19 مهر 1394

وزیر ارتباطات: صدور مجوز تلویزیون اینترنتی با وزارت ارتباطات است نه صداوسیما

19 مهر 1394

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به صدور مجوز ارائه خدمات تلویزیون اینترنتی در کشور توسط سازمان صدا و سیما واکنش نشان داد.

به گزارش مهر، محمود واعظی امروز در نشستی خبری همزمان با برگزاری مراسم روز جهانی پست در پاسخ به سئوال مهر گفت: آنچه که مربوط به پخش برنامه‌های تلویزیونی و محتوا است مربوط به سازمان صدا و سیما می‌شود و این سازمان تنها می‌تواند رگولاتر محتوای برنامه‌های تولید شده خود باشد.

وی در مورد واگذاری مجوز ارائه خدمات تلویزیون اینترنتی توسط سازمان صدا و سیما به ۵ اپراتور در کشور، گفت: ارائه خدمات آی پی تی وی، آی پی مدیا و ویدئوی درخواستی به دلیل وابستگی به شبکه‌های ارتباطی باید با مجوز وزارت ارتباطات انجام شود.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه هر گونه ارائه خدمات تصویر مبتنی بر شبکه‌های ارتباطی ملزم به دریافت مجوز از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، گفت: قانون موضوع پخش برنامه‌ها و ارتباطات را در دو تعریف کاملا استاندارد ارائه کرده است و بر اساس این قانون تنها پخش برنامه‌های تلویزیونی و محتوای برنامه‌ها در اختیار سازمان صدا و سیما است و اگر این موضوع بخواهد وارد شبکه ارتباطات کشور شود باید از ضوابط این وزارتخانه پیروی کند.

واعظی تصریح کرد: فضای فرکانسی کشور در مالکیت حاکمیت است و بر اساس قانون اختیار بهره‌برداری از این فضای فرکانسی در اختیار سازمان‌هایی قرار گرفته است و این سازمان‌ها به هیچ عنوان حق واگذاری این فضای فرکانسی را به شخص ثالث ندارند.

درخواست ۲۳ اپراتور بین‌المللی برای حضور در بازار موبایل ایران

وزیر ارتباطات در خصوص آخرین وضعیت ارائه پروانه فعالیت اپراتورهای ارتباطات ثابت (FCP) گفت: محدودیتی در واگذاری این پروانه‌ها به بخش خصوصی نداشته‌ایم و در جهت ساماندهی فعالیت بیش از ۱۴۰۰ فعال حوزه اینترنت قرار است این پروانه‌ها به زودی صادر شود.

وی با بیان اینکه صدور مجوز برای ۸ شرکت تاکنون قطعی شده است، اضافه کرد: مابقی متقاضیان نیز می‌توانند با تکمیل شرایط خود از این موقعیت استفاده کنند.

واعظی با تاکید بر اینکه افزایش میزان سرمایه‌گذاری، گردش اقتصادی و جمع خرده سرمایه‌ها از جمله اهداف ارائه مجوز جدید در حوزه اینترنت است، در مورد آخرین وضعیت اپراتورهای مجازی موبایل نیز گفت: طبق مطالعات انجام شده برآورد ما این است که تا ۱۰ سال آینده ۱۵ درصد سهم بازار تلفن همراه به اپراتورهای مجازی اختصاص یابد.

وزیر ارتباطات گفت: تاکنون ۲۳ اپراتور بین‌المللی از ۱۸ کشور جهان برای حضور در اپراتور مجازی موبایل ایران به عنوان سرمایه‌گذار در کنسرسیوم‌های ایجاد شده شرکت کرده‌اند و تاکنون ۵۱ تقاضا برای دریافت این مجوزها داشته‌ایم.

وی گفت: تاکنون ۱۲ متقاضی شرایط دریافت پروانه فعالیت اپراتور مجازی موبایل را داشتند، اما درصدد هستیم در صورت تکمیل تمامی مدارک متقاضیان، این پروانه‌ها به صورت یکجا و در یک روز برای تمامی متقاضیان صادر شود.

پروانه اپراتور دوم پست به زودی نهایی می‌شود

واعظی با اشاره به اقداماتی که برای ورود بخش خصوصی به عرصه پست کشور انجام شده است، گفت: اقدامات موثری در حوزه پست دولتی ایران انجام شده و اگر چه طی دو سال اخیر ما به دنبال برخی از اهداف بودیم که به آن نرسیده‌ایم، اما این مسیر ارتقای پست باید ادامه پیدا کند.

