18 مهر 1394

تلگرام سرگرمی است یا ابزار اطلاع رسانی

18 مهر 1394

به گزارش ایران، هر روز با توجه به قابلیت هایش بر تعداد کاربران این اپلیکیشن پیام رسان تلفن همراه افزوده می‌شود طوری که تازه ترین گزارش، از رد و بدل شدن روزانه ۱۲میلیارد پیام در تلگرام و وجود ماهانه حدود ۶۰میلیون کاربر فعال خبر می‌دهد.

کاربران ایرانی تلگرام

همچون سایر نقاط جهان در ایران نیز روز به روز بر تعداد کاربران این شبکه اجتماعی افزوده می‌شود. به گفته دبیر سابق شورای عالی فضای مجازی، آمار ایرانی‌های عضو تلگرام حدود ۱۳میلیون نفر بوده است. این اپ همچون سایر شبکه‌های پیام رسان از جمله وایبر، واتس اپ و... ابتدا محلی برای تشکیل جمع‌های خانوادگی و دوستانه و یک شبکه سرگرمی بود ولی مدتی است که در ایران نوع کارکرد آن کمی متفاوت شده است.

حالا دیگرخبرگزاری‌ها و سایت‌ها، خوب می‌دانند که با توجه به روند روزافزون علاقه مردم به این شبکه و دسترسی آسان و رایگان به آن، می‌توانند از این فضا بهترین بهره را برای خبررسانی ببرند و حتی اگرکاربر حوصله خواندن یک مطلب بلند در روزنامه یا مراجعه به سایت‌ها را ندارد، تیتر جذاب یک لینک خبری می‌تواند وی را قلقلک کند که در خلال تفریح، سری هم به این خبر بزند. بر این اساس، سایت‌های رسمی و غیررسمی به دنبال ایجاد لینک‌های خبری در تلگرام هستند.

یکی دیگر از قابلیت‌های تلگرام که آن را برای ورود به عرصه خبر آماده تر می‌کند این است که از طریق این اپ به طور مستقیم می‌توان به توئیتر و... دسترسی داشت بدون اینکه نیازی به خارج شدن از تلگرام و ورود دوباره به آن باشد. البته شاید جدیدترین امکانات تلگرام نیز خود دلیلی دیگر برای ورود موج سایت‌ها و لینک‌های خبری به آن باشد. درست بعد از اعلام تبادل روزانه ۱۲میلیارد پیام در تلگرام، این شبکه پیام رسان تغییری در نسخه v۳.۲ ایجاد کرد و در تازه ترین آپدیت خود کانال جدیدی با URL‌های دائمی به قابلیت‌های این نرم افزار افزود که از طریق آن کاربر می‌تواند یک پیام را به جمعیتی نامحدود ارسال کند. در کشورهای دیگر هم از تلگرام به عنوان یک کانال خبری استفاده می‌شود ولی به نظر می‌رسد کاربران ایرانی در این زمینه فعال تر هستند.

البته پیش از تلگرام، سایر اپلیکیشن‌های پیام رسان نیز تاکنون در خبررسانی نقش داشته‌اند، به عنوان مثال برای نخستین بار بی‌بی سی در سال ۲۰۱۳ اخبار مربوط به طوفان هایان فیلیپین را از طریق واتس اپ پوشش داد که بازخورد مناسبی داشت. در سال ۲۰۱۴ نیز در جریان برگزاری انتخابات پارلمانی هندوستان که با بیش از ۸۰۰میلیون رأی دهنده، یکی از بزرگ ترین انتخابات دنیا نام گرفته بود از وی چت و واتس اپ استفاده شد.

پردانلودترین اپ در ۴۸کشور

تلگرام که در سال ۲۰۱۳ توسط پاول دورف Pavel Durov که به زوکربرگ روسیه معروف است و با حمایت بنیاد غیرانتفاعی آلمانی Durov Digital Fortress راه‌اندازی شد، حالا با رشد تعدادکاربران مواجه شده است و بنیانگذار آن معتقد است فیس بوک با خرید ۱۹میلیاردی واتس اپ، بهترین موقعیت را برای تلگرام فراهم کرد، چرا که با این اتفاق، به یکباره ۵میلیون نفر به این اپ روس مهاجرت کردند و به این ترتیب تلگرام به عنوان یکی از پردانلودترین اپ‌ها برای آیفون در ۴۸کشور مطرح شد. بنیانگذار تلگرام می‌گوید: تعداد ماهانه کاربران فعال حدود ۶۰میلیون نفر است که مدتی است تغییر چندانی نداشته ولی در مقابل بر تعداد پیام‌های رد و بدل شده در این اپ افزوده شده و این بدان معناست که مردم بسیاری از فعالیت‌های خود را به این شبکه انتقال داده‌اند.

خانه به دوش بین‌المللی

زاکربرگ روسیه، ایده شکل‌گیری این شبکه اجتماعی را به سال ۲۰۱۳ مربوط می‌داند که سرویس امنیت فدرال روسیه از وی خواسته بود از فعالیت اپوزیسیون مخالف دولت در شبکه اجتماعی Vkontakte جلوگیری کند و اطلاعات آنها را نیز در اختیار دولت قرار دهد؛ شبکه‌ای که به عنوان محبوب ترین شبکه اجتماعی در روسیه و کشورهای همسایه روس زبان بیش از ۱۰۰میلیون کاربر فعال داشت و وی شخصاً آن را راه‌اندازی کرده بود.

