29 شهریور 1394

غافلگیری عجیب «خندوانه» با دعواهای سیاسی

29 شهریور 1394

دور دوم لیگ «خنداننده برتر» برنامه خندوانه از پنجشنبه گذشته شروع و با برگزاری برنامه جمعه شب، وارد حاشیه‌های فراوانی شد؛ جایی که امین حیایی و امیر مهدی ژوله به رقابت با هم پرداختند و پس از آن موجی از واکنش‌ها میان هواداران این دو چهره ایجاد شد و کار به لشکرکشی‌های مجازی در شبکه‌های اجتماعی کشید؛ از واکنش خواننده‌هایی که در استنداپ کمدی‌ها با آن‌ها شوخی شد تا موضع‌گیری سیاسی در قبال شرکت کننده‌های برنامه شب گذشته.

به گزارش «تابناک»، استندآپ کمدی‌های برنامه خندوانه هرچقدر که با استانداردهای موجود و نیز هر قدر با ویدئوهایی که از استندآپ‌کمدی تا کنون دیده‌ایم متفاوت باشند، این روزها مهم‌ترین اتفاق تلویزیون ایران هستند. برنامه‌ای که از یکی از شبکه‌های دیجیتالی تلویزیون پخش می‌شود ـ که فراگیری شبکه‌های معمولی را ندارد ـ و تا کنون برای یکی از برنامه‌هایش نزدیک سه میلیون نفر اظهار نظر کرده‌اند. همین آمار نشان می‌دهد که سرانجام تلویزیون توانسته فرمول جذب مخاطب را پیدا کند و با استفاده از پتانسیل‌های موجود در این رسانه بزرگ و فراگیر، خیلی ساده و بدون هزینه‌های آنچنانی، مردم را پای رسانه ملی بنشاند و برای چند وقتی بر بی‌بی‌سی و من ‌و تو پیروز شود.

رقابت شانزده کمدین در مسابقه‌ای با نام «خنداننده برتر» چنان جذاب بوده که حتی کسانی که نتوانستند مسابقات و اجراها را ببینند از طریق اینترنت ویدئوها را تماشا کردند و هم اکنون آمار بازدید ویدئوهای خندوانه هم در شبکه‌های اشتراک ویدئو به نسبت آمارهای موجود در ایران عدد قابل توجهی است.

رای‌های ژوله و حیایی به هم نزدیک است. به امار این دو کمدین در این دو تصویر که در کمتر از یک دقیقه گرفته شده نگاه کنید. ابتدا ژوله در صدر قرار دارد و بعد حیایی صدرنشین می‌شود. رای‌های ژوله و حیایی به هم نزدیک است. به امار این دو کمدین در این دو تصویر که در کمتر از یک دقیقه گرفته شده نگاه کنید. ابتدا ژوله در صدر قرار دارد و بعد حیایی صدرنشین می‌شود.

اما فاز غافلگیرکننده این مسابقه جمعه شب گذشته اتفاق افتاد؛ جایی که امیرمهدی ژوله و امین حیایی در دور دوم این رقابت رو در روی هم قرار گرفتند؛ قرعه‌ای که کمی ناعادلانه به نظر می‌رسید و خیلی‌ها دلشان می‌خواست هر دوی این‌ها تا مراحل نهایی بالا بیایند، چه اینکه امین حیایی به دلیل پیشینه‌ای که در سینما، خصوصا فیلم‌های گیشه‌ای داشت، از محبوبیت بالایی میان مخاطبان این برنامه برخوردار بود و در دور اول با 1759555 رأی، بالاترین رأی را در جمع شانزده کمدین این برنامه کسب کرد. رأیی که نشان می‌داد، هنوز برای بخشی از مردم چهره‌ها جذاب و محبوب هستند، زیرا در مقایسه با استندآپ کمدی‌های دور اول کار حیایی شاهکار نبود. اما همین خیل عاشقان سینه‌چاک نشان می‌داد که حیایی برای رسیدن به دور مراحل بالاتر کار چندان سختی ندارد و با پشتوانه هوادارانش می‌تواند به مراحل نهایی برسد.

در سوی مقابل اما شخصیت کمتر شناخته ای حضور داشت؛ امیر مهدی ژوله که از تحریریه هفته‌نامه چلچراغ گل‌ کرد و بعدها نویسنده کارهای مهران مدیری شد. یک روزنامه‌نگار و نویسنده طنز که در مقایسه با حیایی چهره چندان جذابی نیست. اما اجرای فوق‌العاده ژوله با تکیه بر تکنیک‌های نویسندگی و هوش بالای او، موجب شد تا امیرمهدی ژوله، محبوب‌ترین چهره دور مقدماتی شده و در همین مدت کوتاه هوادارانش در شبکه‌های اجتماعی چند برابر شود.

