20 مهر 1394

خبرنگاران زن و تحصیلکرده ها به شبکه‌های اجتماعی علاقه بیشتری دارند

20 مهر 1394

خبرنگاران ایران

خبرنگاران زن و خبرنگارانی که تحصیلات بالاتری دارند نگرش مثبت‌تری نسبت به شبکه‌های اجتماعی و کارکرد خبری آن‌ها دارند.

این بخشی از نتیجه تحقیقی است که به‌منظور بررسی نگرش خبرنگاران رسانه‌های آنلاین نسبت به کارکردهای خبری شبکه‌های اجتماعی انجام‌شده است.این تحقیق توسط فیروزه عسگری، پژوهشگر انجام شده است.

این روزها استفاده از شبکه‌های اجتماعی هر روز در بین خبرنگاران رواج بیشتری پیدا می‌کند اما همه خبرنگاران نسبت به استفاده از این شبکه‌ها نظر مشابهی ندارند، برخی معتقدند استفاده از این شبکه‌ها فایده ای ندارد و اساساً نسبت به آن‌ها نظر مثبتی ندارند. برخی از آن‌ها معتقدند استفاده از این شبکه‌ها برای شهرت شان خوب است و این طور مردم بیشتر با مطالب و تولیدات آن‌ها آشنا می‌شوند. برخی خبرنگاران هم معتقدند استفاده از این شبکه‌ها اجباری است و راه گریزی از آن‌ها نیست. آن‌هایی هم که تجربه کاری‌شان متفاوت است نظر متفاوتی نسبت به شبکه‌های اجتماعی دارند. به این موارد و تعدادی دیگر از این موارد در پژوهشی دانشگاهی که در سال ۹۳ انجام شده پاسخ گفته شده است.

جامعه آماری این تحقیق ۷۰۰ نفر از خبرنگاران خبرگزاری‌ها و رسانه‌های آنلاین در شهر تهران بوده‌اند، خبرنگارانی که ۵ سال سابقه کاری داشته و با روش نمونه‌گیری تصادفیانتخاب‌شده‌اند.

فیروزه عسگری پژوهشگر که معتقد بوده است همه خبرنگاران دیدگاه مثبتی به شبکه‌های اجتماعی و کارکرد آن ندارند، این موضوع را برگزید. او در توضیح موضوع تحقیقش می‌گوید: «درمیان خبرنگاران نگرش‌های متفاوتی نسبت به فعالیت در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که با عضویت آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی نسبت به کشف اخبار اشتراک محتوایی، جهات تولید خبرهای اقتصادی، سیاسی نمود می‌یابد.»

کاربرد شبکه‌های اجتماعی نه‌تنها برای اشتراک محتوا، نظرات، دیدگاه‌ها، افکار و کنش‌های متقابل آنلاین بین گروه‌هایی از مردم است، بلکه ابزاری برای مشارکت‌های خبری بین افراد است که باعث کسب موفقیت، شهرت و فرصت‌های خبری نیز می‌شود.

کارکردهای خبری شبکه های اجتماعی شامل آگاهی بخشی،تولیدمحتوا،نحوه مشارکت،صحت و اعتبار انتشار،ایجاد اشتراک محتوای اخبار سیاسی و اقتصادی و ...ضرورت حضور و مشارکت خبرنگاران جهت استفاده از این اخبار در دیگر رسانه ها را نشانه گرفته است؛ که با حساسیت بهره گیری از کاربرد استفاده محتوایی در این رسانه ها با رویکرد نگرش های متفاوت، توسط فعالان حوزه های خبری روبه روست.

با این دیدگاه ۷۰۰ نفر از خبرنگاران زن و مرد شهر تهران که با تحصیلات لیسانس و بیشتر بودند و حتماً جز خبرنگاران خبرگزاری‌ها و رسانه‌های آنلاین مهر، فارس، ایرنا، ایسنا، همشهری آنلاین، قدس آنلاین و جام جم آنلاین بوده‌اند انتخاب شدند و بر اساس روش نمونه‌گیری تصادفی سیستماتیک ۲۵۰ نفر حجم نمونه را در این تحقیق تشکیل دادند. اطلاعات پژوهش با روش پیمایشی و ابزار پرسشنامه گردآوری و نتایج به دست آمد.

بر اساس نتایج این تحقیق بیش از ۶۳ درصد خبرنگاران اعلام کردند نسبت به کارکردهای خبری شبکه‌های اجتماعی نظری بینابین دارند یعنی نه مثبت و نه منفی؛ یعنی فقط ۲۳ درصد اعلام کردند نظرشان نسبت به کارکردهای خبری این شبکه‌ها مثبت است و ۱۲ درصد هم‌نظری منفی داشتند. اما بیش از ۳۸ درصد خبرنگاران در این تحقیق اعلام کردند که شبکه‌های اجتماعی در جهت کسب شهرت از طریق ایجاد فرصت‌های مختلف مؤثرند.

