25 مهر 1394

روایتی از یک کشور دوستدار رادیو

25 مهر 1394

روزنامه شرق

خیلی‌ها فکر می‌کنند رادیو دیگر زنده نیست؛ با‌این‌حال آمارها نه‌تنها خلاف این روایت می‌کنند بلکه به شکل غیر‌منتظره‌ای نشان می‌دهند که رادیو همچنان در میان آمریکایی‌ها از محبوبیت همه‌گیری برخوردار است. هر‌چند در ١٠ سال اخیر اقبال رادیو اندکی افت کرده است اما محققان می‌گویند در مقایسه با دیگر رسانه‌ها رادیو توانسته است زمان بیشتری بخرد تا بتواند در رقابت با ديگر رسانه‌ها باقی بماند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال ٢٠١٣ در ایالات متحده آمریکا، ٩١ درصد از شهروندان بالای ١٢ سال به‌صورت منظم و هفتگی به امواج «اف/‌ام» و «ای/‌ام» رادیو گوش داده‌اند. با‌وجودی‌که این درصد از رقم سال ٢٠٠١ یعنی ٩٦ درصد، اندکی کمتر شده است اما این درصد نشان‌دهنده آن است که رادیو همچنان محبوبیت خود را در میان شهروندان آمریکایی حفظ کرده است. مروری اجمالی بر آمارهای منتشر‌شده حاکی از آن است که درصد مخاطبان رادیو در ایالات متحده آمریکا از مخاطبان شبکه اجتماعی فیس‌بوک در این کشور بیشتر است.

اما در جایی‌که روزنامه‌ها و تلویزیون با سرعت بالایی صحنه رقابت برای جذب مخاطب را به اینترنت واگذار کرده و کماکان می‌کنند، این پرسش مطرح می‌شود که رادیو چگونه توانسته است با ابزارهای ارتباطی اندک در بازار رقابت با وب، با سرعت بسیار کمتری صحنه را ترک کند و کماکان به‌عنوان یکی از قدرتمندترین رسانه‌ها حضور داشته باشد؟ مهم‌ترین دلیلی که برای این گزاره مطرح می‌شود این است که درصد قابل توجهی از مردم ایالات متحده آمریکا هنوز در اتومبیل‌هایشان رادیو گوش می‌دهند. گفته می‌شود رادیو، کماکان مهم‌ترین منبع برای شنیدن موسیقی‌های جدید در اتومبیل شهروندان آمریکایی است.

با‌وجودی‌که درحال‌حاضر رادیو وضعیت بدی در جذب مخاطب آمریکایی ندارد، اما به نظر می‌رسد استفاده از اپلیکیشن‌های رادیویی مانند «اسلاکر»، محبوبیت رادیو و امکان دسترسی به آن در اتومبیل را بیش‌از‌پیش تقویت كرده است. در‌این‌میان، یکی از مهم‌ترین منابع برای دسترسی به موسیقی‌های تازه، رادیو است که توانسته محبوبیت این رسانه را در میان غول‌های نت حفظ کند. گفته می‌شود با افزایش سرویس‌هایی مانند اسپاتیفای، پاندورا، آی‌تونز و کاونتلس، واضح است که موسیقی دیجیتال در حال غرش و عرض‌اندام است اما هنگامی که از کشف موسیقی سخن به میان می‌آید، مخاطبان تازه‌وارد موسیقی‌های نو ترجیح می‌دهند اپلیکیشن‌های دیجیتال را کنار بگذارند و رادیو را انتخاب کنند.

بر‌اساس تحقیقی که در مؤسسه تحقیقاتی ادیسون و تریتون دیجیتال انجام شده است، امواج «اف/‌ام» و «ای/‌ام» رادیو همچنان به‌عنوان عامه‌پسندترین روش‌ها برای یافتن خوانندگان تازه به شمار می‌روند. جامعه آماری این تحقیق ٩٥٠ شهروند بالای ١٢ سال آمریکایی است که معتقدند به‌روز‌بودن در‌زمینه موسیقی، «بسیار مهم» یا «تا حدودی مهم» است.

این بررسی حاکی از آن است که ٣٥ درصد شهروندان آمریکایی، موسیقی‌های جدید را از طریق امواج «اف/‌ام» و «ای/‌ام» رادیویی به‌دست می‌آورند. ٢١ درصد از این افراد از طریق دوستان یا فامیل به موسیقی‌های تازه دسترسی پیدا می‌کنند. در حدود ١٠ درصد از این جامعه، موسیقی تازه را از طریق یوتیوب به دست می‌آورند. پس از این، اپلیکیشن پاندورا ایستاده است که در حدود ٩ درصد آمریکایی‌ها از این طریق در حوزه موسیقی به‌روز می‌مانند؛ اما در میان تعجب از نتایج تحقیق، تنها ٤ درصد از افراد این جامعه آماری موسیقی تازه خود را از طریق فیس‌بوک به دست می‌آورند. کانال‌های تلویزیونی و siriusXM با همین درصد در کنار فیس‌بوک ایستاده‌اند.

حدود ٣ درصد از این جامعه برای به‌روز‌شدن از آی‌تونز اپل استفاده می‌کنند و در نهایت ١٠ درصد باقی‌مانده این جامعه آماری گفته‌‌اند که روش‌های دیگری برای دسترسی به موسیقی‌های تازه در اختیار دارند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)