15 مهر 1394

روزنامه نگاری ایرانی دولتی نویس است

15 مهر 1394

بالابلاگ ‫ روزنامه نگاری ایران مدتها است که میزان و سلیقه اش مردم نیستند و چشم و احساس شان به بودجه های دولتی داخل و خارج سمت و سو دارد. حتی نخبه ها و خلاق ها و خوشفکرها نیز در طی 100 سال گذشته در چنبره مرده باد زنده باد این نوع بودجه ها جا خوش کرده اند. برای همین اگر بخواهی در باره علائق و دغدغه های ساده اجتماعی بنویسی لقب زرد بودن می گیری. برای همین اجتماعی نویسی، شخصی نویسی، پاورقی های مهیج نویسی و مد و اشپزی و ورزش.... جز در محدوده بلاگ نویسی نداریم. امر برای ژورنالیست های ما مشتبه شده است که تنها شیوه نوشتن، سیاسی نویسی است.

لحن همیشگی شان این است که « توی این وضعیت بحرانی چطور می توانید در باره زندگی و سرگرمی و لذت های ساده انسانی و پس انداز و بچه ها و عشق بنویسید؟» لحن و شیوه ای از دیدن دنیا که مثل یک ابر سیاه بر سر ناخوداگاه عمومی نویسندگان منطقه سایهِ افکنده است.

این نوع نوشتن چون میزانش سلیقه و رقابت در بازار آزاد نیست شاهد ایجاد یک مجموعه بسیار حرفه ای از مدیریت انتشاراتی روزنامه نگاری هستیم که در کنار لابی های اپوزوسیون دولتی تهران، آمستتردام، واشنگتن و لندن مدام چادر زده اند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)