بیش از ۸۷ درصد خبرنگاران هم اعلام کردند که نسبت به مشارکت در شبکه‌های اجتماعی برای انتشار اخبار در دیگر رسانه‌ها نگرشی مثبت دارند و آن را الزامی می‌دانند. همچنین نتایج این تحقیق نشان داد که بین جنسیت خبرنگاران و نگرش آن‌ها نسبت به استفاده از کارکردهای خبری شبکه‌های اجتماعی رابطه معناداری وجود دارد و نتایج نشان داد نگرش خبرنگاران زن نسبت به استفاده خبری از شبکه‌های اجتماعی نسبت به استفاده خبری از شبکه‌های اجتماعی نسبت به خبرنگاران مرد مثبت‌تر است. همچنین هر چه تحصیلات خبرنگاران بیشتر بود نگرش آن‌ها نسبت به استفاده از کارکردهای خبری شبکه‌های اجتماعی مثبت‌تر ارزیابی شد. اما بررسی آماری این تحقیق حاکی از آن بود که تجربه کاری بالاتر خبرنگاران باعث نگرش منفی آن‌ها نسبت به استفاده از کارکردهای خبری شبکه‌های اجتماعی شده است یعنی هر چه تجربه کاری بیشتر بود نگرش خبرنگار هم نسبت به این شبکه‌ها منفی‌تر برآورد شد.

همچنین نتایج نشان داد هرچقدر تولید محتوای اخبار در شبکه‌های اجتماعی بالاتر می‌رود، نگرش خبرنگاران نسبت به کسب شهرت نیز مثبت‌تر می‌شود و هر چه مشارکت خبرنگاران در شبکه‌های اجتماعی افزایش می‌یابد، نگرش آنها نسبت به انتشار محتوای خبری در دیگر رسانه‌ها هم مثبت‌تر می‌شود.همچنین خبرنگاران نسبت به مشارکت در شبکه های اجتماعی برای انتشار اخبارشان در دیگر رسانه ها نگرشی مثبت داشته و آن را الزامی دانستند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • برگ‌های مطایبه‌آمیز از تاریخچه ممیزی در روزنامه‌نگاری فارسی

  9 آذر 1394

  خبرنگاران ایران - سعید رازی دوست:اگرچه ممیزی یا سانسور امری است که اعمال آن با طنز، شوخی و مطایبه فاصلهء بسیاری دارد، بررسی خاطره‌های مطبوعاتی نشان می‌دهد در تاریخچه‌ی ممیزی در ایران، برگ‌هایی که خواندن‌شان امروز لبخند بر صورت می‌نشاند یا موجب خنده می‌شود، کم نیست؛ هرچند می‌توان در پس خنده‌های امروزین، بر رنجی که متحملان ممیزی کشیده‌اند گریست.سیدفرید قاسمی از نادر پژوهشگران تاریخ روزنامه‌نگاری ایرانی، در یکی از جلدهای مجموعهء «صدخاطره از صد رویداد» به نقل خاطره‌هایی می‌پردازد که گهگاه برای مخاطب امروزی خنده‌دار به‌نظر می‌رسد. قصهء تلخ سانسور و ترس، از دیرباز تا فرداها، هرگز از لبخند و تلخند خالی نبوده است و نخواهد بود.

 • نیوشا،عکاسِ خودآموخته‌ای که جهانی شد

  16 شهریور 1394

  خبرنگاران ایران-نیوشا توکلیان خود را خیلی احساساتی و عاطفی می‌داند: «اگر چیزی قلبم را به درد بیاورد به دنبالش می‌روم تا روایت و قصه آن را بیرون بکشم، حتی اگر الزاماً در اطراف خودم و در حیطه تجربیات زندگی‌ام نباشد.» سال گذشته هم خبرساز شد به خاطر جایزه‌ای که پس داد و از قبولش سرباز زد، جایزه پنجاه‌هزار یورویی بنیاد «فتوژورنالیسم کارمینیک». به خاطر اینکه فکر می‌کرد با پذیرفتن این جایزه اجازه خواهد داد در اثرش دخل و تصرف شود. او به خاطر استقلال حرفه‌ای‌اش از این جایزه گذشت.

 • بیشتر نشریات بوشهر سردبیر ندارند

  28 مرداد 1394

  خبرنگاران ایران-در بعضی نشریات محلی استان بوشهر هیچ‌چیز سر جای خود نیست. در بیشتر نشریات سردبیری وجود ندارد و مدیرمسئول کار سردبیر را نیز بر عهده دارد. به دلیل نبود سردبیر به‌طور خاص، خلاقیتی در نشریات مشاهده نمی‌کنیم. چراکه مدیرمسئول درگیر دیگر مسائل نشریه است ومثلا سردبیری را بر عهدهٔ صفحه‌آرا می‌گذارد. این صفحه‌آرا است که تشخیص می‌دهد چه مطالبی به چه صورت چاپ شود. در نشریات محلی استان بوشهر گویا برجستگی مطالب و پررنگ شدنشان شدن به دایرهٔ شخصی بعضی افراد رسیده؛ کسانی که تشخیص کمی و کیفی مطالب در حوزهٔ تخصصی آن‌ها نیست. افرادی که به‌طور عمیق به این فکر نمی‌کنند که مخاطب وقتی نشریه را ورق می‌زند چه می‌خواهد.