25 مهر 1394

دیده‌بان حقوق بشر: حکم جیسون رضاییان باید لغو شود

25 مهر 1394

دویچه وله

معاون امور خاورمیانه در سازمان دیده‌بان حقوق بشر خواستار لغو حکم صادر شده برای جیسون رضاییان شد. او گفت قوه قضاییه ایران عدالت را "به صورت شفاف و منصفانه" درباره خبرنگار واشنگتن‌پست اجرا کند.

سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر روز جمعه (۱۶ اکتبر/ ۲۴ مهر) اعلام کرد قوه قضاییه ایران باید حکم جیسون رضاییان٬ روزنامه‌نگار واشنگتن‌پست٬ را که پس از "یک محاکمه ناعادلانه" صادر شده است لغو کند.

جو استورک٬ معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان دیده‌بان حقوق بشر روز جمعه گفت: «با این‌که زمان مقرر برای تجدیدنظرخواهی برای جیسون رضاییان در حال گذر است٬ مقامات ایران همچنان وکیل این روزنامه‌نگار را در بی‌اطلاعی نسبت به حکم صادرشده نگه داشته‌اند.» به گفته استورک مقامات ایران "باید عدالت را به روشی منصفانه و شفاف اجرا کنند" و حکم بر اساس شواهد غیرعادلانه را لغو کنند.

جیسون رضاییان ۳۹ ساله، خبرنگار "واشنگتن پست"، ۳۱ تیرماه سال ۱۳۹۳ به اتهام جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی ایران بازداشت شد. او متهم است به این که اطلاعاتی محرمانه را به کاخ سفید داده است. رضاییان این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید تنها در عرصه روزنامه‌نگاری انجام وظیفه کرده است. دولت آمریکا نیز این اتهام را "پوچ" خوانده و خواستار آزادی فوری رضاییان شده است.

همراه جیسون رضائیان، همسرش یگانه صالحی نیز که عکاس خبرنگار است، بازداشت شده بود، اما اندکی بعد به قید کفالت آزاد شد. بنا بر گزارش‌ها، رضاییان در بخشی از زندان اوین که زیر کنترل اطلاعات سپاه پاسداران است، نگهداری می‌شود. رضاییان متولد و بزرگ‌شده‌ی آمریکاست و تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی دارد. اتهامات جیسون رضاییان در چهار جلسه غیر علنی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی بررسی شده است.

لیلا احسن٬ وکیل جیسون رضاییان است که با گذشت حدود ۹ ماه از بازداشت رضاییان برای اولین بار امکان ملاقات با او را یافت. احسن در گفت‌وگو با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گفته است که حکم موکلش صادر شده اما هنوز ابلاغ نشده است. آخرین جلسه رسیدگی به پرونده رضاییان روز دوشنبه (۱۹مرداد/۱۰ اوت) برگزار شد.

واشنگتن‌پست ضمن رد اتهامات خبرنگار خود در تهران از او به عنوان "نمادی از فقدان آزادی مطبوعات در ایران" یاد کرده است. واشنگتن‌پست می‌گوید ایران رضاییان را به عنوان "کاندیدایی برای مبادله زندانیان" ایرانی در آمریکا می‌بیند.

بیش‌تر بخوانید: واشنگتن‌پست: جیسون رضائیان کاندیدایی برای مبادله زندانیان است سازمان گزارشگران بدون مرز٬ در فروردین امسال ایران را با ۴۶ روزنامه‌نگار زندانی یکی از کشورهای جهان دانست که بیش‌ترین آمار روزنامه نگار زندانی را دارند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)