24 شهریور 1394

سلفی اردوغان «نقطه» را به ته خط رساند

24 شهریور 1394

چاپ عکسی فتوشاپی اردوغان خندان در حال سلفی گرفتن نزدیک تابوت یک سرباز کشته شده، حمله پلیس ترکیه به دفتر مجله "نقطه"( Nokta) و مصادره تمامی نسخه‌های چاپی این مجله را بدنبال داشت.

به گزارش ایسنا ساختمان دفتر نقطه در استانبول به اتهام توهین به رجب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه و تبلیغات تروریستی مورد حمله پلیس قرار گرفت.

مدیر مسئول این مجله در پیام توییتری نوشت که افسران پلیس دوبار به دفتر وی آمده‌اند. سردبیر این مجله نیز به اتهام توهین به رئیس‌جمهور ترکیه و تبلیغات تروریستی دستگیر شد.

نسخه‌های جدید این مجله به دستور دادستان کل استانبول مصادره شدند.

این مجله در بیانیه‌ای اعلام کرد: شاید این تصویر که ما بر روی جلد مجله به چاپ رساندیم و باعث حمله پلیس به دفتر مجله شد،‌ گزنده، بی رحمانه یا حتی نگران کننده باشد اما این کاری که ما انجام دادیم، برای یک نهاد رسانه‌ای جرم محسوب نمی شود بلکه این شکلی از سخن گفتن است.

اما این تصویر می‌تواند انتقادی به اظهارات رجب طیب اردوغان درباره قربانیان و جان باختگان نظامی در درگیری با کردها باشد؛ وی گفته بود که خانواده این سربازان باید به خاطر شهادت آنها خوشحال باشند.

مجله نقطه در بیانیه خود آورده است: اردوغان گفت که شهادت دلیل خوشحال بودن است، مردم زمانی سلفی می گیرند که خوشحالند. این تصویر بر روی جلد مجله انتقاد به حرف‌های اخیر اردوغان است.

تسلط و نفوذ اردوغان بر رسانه‌های ترکیه باعث شده تا این کشور به پایین ترین رتبه مربوط به آزادی جهانی رسانه برسد. به طوریکه در شاخص آزادی جهانی رسانه در ۲۰۱۴ ترکیه در بین ۱۸۰ کشور مقام ۱۵۴ را به دست آورد.

در همین حال، نیلز مویژنیکس، کمیسیونر حقوق بشر شورای اروپا نگرانی خود را بابت حمله پلیس ترکیه به مجله نقطه ابراز داشت و در توییتر خود نوشت: ممنوعیت،‌ حمله و دستگیری اصحاب رسانه در ترکیه اوضاع آزادی بیان را در ترکیه بدتر کرده است. مقام های ترکیه باید رسانه را آزاد بگذارند.

ده‌ها تن از مردم ترکیه تاکنون به اتهام توهین به اردوغان مورد بازجویی قرار گرفته‌اند. هفته گذشته نیز یک نوجوان ۱۷ ساله به دلیل سخنرانی علیه اردوغان به ۱۱ ماه حبس محکوم شد.

مجله نقطه پیشتر برای هشت سال به دلیل انتشار تصویری مناقشه برانگیز بر روی صفحه اصلی از فعالیت منع شده بود و در مه سال جاری میلادی برای نخستین بار و پس از هشت سال فعالیت خود را از سر گرفت.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)