20 مهر 1394

پرونده روزنامه «رویش ملت» به دادگاه رفت؛ کیهان تذکر گرفت

20 مهر 1394

رادیو فردا

چند روز پس از کشته شدن حسین همدانی، از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در سوریه، روزنامه «رویش ملت» به خاطر عنوانی که برای درج خبر کشته شدن وی استفاده کرده‌ بود تذکر گرفت و پرونده این روزنامه به دادگاه ارجاع شد.

حسین همدانی که پنج‌شنبه شب ۱۶ مهر در حومه شهر حلب کشته شد در دوران سرکوب جنبش اعتراضی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و روز عاشورای آن سال، فرماندهی سپاه محمد رسول‌الله تهران را بر عهده داشت.

روز ۱۸ مهر ماه، قریب به اتفاق روزنامه‌ها از عنوان «شهادت» برای مرگ حسین همدانی استفاده کردند اما روزنامه «رویش ملت» به مدیر مسئولی حکمت‌الله موسوی در تیتر یک خود نوشت: «سرتیپ حسین همدانی در سوریه کشته شد».

حال به گزارش خبرگزاری ایرنا، هیات نظارت بر مطبوعات در جلسه روز دوشنبه ۲۰ مهر خود اعلام کرد که تیتر و محتوای صفحه اول روزنامه «رویش ملّت» در ۱۸ مهر ماه درباره حسین همدانی «مصداق بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات تشخیص داده شد و مقرر شد به روزنامه تذکر داده شود و پرونده آن به دادگاه ارجاع شود».

در بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات «افتراء به مقامات، نهادها، ارگان‌ها و هریک از افراد کشور و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی که حرمت شرعی دارند، اگر چه از طریق انتشار عکس یا کاریکاتور باشد از جمله مصادیق نقض‌کننده حدود آزادی مطبوعات» عنوان شده که با عبارت «اخلال به مبانی و احکام اسلام و حقوق عمومی و خصوصی» در این ماده توضیح داده شده‌ است.

حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیشتر در این زمینه به ایرنا گفته بود که روزنامه «رویش ملت» با به‌کار بردن لفظ «کشته شد» برای این خبر، حرکت و رفتاری «غیرفرهنگی و غیررسانه‌ای» داشته که «به هیچ‌وجه با اهداف کلان کشور سازگار نیست» و افزود که «در اولین نشست هیات نظارت بر مطبوعات درباره این نشریه تصمیم‌گیری خواهد شد».

تذکر به کیهان

بنا بر اعلام دبیرخانه هیات نظارت بر مطبوعات در این جلسه همچنین برخی عبارت‌های مندرج در مطلبی با عنوان «نمایندگان فریاد مرگ بر آمریکا سر دادند» در صفحه ۱۰ روزنامه کیهان چاپ ۹ مهرماه نیز مشمول بند ۸ ماده ۶ دانسته شد و مقرر شد به این روزنامه تذکر داده شود.

دبیرخانه هیات نظارت بر مطبوعات درباره علت این تذکر به روزنامه کیهان توضیح بیشتری نداده‌ است.

رجوع به مطلب یادشده با آن عنوان در صفحه ۱۰ روزنامه کیهان چاپ ۹ مهر، نشان می‌دهد که این مطلب گزارشی است از نشست علنی هشتم مهر مجلس شورای اسلامی.

در بخشی از این گزارش آمده‌است که بهرام بیرانوند، نماینده بروجرد، در این جلسه در تذکری شفاهی، از دست دادن محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، با باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا، به شدت انتقاد کرد و اظهار داشت: «دقیقاً زمانی که صدها حاجی ایرانی به واسطه جنایت سعودی به آغوش مرگ خفتند یا مفقود شدند، ظریف بطور اتفاقی خود را به آغوش اوباما رساند».

در ادامه گزارش کیهان آمده‌ است: «وی با بیان اینکه آقای ظریف غلط زیادی کرده‌ است، گفت: اگر به عنوان وزیر خارجه این خطا را انجام داده، باید بداند از چارچوب اختیاراتش تخطی کرده‌ است و باید مجازات شود، اگر به عنوان یک شخص عطش روبوسی با اوباما و کری را دارد، از سمت خود استعفا نموده و مقابل خانه کری و اوباما بساط کند».

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)