24 شهریور 1394

گسست اپل از ایدئولوژی و تفکرات استیو جابز

24 شهریور 1394

برای همه افراد و هر که شناختی از شرکت اپل داشته باشد، خیلی سخت است که لوگوی شرکت اپل را بدون به یاد آوردن نام و ایده های استیو جابز فقید در ذهن خود ببیند؛ اما واقعیت این است که از یک نگاه اقدامات اخیر شرکت اپل، اخبار آن و رونمایی از محصولات جدید آن و همچنین استراتژی های این شرکت نشانی از فاصله و گسست از ایدئولوژی و تفکرات استیو جابز دارد.

به گزارش «تابناک» هفته گذشته و در روز چهارشنبه، اپل در مراسمی رسمی از محصولات جدید خود ـ که شامل آیفون های جدید و آیپد جدید این شرکت بود ـ رونمایی کرد. در این مراسم، این شرکت قلم یا استیلوس جدیدی نیز به کاربران معرفی کرد که نام آن قلم اپل یا Apple Pencil است و به همراه تبلت جدید این شرکت یعنی iPad Pro 12.9 اینچ عرضه می شود. این در حالی است که استیو جابز در سال 2007 و در جریان معرفی تکنولوژی Multi Touch صراحتا بیزاری و عدم علاقه خود به استیلوس یا قلم را بیان کرده بود.

جابز در کنفرانسی که در سال 2007 داشت، گفت: چه کسی واقعا یک استیلوس می خواهد؟ این ابزار باید همیشه همراه شما باشد، ممکن است آن را گم کنید و مدام باید آن را بردارید و سر جایش بگذارید. هیچ کس از استیلوس خوشش نمی آید. همچنین جابز به والتر ایساکسون نویسنده زندگی نامه خود گفته بود: به محض اینکه یک استیلوس در دست بگیرید، آن وقت زمان مرگ شماست.

گسست اپل از ایدئولوژی و تفکرات استیو جابز تیم کوک که پس از درگذشت استیو جابز، مدیریت و رهبری اپل را بر عهده گرفته، در چند نوبت فاصله تفکرات خود با جابز را نشان داده است؛ از جمله در علاقه اش به ساخت آیفون با اندازه بزرگتر یا تبلت های غول آسا. البته نکته جالب اینجاست که تیم کوک با طراحی آیفون های بزرگ اندازه توانست در سال 2014 پر درآمد ترین فصل را در بین همه شرکت های دنیا به خود اختصاص دهد.

از جمله دیگر اماره های حاکی از فاصله اپل با ایده های استیو جابز باید به راه اندازی سرویس هایی نظیر Apple TV اشاره کرد. در حالی که جابز همیشه مخالف مایکروسافت و سرویس های استریم بوده است. نمونه دیگر از این گسست های را باید در ساعت هوشمند اپل جستجو کرد که عملا با نسخه ای چند ده هزار دلاری فاصله ای اساسی با ایده ها و آرمان های جابز داشت. طراحی ساعت هوشمند اپل تماما در دوره تیم کوک رقم خورد و در دوره جابز هیچ نشانی از این ساعت هوشمند نیست.

همچنین اپل در دوره تیم کوک اقدام به خرید شرکت تجهیزات صوتی Beats به بهای 3 میلیارد دلار کرد که اساسا بر خلاف این ایده جابز بود که ساخت و طراحی ایده های جدید و اختراع کردن همیشه بهتر از خریدن اختراع است.

البته گویا همه این گسست ها و فاصله ها از ایده های جابز توانسته است موفقیت های اقتصادی خوبی برای اپل رقم بزند، زیرا از زمان مرگ جابز تا کنون، سهام شرکت اپل از 54 دلار به 110 دلار رسیده که خود سرمایه ای 600 میلیارد دلاری را برای این شرکت رقم زده؛ اما اپل گویا به سمتی حرکت می کند که سایه جابز برای همیشه از سر این شرکت رخت برمی بندد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)