27 شهریور 1394

دفاع سردبیر «شارلی ابدو» از کارتونی درباره غرق شدن آیلان

27 شهریور 1394

رادیو زمانه

ژرار بیار، سردبیر مجله طنز فرانسوی «شارلی ابدو» از کارتونی که این نشریه درباره غرق شدن «آیلان» کودک پناهجوی سوری منتشر کرده دفاع کرد و گفت: «طنز باید شوک برانگیزد.»

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، در صفحه پشت «شارلی ابدو» کارتونی منتشر شده که در آن «آیلان»، همچون عکسی که از او منتشر شد و جهان را متأثر کرد، غرق‌شده بر سواحل ترکیه نشان داده می‌شود اما در کنار او تابلوی تبلیغاتی منو غذای فروشگاه مک‌دانلد برای کودکان قرار دارد. تیتر کارتون از این قرار است: «چنین نزدیک به هدف».

جنازه «آیلان» سه ساله صبح روز چهارشنبه ۲ سپتامبر / ۱۱ شهریور بر روی شن‌های ساحل بودروم ترکیه پیدا شد. او به روی صورت خود بر شن‌های ساحل آرام گرفته بود، گویی به خواب عمیقی فرو رفته بود. نیلوفر دمیر، عکاس ترک از جنازه «آیلان» عکس‌هایی گرفت که انتشار آن‌ها در مطبوعات و سایت‌های اینترنتی بازتاب گسترده‌ای در جهان یافت.

پس از آن طرح‌هایی درباره مرگ «آیلان» با استفاده از این عکس‌ها منتشر شد که واکنش‌های متفاوتی در بر داشت. به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی انتقادهای بسیاری از آن‌ها شد.

ژرار بیار در کنفرانس « M100»، کنفرانس بزرگ رسانه‌های جهان در شهر پوتسدام آلمان، در ‌این‌باره گفت: «این طرح‌ها مرگ کودکان را مسخره نمی‌کنند. طنز (کاریکاتور) باید شوک برانگیزد، وگرنه کارتون یا طنز خوبی نیست. طنز واقعیت را نشان می‌دهد.»

ژرار بیار با بیان این‌که «آدم نباید با کارتون‌ها موافق باشد»، اظهارنظرهایی را که نفرت می‌پراکنند محکوم کرد و گفت: «می‌توان نظر دیگری داشت اما دادن فراخوان قتل یک جرم است.»

نشریه «شارلی ابدو» امسال جایزه کنفرانس « M100» پوتسدام را برای دفاع از آزادی بیان دریافت کرد.

انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام در «شارلی ابدو» عامل حمله تروریستی دو برادر اسلامگرا، سعید و شریف کوشی، به دفتر این نشریه در هفتم ژانویه سال جاری بود که در جریان آن ۱۲ نفر از مسئولان این نشریه کشته شدند. مسئولیت این حمله تروریستی را شاخه القاعده در یمن بر عهده گرفت. به همین دلیل کنفرانس پوتسدام نیز در میان تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.

ژرار بیار در سخنرانی خود به‌هنگام دریافت جایزه، به‌شدت از آزادی بیان دفاع کرد. او گفت «شارلی ابدو» در جهان به نمادی از آزادی بیان و آزادی وجدان تبدیل شده است.

بیار افزود: «ما قهرمان شدیم اما هیچ‌کس در شارلی ابدو نخواسته بود که قهرمان باشد. نقش یک روزنامه و به‌ویژه یک روزنامه طنز این نیست که نماد باشد.»

سردبیر «شارلی ابدو» گفت: «باورها و ارزش‌هایی که ما از آن دفاع می‌کنیم، ارزش‌های جهانی هستند و به همه شهروندان جهان تعلق دارند. بنابراین، تمام شهروندان جهان باید از آن‌ها دفاع کنند.»

نشریه «شارلی ابدو» در ماه مه سال جاری (خرداد) جایزه «شجاعت و آزادی بیان» بنیاد آمریکایی «پن» را نیز دریافت کرد که در آمریکا مخالفت‌هایی را برانگیخت. شش نویسنده برجسته آمریکایی از مشارکت در این مراسم چشم‌پوشی کردند و حدود ۱۰۰ تن دیگر با انتشار نامه‌ای سرگشاده، «عدم تحمل فرهنگی» شارلی ابدو را محکوم کردند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)