰ میلیون کاربر دارد. پیش از تلگرام، برنامه وایبر به دلیل سهولت در برقراری تماس تلفنی و انتقال فایل‌های صوتی، تصویر و ویدئو از محبوبیت بسیار زیادی در ایران برخوردار بود. اما به دلیل بروز اختلالات گسترده در وایبر استفاده از آن عملا غیرممکن شده و میلیون‌ها نفر از کاربران وایبر به تلگرام کوچ کردند.

پاول دوروف سپتامبر امسال در جریان نشستی تخصصی از موفقیت چشمگیر تلگرام خبر داده و اعلام کرد که روزانه ۱۲ میلیارد پیام از طریق این سیستم پیام‌رسانی ارسال می‌شود. این در حالی است که در ماه مه شمار پیام‌های ارسالی روزانه ۲ میلیارد و در ماه فوریه یک میلیارد عدد بوده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)