21 شهریور 1394

جلوگیری از پخش نشریه معتبر در عربستان به خاطر چاپ عکس پاپ

21 شهریور 1394

دویچه وله

عربستان سعودی انتشار نسخه ماه اوت مجله "نشنال جئوگرافیک" در این کشور را ممنوع کرد. عکس روی جلد این نسخه تصویری از پاپ فرانسیس، ایستاده در کلیسای سیستین است. عربستان گفته این ممنوعیت "به دلایل فرهنگی" اعمال شده است.

تصویری از پاپ فرانسیس‌، رهبر کاتولیک‌های جهان، در کلیسای بزرگ و معروف سیستین در واتیکان. در بالای این تصویر این تیتر به چشم می‌خورد: «اصلاح کلیسا، فرانسیس بدین شیوه انقلاب آرام را پیش می‌برد»

این تصویر روی جلد نسخه ماه اوت مجله نشنال جئوگرافیک به زبان عربی است که به تازگی منتشر شده است. البته خوانندگان سعودی شانسی برای دریافت این نسخه ندارند، زیرا مقامات عربستان انتشار آن را در آن کشور ممنوع کردند.

السعد عمر المنهالی، سردبیر نسخه عربی مجله نشنال جئوگرافیک، این ممنوعیت را در توئیتر اعلام کرده و از مشترکان سعودی که منتظر دریافت این نسخه بودند، پوزش خواست. او نوشته است: «طبق گفته شرکت پخش‌کننده، مجله به دلایل فرهنگی اجازه انتشار در کشور را نیافته است.»

گفته می‌شود که احتمالا انتشار تصویر پاپ روی جلد، دلیل اعمال ممنوعیت از سوی مقامات سعودی بوده است. در عربستان کتاب مقدس و مسیح مصلوب اشیای ممنوعه به شمار می‌روند و بیش از یک میلیون مهاجر کارگر مسیحی ساکن در این کشور، مجبورند فرایض مذهبی خود را پنهانی انجام دهند.

عربستان به شدت تحت تأثیر جنبش مذهبی وهابیت است که در قرن هجدهم پایه‌گذاری شده و مورد پذیرش خاندان سعودی است. پیروان "محمد عبدالوهاب" معتقد به یک پالایش اساسی در اسلام و بازگشت به آموزه‌های "اصیل" در قرآن هستند. انتشار تصویری از پاپ فرانسیس به عنوان رهبر "انقلابی آرام" برای اصلاح کلیسای کاتولیک احتمالا از نظر سوی مقامات سعودی تحریک‌کننده شناخته شده است.

السعد عمر المنهالی نیز در یادداشتی که در این نسخه مجله منتشر شده، نوشته است که تمامی نهادها و ساختارهای مذهبی در جهان باید به سرعت خود را با دنیای مدرن همگام کنند. مقامات عربستان سعودی و پیروان وهابیت به شدت مخالف اصلاح و نوسازی دین هستند و هر نوع نوگرایی را به عنوان "بدعت" رد می‌کنند.

پاپ فرانسیس پیش از این در سخنانش دین اسلام را دین صلح خوانده بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)