30 شهریور 1394

از این خبر هیچ روزنامه‌نگاری نه خوشحال شده نه ناراحت، کامبیز نوروزی

30 شهریور 1394

کمی سخن اندر احوالات اوضاع هویت و مسئولیت صنفی روزنامه نگاری خودمان بگوئیم، پر بدک نیست. نمی‌شود همه چیز را به گردن دیگران انداخت. گاهی نگاه به خود هم لازم است. گاهی اوقات، نوع و میزان واکنش به یک خبر ممکن است از خود خبر مهم‌تر باشد. مثلا فرض کنید خبری منتشر شود با این مضمون که ۱۰۰ کودک در آتش سوختند و ۱۰۰ کودک هم نجات یافتند. بعد کسی هم واکنشی به این خبر نشان ندهد. نه خبرهای تکمیلی، نه یادداشتی، نه مصاحبه‌ای، نه تحلیلی، نه ابراز تأسفی از مرگ ۱۰۰ کودک، نه ابراز خرسندی از نجات ۱۰۰ کودک دیگر، نه جستجوی خبری برای شناخت مسئول حادثه، نه تلاش برای تشویق نجات دهندگان ۱۰۰ کودک دیگر، نه پیگیری خبری وضع بازماندگان حادثه، نه تلاش برای کمک به بقیه حادثه دیدگان و نه هیچ چیز دیگر. وقوع چنین حالتی در یک جامعه، نشان از چیزهایی دارد که از اصل خبر قابل توجه‌تر، خطرناک‌تر و دشوار‌تر است: بی‌تفاوتی هولناک، غم انگیز و نگران کننده. دیروز (شنبه ۲۸ شهریور) روزنامه قانون، خبری را به نقل از آقای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان تیتر یک منتشر کرد. ایشان در مصاحبه اختصاصی با قانون گفته است:

«انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران با شرایط سابق ادامه پیدا نخواهد کرد».

ایشان در ادامه وعده کرده است که طی تفاهم نامه‌ای که با وزارت کار دارند، قرار است انجمن‌های صنفی استانی تشکیل شوند.

موضوع حق برخورداری از تشکل صنفی، برای روزنامه نگارانی که سالهاست از این حق اساسی خود به دلیل جلوگیری کار انجمن صنفی محروم‌اند، قاعدتا باید یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مستقل و آزاد باشد. با این توصیف:

۱- این خبر منفی و ناراحت کننده و حاکی از تضییع حقوق اساسی روزنامه نگاران است برای کسانی که بنا به تحلیل، معتقدند فقط انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران تشکل صنفی این حرفه است و دولت باید به وظیفه قانونی خود برای رفع موانعی که وزارت کار ایجاد کرده است عمل کرده و از ایجاد انجمن‌های موازی خودداری کند.

۲- این خبر مثبت و خوشحال کننده و احیا و احقاق حق اساسی ایجاد تشکل حرفه‌ای روزنامه نگاران است برای کسانی که معتقدند در هرحال مشکل تشکل صنفی حرفه باید برطرف شود و این اقدام دولت نشان دهنده اقدامات و سیاستهای درست برای زمینه سازی به منظور ایجاد انجمنهای استانی است هرچند به بهای جلوگیری از ادامه کار تشکل صنفی روزنامه نگاری تاریخ روزنامه نگاری ایران.

هر روزنامه نگار حق دارد به هریک از این دو گرایش تحلیلی یا گرایش‌های بینابین معتقد باشد. اما مهم این است که با هر تحلیل که به موضوع نگاه شود از نظر صنفی عبارت وزیر ارشاد برای روزنامه نگاران باید دارای ارزش خبری بالا بوده و از نظر صنفی و شئون و هویت صنفی بسیار مهم باشد. با این فرض، قاعدتا می‌بایست خبر مصاحبه وزیر، در روزنامه‌های و سایت‌ها و فضای مجازی و…، با هر تحلیل اعم از رد یا قبول، نقد و ارزیابی بازتاب گسترده‌ای می‌یافت و آن را با اخبار تکمیلی و مصاحبه و یادداشت و سایر قالب‌ها و روش‌ها پیگیری می‌کردند. اما باوجود گذشت نزدیک به دو روز رسانه‌ای از انتشار این خبر، شواهد نشان می‌دهد که این خبر مهم حرفه‌ای تقریبا موجب هیچ واکنشی در بین روزنامه نگاران نشده است. فقط صدای سکوت می‌آید. گویی هیچ کس در این صنف از خبر نه خوشحال شده است و نه ناراحت. خنثی. یعنی که چیز مهمی نیست. علی السویه است. این شیوه مواجهه روزنامه نگاران با این خبر صنفی مهم، شاید بتواند زنگ خطر مهمی باشد برای ارزیابی وضعیت هویت و مسئولیت صنفی در درون روزنامه نگاری امروز کشور.

من در اینجا مترصد نقد سخنان وزیر و بیان ایرادات متعدد حقوقی، اخلاقی و صنفی آن نیستم. همین دیروز یادداشتی در این مورد نوشتم ولی کمی بعد شخصا تصمیم گرفتم آن را فعلا منشر نکنم. دلایلش را که مطلقا صنفی و غیر سیاسی‌اند، شاید بعدا بگویم. قصدم فقط طرح این پرسش است که هویت و مسئولیت صنفی و حرفه‌ای روزنامه نگاری ایران در بین خود روزنامه نگاران حالش چطور است در چه مداری می‌چرخد و به کجا می‌رود؟

سخن به درازا رفت که ناگزیر بود. عزت دوستان روزنامه نگار زیاد.

منبع:فیس بوک نویسنده

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)