با امتناع وی از نقض حریم خصوصی، فشارها بر وی بیشتر شد و سرانجام تصمیم به خروج از روسیه و راه‌اندازی یک شبکه با درجه امنیت بالا در جایی غیر از این کشور گرفت. حالا دیگر او را بسیاری، یک خانه به دوش بین‌المللی می‌دانند، چرا که همراه با ۴ مهندس که هسته مرکزی تیمش را تشکیل می‌دهند بیش از دو، سه ماه در یک شهر باقی نمی‌مانند و محل خود را عوض می‌کنند. از سال گذشته تاکنون آنها در سانفرانسیسکو، نیویورک، لندن و پاریس بوده‌اند، حالا هم در برلین حضور دارند و قرار است بزودی راهی فنلاند شوند.

تلگرام درآمدزایی ندارد

بنیانگذار تلگرام بدون وابستگی به تبلیغات و دولت‌های مختلف کار خود را ادامه می‌دهد و اگر دولت‌ها می‌خواهند به اطلاعات کاربری دسترسی داشته باشند می‌توانند سراغ گوگل یا اپل بروند، چرا که از تلگرام نمی‌توانند هیچ اطلاعاتی کسب کنند. وی همچنین می‌گوید: این شبکه پیام رسان برای من هیچ درآمدزایی ندارد در حالی که تهیه تجهیزات،حقوق کارمندان و ترافیک دیتا ماهانه حدود یک میلیون دلار هزینه در بر دارد ولی مهم نیست. تاکنون کمپانی‌ها و سرمایه گذارانی هم تمایل به همکاری با ما داشته‌اند ولی ما هنوز به هیچ کدام پاسخ مثبت نداده ایم.

اگر هم روزی از نظر مالی دچار مشکل شدیم بی‌شک از کاربران کمک می‌گیریم و از آنها می‌خواهیم که به دلخواه به بقای این شبکه پیام رسان کمک کنند. این شبکه آنقدر علاقه‌مند دارد که در هر شرایطی بتواند سر پا بایستد. این در حالی است که در سال ۲۰۱۲ وی و همکارانش اسکناس‌های ۵هزار روبلی(۹۰دلاری) را به شکل موشک درآورده و از پنجره دفتر کارشان در سن پترزبورگ به بیرون پرتاب می‌کردند که در خیابان دعوا و بلوا به پا کرد، پس به نظر می‌رسد این مبتکر می‌تواند فعلاً از پس هزینه‌های این شبکه بربیاید.

شبکه پیام رسان تلگرام با چشم اندازی بین‌المللی طراحی شده است و با اینکه بنیانگذار آن روس است، هنوز نسخه‌ای به زبان روسی به بازار ارائه نشده است. سایت App Annieگزارش داده تلگرام یکی از اپ هایی است که بیشترین دانلود را در ۴۸کشور جهان داشته است. در این گزارش همچنین آمده است با خرید واتس اپ توسط فیس بوک، در مدت ۹ ماه یعنی از مارس تا دسامبر ۲۰۱۴ بر تعداد کاربران فعال ۱۵میلیون نفر افزوده شد(از ۳۵میلیون به ۵۰میلیون). در این میان کاربران روس یک درصد کاربران روزانه این اپ را تشکیل می‌دهند و تعداد بالای کاربران را می‌توان در امریکای لاتین،اروپا، هندوستان، جنوب شرق آسیا و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دید.

قابلیت‌های تلگرام

از قابلیت‌های تلگرام می‌توان به این موضوع اشاره کرد که ارسال پیام‌ها از طریق این نرم افزار پیام‌رسان بسیار ایمن است. البته ابتدا برخی نسبت به امنیت تلگرام به دلیل مشخص نبودن مکانیسم آن تردید داشتند و به همین دلیل هم بنیانگذار تلگرام، یک جایزه ۳۰۰هزار دلاری برای کسی در نظر گرفته است که بتواند اطلاعات رمزگذاری شده این شبکه پیام رسان را هک کند و این موضوع، نشان دهنده اطمینان بالای مؤسسان این شبکه اجتماعی نسبت به عملکرد و امنیت آن است. تلگرام علاوه بر داشتن یک سرور هاب و مرکزی همچون سایر پیام رسان‌ها، شبکه‌ای از سرورها را نیز در مناطق مختلف در اختیار دارد و این موضوع بر امنیت آن می‌افزاید. همچنین قابلیتی به نام «چت سری» در این پیام‌رسان دیده شده است که کاربر با کمک آن می‌تواند پیام هایش را به گونه‌ای تنظیم کند که در یک بازه زمانی محدود، از یک ثانیه تا یک هفته پس از باز شدن، به طور اتوماتیک از بین برود به صورتی که با تمام شدن زمان مشخص، هیچ اثری از پیام باقی نمی‌ماند.

از سوی دیگر باید گفت تلگرام بر خلاف واتس اپ بر پایه سیستم‌های ابری کار می‌کند، پس کاربر می‌تواند اطلاعات، فیلم و... را بین وسایل مختلف سینک کند. همچنین برنامه سازان می‌توانند از پلت فرم تلگرام برای اجرای برنامه‌های آموزشی مثل آموزش زبان چینی و... بهره ببرند که خود در فراگیر شدن آموزش آنلاین رایگان بسیار تأثیرگذار است. به هرحال با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شود تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی مختلف در جهان از۱.۷۹میلیارد نفردر سال ۲۰۱۴ به۲.۴۴ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۸ برسد، حضور در این شبکه‌ها و استفاده کاربران از آنها امری بدیهی است و بهتر است تلاش کرد تا از این بستر بهترین بهره را در زمینه آموزش، خبر، اطلاع‌رسانی و... گرفت.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)