برخورد پدیده دور اول مسابقه با محبوب‌ترین چهره این مسابقه می‌توانست یک شب خوب و خاطره انگیز را برای تلویزیون رقم بزند؛ اتفاقی که با آمار و ارقام مسابقه این دو تا کنون رخ داده و نزدیک به سه میلیون نفر به حیایی و ژوله رأی داده‌اند. این اتفاق در حالی در تلویزیون ایران رخ می‌دهد که برنامه نود به عنوان پر بیننده ترین برنامه تلویزیون و با پخش از شبکه سراسری سه، و نه یک شبکه دیجیتالی، در روز قرعه‌کشی جام‌جهانی، چهار میلیون پیامک دریافت کرد و مقایسه همین دو عدد نشان می‌دهد که خندوانه تا چه میزان در جذب مخاطب برای تلویزیون موفق بوده است.

اما ساعاتی پس از پایان برنامه خندوانه در جمعه شب بود که رقابت میان حیایی و ژوله وارد فاز جدیدی شد؛ فازی که کسی فکرش را نمی‌کرد و انتظارش را هم نداشت که یک مسابقه برای خنداندن، تبدیل به کارزای میان هواداران دو طرف شود. اولین حاشیه‌ها مربوط به موضع‌گیری دو رپر ایرانی بود که در برنامه جمعه شب با آن‌ها شوخی شد. امیرمهدی ژوله در اجرای استنداپ کمدی‌اش، تلویحا با «رضایا» و «امیرتتلو» شوخی کرد و همین موجب شد تا امیرتتلو و هوادارانش علیه ژوله موضع‌گیری کنند و در مقابل رضایا با یک پست از ژوله تشکر کند. البته این نکته که میزان هواداران تتلو در شبکه‌های مجازی، عدد قابل مقایسه‌ای با رضایا نیست، شاید در مجموع به ضرر ژوله تمام شود.

تتلو در واکنش به اجرای ژوله در اینستاگرامش نوشت: «ميگن تو برنامه ى خندوانه به ما مثكه بى احترامى شده توسط يه آقايى به اسم ژوژولو !! والا من اون برنامرو تا حالا نديدم و اين آقارم نميشناسم اما چيزايى كه الان راجبش فهميدم اينجوريه كه ميخوان يه كارى كنن كه مردم بخندن!! خوب اگه با بى احترامى به ما مردم ميخندن بذار بخندن دمشونم گرم شكايتى ندارم، حساس نشين، بذارين زندگيشونو بكنن به نظرم خوشحال كردن و خندوندن مردم كار مقدسيه البته اگه به خاطر نفع شخصى نباشه». اما هواداران تتلو از پا ننشستند و بعد مسابقه علیه ژوله موضع‌گیری‌های تندی کردند.

اما مهم‌تر از واکنش این دو رپر ایرانی، وارد شدن رقابت این دو کمدین به فاز سیاسی بود؛ جایی که ساعتی بعد از اجرای ژوله و حیایی عده‌ای در شبکه‌های اجتماعی شروع به تبلیغ علیه امین حیایی و لزوم تنبیه این بازیگر به دلیل بازی در فیلم‌های ده‌نمکی و قلاده‌های طلا کردند. انبوه پیام‌های مختلف با این مضمون در شبکه‌های اجتماعی و موبایلی دست به دست می‌شد که برای پیروز نشدن بازیگر فیلم قلاده‌های طلا به امیر مهدی ژوله رأی بدهید و در این میان تصاویر ژوله با رئیس دولت اصلاحات هم در شبکه‌ها دست به دست می‌شد تا به این رقابت کاملا رنگ و بوی سیاسی بدهد.

هرچند این اتفاق کمی عجیب بود، هرچه که بود و هست رقابت این دو کمدین وارد فاز عجیب و جذابی شده؛ جایی که اختلاف رأی این دو گاهی در کمتر از صد رأی هست و گاهی ژوله در صدر قرار دارد و گاهی حیایی و این نشان می‌دهد که هواداران این دو کمدین، همچنان در حال رقابت هستند. این روزها همین که تلویزیون توانسته با یک برنامه، موجب بسیج شدن مخاطبانش شود که همچنان خیلی پرهیاهو این رقابت را پیگیری می‌کنند، روز پیروزی بزرگ تلویزیون است که حالا توانسته طعم خوش ارتباط با مخاطبان را بچشد.

برگرفته از سایت تابناک

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)