26 شهریور 1394

گزارشگران بدون مرز از بازداشت دو وبلاگ‌نویس در ایران خبر داد

26 شهریور 1394

رادیو زمانه

گزارشگران بدون مرز در یک بیانیه مطبوعاتی بازداشت آرش زاد سردبیر سایت وبلاگینا و محسن صادقی‌نیا نویسنده وبلاگ چشمان باز را محکوم کرد.

آرش زاد، سردبیر سایت وبلاگینا از سایت‌های فعال در عرصه فناوری‌های تازه در تاریخ ٩ شهریور و محسن صادقی‌نیا نویسنده وبلاگ چشمان باز در تاریخ ۱۴ شهریور ۱۳۹۴ بازداشت شده‌اند.

آرش زاد به هنگام خروج از کشور از سوی اطلاعات سپاه پاسدران در فرودگاه بین‌المللی تهران بازداشت شده است.

این وب‌نگار که از دوسال پیش در ترکیه اقامت دارد، یکی از فعالان عرصه وب ایران است.

آرش زاد همچنین یکی از موسسان کفشدوزک انجمنی برای «افزایش مشارکت زنان در حوزه تکنولوژی و کسب‌وکارهای اینترنتی» است.

محسن صادقی‌نیا نیز پس از مسدود شدن وبلاگ‌اش از سوی «کارگروه تعیین مصادیق محتوی مجرمانه اینترنتی» بازداشت شده است.

این وب‌نگار در وبلاگ خود نوشته‌هایی درباره نقض حقوق بشر در ایران و انتقاد از افزایش اعدام‌ها منتشر می‌کرد.

چرایی و محل بازداشت این دو وب‌نگار از سوی مقامات حمهوری اسلامی رسما اعلام نشده است.

گزارش‌گران بدون مرز می‌گوید که جمهوری اسلامی ایران به طور جدی اینترنت و تبادل داده‌ها را بر روی اینترنت کنترل می‌کند.

به گفته این انجمن حقوق بشری، از مرداد ماه ۱۳۹۲ و آغاز دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، نزدیک به ۱۰۰ شهروندوب‌نگار بازداشت شده‌اند و بسیاری از آن‌ها به حبس‌های سنگین محکوم شده‌اند که مسئولیت بیشتر این بازداشت‌ها را اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر عهده داشته است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)