26 مهر 1388

آزادی مازیار بهاری پس از تحمل ۱۱۸ روز زندان

26 مهر 1388

مازیار بهاری، خبرنگار ایرانی- کانادایی هفته‌نامه نیوزویک، عصر شنبه پس از تحمل ۱۱۸ روز حبس، با قید وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد دستور آزادی مازیار را بازپرس پرونده بعد از تایید دادستان تهران صادر کرده است. او که در سطح بین‌المللی به عنوان مستندسازی برجسته شناخته می‌شود، ده روز پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری در ایران به اتهام " تبليغ عيله نظام و به نفع سازمان‌های مخالف از طريق ارسال گزارش‌های کذب درباره انتخابات از طريق رسانه‌های خارجی، اخلال در نظم عمومی با شرکت در تجمعات غيرقانونی و نگهداری اسناد طبقه‌بندی‌شده" بازداشت شد.

خبرگزاری فارس یک هفته پس از بازداشت وی، متن "اعترافات" منتسب به او را منتشر کرد و مدعی شد که او در کنفرانسی خبری از "بهره‌گیری رسانه‌های غربی از امکانات موجود برای دامن زدن به ناآرامی‌ها" پرده برداشته است.

مازیار ۴۲ ساله بیش از یک دهه و همواره با تایید وزارت ارشاد در داخل کشور به عنوان خبرنگار نیوزویک مشغول به کار بوده است. نخستین فرزند او هفته آینده متولد خواهد شد.

دولت کانادا از زمان بازداشت وی، بارها خواستار آزادی او شده بود. نیوزویک در گزارشی که پس از آزادی وی منتشر کرده، بر تاثیر "اقدامات انسان‌دوستانه" و تلاش‌های دولت‌ها در آزادی مازیار تاکید کرده و گفته است مساله آزادی او و دیگر شهروندان خارجی دربند در ایران، در مذاکرات اخیر ایالات متحده و ایران در ژنو نیز مطرح شده بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.