25 مهر 1394

طالبان دو شبکه تلویزیونی را تهدید کرد؛ رسانه های افغانستان واکنش نشان دادند

25 مهر 1394

یورونیوز-مریم شاهی

پس از انتشار اعلامیه طالبان در مورد هدف نظامی قراردادن کارمندان دو شبکه تلویزیونی غیردولتی*یک* و *طلوع*، خبرنگاران و نهادهای مدافع رسانه های افغانستان واکنش نشان دادند و این اعلامیه را تهدید علیه تمام رسانه های افغانستان و آزادی بیان دانستند و هشدار دادند که در صورت اصرار طالبان بر این تهدید، طالبان را تحریم رسانه ای خواهند کرد.

این تهدید پس از پوشش اخبار تجاوز جنسی از سوی طالبان در جنگ قندوز توسط این دوشبکه تلویزیونی منتشر شده است.

رسانه های تهدید شده: «نمی ترسیم و موضع مان تغییر نمی کند»

عبدالله خنجانی، مدیر مسئول شبکه تلویزیونی یک در گفتگو با یورونیوز در واکنش به این تهدید می گوید: «تهدید خبرنگاران توسط طالبان موضوع تازه ای نیست با این حال شبکه تلویزیونی یک به عنوان یک نهاد مدنی و غیرنظامی به کار حرفه ای خود ادامه خواهد داد و هیچ نوع تهدیدی، موضع رسانه ای مان را تغییر نخواهد داد.»

به گفته وی: «اعلامیه تهدید امیز طالبان، فقط یک تهدید از سوی طالبان نیست بلکه یک تهدید منطقه ای علیه ارزشهای آزادی بیان در افغانستان است. رسانه های افغانستان نیازمند یک همگرایی هستند و طالبان، پس از این به هیچ نهاد مدنی رحم نخواهند کرد.»

سعد محسنی، از مسئولان تلویزیون طلوع هم در پاسخ به تهدید طالبان در توئیترش نوشته است: «با افتخار می گویم که همکاران ما بدون ترس گزارش دهی بی طرفانه خواهند کرد، ما از هیچ گروهی نمی ترسیم.»

داوود ناجی، روزنامه نگار آزاد در اینباره به یورونیوز می گوید: «هر چند اولین بار است که طالبان با لحن صریح، کارمندان دو شبکه خبری را دشمن خطاب می کند اما بعید میدانم که طالبان تهدید خود را به آن شدتی که در اعلامیه شان گفته اند عملی کنند. چون طالبان بیش از آنچه که فکر می کنند از فعالیت رسانه های آزاد و غیردولتی در افغانستان بهره برده اند و در بسیاری از موارد، تصویر ساخته و پرداخته رسانه ها از طالبان به مراتب بزرگتر از واقعیت وجودی طالبان است.»

انقلاب رسانه ای در خطرناک ترین مکان برای خبرنگاران

اقای ناجی با اشاره به تحولات رسانه های افغانستان در یک و نیم دهه اخیر ادامه می دهد: «انقلاب رسانه و برآمدن رسانه های غیردولتی یکی از مهمترین اتفاقات در یک قرن اخیر است که نقش مهمی در تحول اجتماعی افغانستان داشته است و طالبان کنونی، اهمیت رسانه را درک کرده و با نام بردن از چند رسانه مشخص سعی کرده اند که خود را در تقابل با تمام رسانه ها قرار ندهند و اگر طالبان منطقه ای از افغانستان را تحت تسلط داشتند حتما یک شبکه تلویزیونی راه می انداختند چون رسانه ها برای طالبان یک ابزار جنگی است.»

وی تاکید می کند: «با این حال این اعلامیه، جدی ترین و حادترین نوع تهدید علیه خبرنگاران است و از این پس اوضاع برای خبرنگاران در افغانستان خیلی بد خواهد شد.»

این روزنامه نگار، با اشاره به سابقه قتل خبرنگاران رسانه ها توسط طالبان و گروه های هراس افکن افزود: «فراموش نکنیم، افغانستان خطرناکترین مکان برای خبرنگاران است و خبرنگاری در افغانستان مانند راه رفتن بر روی لبه تیغ است. به نظر می رسد که مسئولان شبکه تلویزیون طلوع، تهدید طالبان را جدی نگرفته اند اما باید این تهدید را برای حفظ جان خبرنگاران خود جدی بگیرند.»

حکومت افغانستان کار مشخصی انجام نداده است

حکومت افغانستان هم در واکنش به این تهدید اعلام کرده که برای حفظ جان کارمندان رسانه ها، هرگونه تلاشی را انجام خواهد داد. اما داوود ناجی روزنامه نگار می گوید: «حکومت افغانستان بطور مشخص در مورد تامین امنیت جانی خبرنگاران هیچ کار مشخصی نتوانسته است انجام بدهد چون حکومت افغانستان درگیر جنگ است و رفتار حکومت با رسانه های غیردولتی در دوره ریاست جمهوری کرزی و حکومت وحدت ملی با تساهل و تسامح همراه بوده است.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)