29 شهریور 1394

دادگاه خبرنگار ایرانی بازداشت شده در جمهوری چک، دوشنبه برگزار می شود

29 شهریور 1394

دادگاه علی‌اصغر فریدی، خبرنگار کرد ایرانی به همراه خانواده‌اش در یکی از اردوگاه های پناهجویان در جمهوری چک در بازداشت شده بود، دوشنبه برگزار می شود.

این خبرنگار هم اکنون در اردوگاه پناهجویان بی‌یلا پود بزدیه‌زم در شمال پراگ و در نزدیکی مرز لهستان به سر می برد و همسر او هم بیمار است.

علی اصغر فریدی از سه سال پیش تاکنون در ترکیه زندگی می‌کرد و با وجود آنکه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آنکارا او را به عنوان پناهنده به رسمیت شناخته بود، اما پرونده‌ پناهجویی او به هیچ کشوری برای جابه‌جایی ارجاع نشد.

از سال ١٣۵٧ که جمهوری اسلامی در ایران قدرت را در دست گرفته، کمیساریای عالی پناهندگان مستقر در ترکیه به یکی از مقصد‌های اصلی پناهنجویان ایرانی تبدیل شده. در این سال ها بسیاری از ایرانیانی که به دلایل مختلف مجبور به ترک کشورشان شد ه اند از طریق این سازمان به کشورهای پناهنده‌پذیر انتقال پیدا کرده اند.

علی اصغر فریدی در زمینه رویدادهای سیاسی در اقلیم کردستان و بحران هایی مانند بمبارن قندیل و همچنین مذاکرات رهبران کرد با ایران گزارشگری می کرد. او اعتقاد داشت که به دلیل کرد بودنش و نیز به لحاظ سیاست هایی که دولت رجب طیب اردوغان در برابر کردها در پیش گرفته است، در ترکیه امنیت ندارد.

با آغاز موج پناهجویی و عزیمت گروه عظیمی از پناهجویان از ترکیه به سوی اروپا، او نیز با همسر و دختر ۶ ساله و پسر ۱۳ ساله اش به سوی اروپا حرکت کرد. به این دلیل که او پیش از اقامت در ترکیه، شش سال قبل، مدتی در قبرس اقامت کرده و اثر انگشتش در این کشور ثبت شده، پلیس جمهوری چک او و خانواده اش را بازداشت کرده است.

وکیل فریدی روز دوشنبه با استدلال بر اینکه قبرس کشوری نیست که پناهنده‌ها را تحویل بگیرد، از دادگاه تقاضای آزادی او را خواهد کرد. اگر دادگاه با این تصمیم موافقت کند، او و خانواده‌اش آزاد می‌شوند و حکم اخراج از چک را می‌گیرند.اما اگر دادگاه استدلال وکیل را درست نداند و بخواهد منتظر جواب مقام‌های قبرس بماند،‌ این خبرنگار ایرانی و خانواده اش باید هشت هفته در بازداشت بمانند.

آزار روحی و جسمی کودکان در اردوگاه پناهجویان جمهوری چک

شرایط ارودگاه پناهجویان بی‌یلا پود بزدیه‌زم بسیار بد است و شباهتی به ارودگاه های پناهجویان ندارد و بیشتر شبیه بازداشتگاه است و مسوولان این ارودگاه رفتار نامناسبی با پناهجویان دارند به ویژه کودکان دارند. این در حالی است که اکرم اسدی، همسر این خبرنگار کرد ایرانی که در زمینه عکاسی خبری فعالیت می‌کرد، بیمار است و شرایط جسمی و روحی مناسبی ندارد.

بنا به اطلاعاتی که به دست آورده ایم، دختر شش ساله آقای فریدی، هایین فریدی را بدون حضور مادر و پدر، برای واکسن زدن بردند و پس از امتناع کودک، به او گفتند که اگر صدایش در نیاید و درد سوزن را تحمل کند، پدر و مادرش آزاد خواهند شد. کودک به این خواسته تن داد.

همچنین روز پنج‌شنبه هفدهم سپتامبر،یکی از نگهبانان در واکنش به شیطنت این دختر شش ساله و پرت کردن پوست پرتقال، سر وی را به دیوار کوبید. این مساله باعث نگرانی و ناراحتی علی اصغر فریدی و همسرش شده است.

علی اصغر فریدی با رادیو زمانه، رادیو کوچه، سایت خودنویس و روز آنلاین همکاری داشت.

خبرنگاری جرم نیست

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)