25 مهر 1394

اختلاف گوگل و نویسندگان آمریکایی به دادگاه عالی کشیده شد

25 مهر 1394

اتحادیه نویسندگان آمریکا اعلام کرد شکایت نویسندگان به رهبری این اتحادیه علیه گوگل را در دادگاه عالی آمریکا مطرح خواهد کرد.

خبرگزاری قطر شنبه از واشنگتن گزارش داد که یک دادگاه استیناف آمریکایی جمعه اعلام کرد که برنامه گسترده شرکت گوگل برای دیجیتال کردن کتاب ها نقض حق مالکیت معنوی محسوب نمی شود.

این دادگاه حکمی را که سال ۲۰۱۳ در این زمینه صادر شده بود مورد تایید قرارداد.

درحالی که گوگل از این تصمیم دادگاه استیناف استقبال و اعلام کرد که کار دیجیتال کردن کتاب ها را همچنان ادامه خواهد داد. شاکیان به رهبری اتحادیه نویسندگان تصمیم گرفته اند که پرونده را در دادگاه عالی آمریکا مطرح کنند.

این دادگاه نیویورکی از حکم یک دادگاه رده پایین تر که براساس آن اعلام شده بود که گوگل در حال اعمال ’بهره برداری منصفانه’ از اسکن کردن کتب و آماده ساختن آنها برای کاربران به منظور تحقیق و خلاصه خوانی است، جانبداری کرد.

هیات استیناف دادگاه بحث اتحادیه نویسندگان، تعدادی از مولفین برجسته و ناشران بزرگ را که برنامه ’کتاب های گوگل’ و طرح کتابخانه این شرکت آمریکایی با فراهم آوردن دسترسی رایگان به کتابها برای خوانندگان بالقوه درآمد آنها را کاهش می دهد، رد کرد.

در جستجوگر گوگل کاربر می تواند با استفاده از کلمات و نام ها در کتاب ها به جستجو بپردازد، اما تنها بریده و نه تمام متن آثاری را که حق مالکیت معنوی دارند.

حکم دادگاه استیناف حاکیست که بریده های فراهم شده از سوی گوگل جایگزین کارآمد آثار نیست و اینکه گوگل از کار تحقیقی و کتاب ها منافع کسب می کند جزیی و غیرمادی است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)