وزیر ارتباطات افزود: درآمد جهان از سرویس‌های پستی حدود یک و نیم تریلیون دلار برآورد می‌شود و بر اساس ارزیابی‌های بازار ایران، ۱۵ میلیارد دلار این درآمد می‌تواند سهم درآمد پست ایران باشد.

وی با تاکید بر برنامه‌های این وزارتخانه برای رونق کسب و کار شرکت پست، گفت: برای ایجاد رقابت در این بازار، ورود اپراتور خصوصی پست را به عنوان اپراتور دوم پست تعریف کرده‌ایم و بررسی‌های آن در مجلس به پایان رسیده و قرار است به زودی در صحن علنی مجلس مطرح شود.

وی گفت: هم‌اکنون بخش خصوصی که در حوزه پست فعالیت می‌کنند نظام‌مند شده‌اند تا آمادگی حضور برای اپراتور خصوصی پست را داشته باشند. این اقدام در جهت ارتقای کیفیت خدمات پستی و کاهش تعرفه‌ها صورت می‌گیرد.

راه‌اندازی سامانه سنجش سرعت اینترنت برای کاربران

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات موضوع کاهش بسته‌های اینترنتی توسط اپراتورهای موبایل که از سوی برخی کاربران اعلام می‌شود را نپذیرفت و گفت: تا به امروز هیچ تخلفی در زمینه کم‌فروشی اینترنت موبایل بر روی بسته‌های دیتا، از سوی اپراتورها گزارش نشده است.

واعظی افزود: اعتبار اپراتورهای تلفن همراه بیشتر از آن است که بخواهند با این وضعیت درآمدی کسب کنند و آنها به خاطر دریافت چند ریال از کاربر، اعتبار خود را زیر سئوال نخواهند برد.

وی با بیان اینکه در گذشته کاربران برای باز کردن یک صفحه اینترنت دقایق بسیاری را صرف می‌کردند، افزود: امروز با وجودافزایش سرعت اینترنت بر روی گوشی‌های موبایل شاید این احساس به وجود می‌آید که حجم بسته‌های اینترنتی سریع به اتمام می‌رسد، اما این به معنای تخلف اپراتورها در حجم بسته‌های اینترنتی نیست.

وزیر ارتباطات از طراحی سامانه‌ای خبر داد که کاربران اینترنت می‌توانند از صحت حجم بسته‌های اینترنتی خود و نیز میزان مصرف و باقیمانده آن مطلع شوند و گفت: این سامانه در سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و تمامی اپراتورهای موبایل تا دو هفته آینده فعال می‌شود و کاربران می‌توانند با دانلود این اپلیکیشن از صحت حجم و سرعت اینترنت خود آگاه شوند.

واعظی گفت: هم‌اکنون این اپلیکیشن برای اینترنت ثابت ADSL نهایی شده و کاربران می‌توانند از این امکان استفاده کنند.

وی با بیان اینکه این سامانه آزمایشی بوده و در صورت اعلام ایرادها، مشکلات آن برطرف خواهد شد، تاکید کرد: کاربران موبایل باید به این نکته نیز توجه داشته باشند که به روز رسانی اپلیکیشن‌‌هایی که به صورت اتوماتیک به روز می‌شوند هزینه کیلوبیتی دارند و بر این اساس کاربران باید در بخش ستینگ گوشی خود بخشی را که به روز کردن اپلیکیشن با اجازه دارنده گوشی است را فعال کنند.

وزیر ارتباطات در مورد وضعیت شبکه ارتباطی در مواجهه با بحران نیز گفت: ما یک فرکانس جداگانه‌ را برای مواقع بحران تعریف و تعدادی آنتن BTS را برای این موارد تعبیه کرده‌ایم و ان‌شا‌ء‌الله در بدترین حالت ممکن نیز در مواقع بحران به مشکلی برنخوریم.

واعظی در مورد ترافیک ارتباطی در ایام اربعین در کشور عراق نیز گفت: کمیته‌ای از دو ماه گذشته با مسئولیت شرکت ارتباطات زیرساخت و عضویت اپراتورهای تلفن همراه و مخابرات راه‌اندازی شده است تا آمادگی ارائه خدمات در این ایام را داشته باشیم.

