20 مهر 1394

واشنگتن‌پست: جیسون رضائیان کاندیدایی برای مبادله زندانیان است

20 مهر 1394

دویچه وله

محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه روز یکشنبه اعلام کرد که حکم پرونده جیسون رضائیان، خبرنگار واشنگتن‌پست در تهران، صادر شده اما قابل اعتراض است. واشنگتن‌پست نوشته است ایران مایل به مبادله جیسون رضائیان است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران روز یکشنبه (۱۸ مهر/ ۱۱ اکتبر) اعلام کرد که حکم جیسون رضائیان، خبرنگار واشنگتن‌پست در تهران صادر شده است. اژه‌ای افزود: «هنوز فرصت برای اینکه به این حکم اعتراض داشته باشند باقی است و به اتمام نرسیده است».

سخنگوی قوه قضائیه گفت:‌ «دادگاه منتظر می‌ماند که اگر بعد از اتمام بیست روز به حکم اعتراض نکردند، حکم قطعی شود و اگر به حکم اعتراض شد، قاعدتا به مرجع تجدیدنظر ارسال می‌شود». اژه‌ای هم‌چنین گفت از این‌که حکم صادره به وکیل یا خود رضائیان ابلاغ شده اطلاعی ندارد.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به پرسش خبرگزاری "ایسنا" درباره "مفاد حکم پرونده جیسون رضائیان" گفت: «این فرد محکوم شده، ولی من از جزئیات مفاد حکم اطلاعی ندارم. تا زمانی که حکم قطعی نشود، نمی‌توان درباره مفاد آن صحبت کرد».

جیسون رضائیان، خبرنگار واشنگتن‌پست در تهران در ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۴ در تهران بازداشت شد. او پس از یک سال در خرداد ماه گذشته پشت در‌های بسته دادگاهی شد و هنوز روشن نیست که بر اساس چه اتهامی محاکمه شده و چه حکمی برایش صادر شده است.

همراه جیسون رضائیان، همسرش یگانه صالحی نیز که عکاس خبرنگار است، بازداشت شده بود، اما اندکی بعد به قید کفالت آزاد شد. بنا بر گزارش‌ها، رضائیان در بخشی از زندان اوین که زیر کنترل اطلاعات سپاه پاسداران است، نگهداری می‌شود. رضائیان متولد و بزرگ‌شده‌ی آمریکاست و تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی دارد.

هفته گذشته یازده نماینده مجلس شورای اسلامی در تذکری به وزیر دادگستری خواستار اطلاع‌رسانی "دقیق و شفاف" در مورد پرونده جیسون رضائیان شدند.

این نمایندگان از این روزنامه‌نگار آمریکایی ایرانی‌تبار به عنوان "جاسوس و نفوذی" نام بردند. وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی تا کنون از اظهارنظر درباره پرونده رضائیان خودداری کرده است.

رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی ایران مانند "مشرق‌نیوز" اتهام‌های جیسیون رضائیان را، "نفوذ در اماکن مهم دولتی و افشای برنامه‌های ضدتحریمی ایران، از جمله هویت واسطه‌های تجاری و ماهیت شرکت‌های همکار ایران در پروسه دور زدن تحریم‌ها و جاسوسی از برنامه هسته‌ای ایران" اعلام کرده‌اند.

"کاندیدایی برای مبادله زندانیان"

واشنگتن‌پست روز یکشنبه (۱۱ اکتبر) در گزارشی با انتشار گفته‌های محسنی اژه‌ای درباره حکم جیسون رضائیان، ضمن رد اتهام جاسوسی او، از خبرنگار خود در تهران به عنوان "نمادی از فقدان آزادی مطبوعات در ایران" یاد کرد.

مارتین بارون، سردبیر روزنامه واشنگتن‌پست پیشتر گفته بود که رضائیان در تهران تنها خبرنگار بوده و کاری جز حرفه‌ی روزنامه‌نگاری انجام نداده است.

واشنگتن‌پست در گزارش روز یکشنبه خود نوشت سکوت محسنی اژه‌ای در مورد مفاد حکم جیسیون رضائیان نشان می‌دهد که او "کاندیدایی برای مبادله زندانیان" است.

ماه گذشته، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفت او موافق آزادی سه آمریکایی بازداشت شده در ایران، از جمله رضائیان است به‌شرطی که ایالات متحده نیز ایرانیان زندانی در آمریکا به جرم نقض تحریم‌های ایران را آزاد کند.

به گفته‌ی مقام‌های جمهوری اسلامی، ۱۹ ایرانی به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران در زندان‌های ایالات متحده به‌سر می‌برند.

علاوه بر جیسون رضائیان، سعید عابدینی و امیر حکمتی، دو شهروند آمریکایی-ایرانی نیز در ایران زندانی‌اند که دولت آمریکا خواستار آزادی آنهاست.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)