وی گفت: ۵۰ درصد موضوع از طرف ما قابل حل است، اما ۵۰ درصد مابقی نیز مربوط به اپراتورهای عراقی می‌شود که آنها آمادگی ارائه خدمات برای این جمعیت عظیم را ندارند و به همین دلیل به دنبال مدیریت بحران در این زمینه به خصوص هستیم.

هیچ وقت به دنبال دولتی کردن مخابرات نبوده‌ام

وزیر ارتباطات در مورد موضوع بازگرداندن شرکت مخابرات به دولت که چند روز اخیر از سوی یکی از نمایندگان مجلس مطرح شد نیز گفت: طی دو سال اخیر بارها موضع خود را در مورد مخابرات اعلام کرده‌ام.

واعظی افزود: ما به هیچ عنوان به دنبال دولتی کردن مخابرات نیستیم و تاکنون نیز کوچکترین قدمی در این زمینه برنداشته‌ام.

وی با بیان اینکه تمامی اقداماتی که تاکنون انجام شده در راستای توسعه شرکت مخابرات و خدمات‌دهی به مردم بوده است، خاطرنشان کرد: انحصاری که هم‌اکنون در اختیار مخابرات است، به کل فعالیت‌های آینده شبکه ارتباطی کشور آسیب می‌زند. برای مثال شبکه ملی اطلاعات به توسعه مخابرات نیاز دارد و هم‌اکنون بسیاری از شرکت‌های مخابراتی دنیا بر روی آی پی به مردم سرویس می‌دهند و ما نیز باید روی شبکه مخابرات نوآوری ایجاد کنیم.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه ما با هیچ جایی کشمکش نداریم، در مورد افزایش تعرفه‌های مخابرات گفت: در گذشته ۳۰ میلیون مشترک تلفن ثابت ماهانه ۳۰ تومان آبونمان پرداخت می‌کردند، اما امروز به طور متوسط هر خط تلفن ثابت ۷۵۰ تومان آبونمان ماهانه دارد. آنچه که در این رابطه افزایش داده شده است به اندازه افزایش تعرفه‌ها درآمدزایی دارد.

واعظی گفت: ما مخابرات را تنها در بخش تلفن ثابت نمی‌بینیم و پروانه این شرکت بخش تلفن همراه را نیز در بردارد و این اپراتور می‌تواند درآمد موبایل را خرج توسعه کند و نمی‌شود که با درآمد خود تنها قسط‌هایشان را پرداخت کنند.

وی تصریح کرد: برخی به جای اینکه به دنبال منافع مردم باشند به دنبال افزایش تعرفه‌های مخابراتی هستند و این به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اینکه مجلس در حال جمع‌آوری امضا برای بازپس‌گیری مخابرات است، ما پاسخگوی آن نیستیم، اما این ایراد از ابتدا نیز به مجلس وارد بود که خصوصی‌سازی مخابرات به اشتباه انجام شد و نباید انحصار سیم مسی در چند دهه در انحصار یک شرکت باقی بماند، بلکه باید تنها سوئیچ‌های مخابراتی به بخش خصوصی واگذار می‌شد.

ایرانسل فعلا واگذار نمی‌شود

واعظی در مورد واگذاری سهام شرکت ارتباطی ایرانسل که قرار بود مردادماه امسال در بورس انجام شود نیز گفت: واگذاری ایرانسل کنسل نشده است، اما به تعویق افتاده است.

وی افزود: شرکت‌های بزرگ باید این آمادگی را در داخل خودشان به وجود بیاورند که بتوانند وارد بورس شوند، اما در شرایطی که تمامی شرکت‌های مختلف دنیا برای همکاری و سرمایه‌گذاری در ایران آماده مشارکت هستند، نباید در این شرایط به این شرکت فشار بیاوریم که وارد بورس شود.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه باید در این زمینه سنجیده عمل کنیم، گفت: موضوع رفتن ایرانسل به بورس چیز خاصی نیست که یک دغدغه و مسئله باشد و باید بیشتر سعی کنیم فضای اقتصادی جامعه را برای سرمایه‌گذاری خارجی آرام‌تر نگه داریم.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)