17 شهریور 1394

رهبر ایران خواستار خروج از "انفعال در فضای مجازی" شد

17 شهریور 1394

دویچه وله

آیت‌الله خامنه‌ای خواستار آن شد که با سرعت از استعدادهای جوان برای تولید "محتوای اسلامی متقن و جذاب" استفاده شود. او بار دیگر خواست تا از "موازی‌کاری" در عرصه مجازی خودداری شود و "اینترنت ملی" تاسیس شود.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه (۱۶ شهریورماه) تاکید کرده است که باید از "انفعال در فضای مجازی" خارج شد و به دنبال تولید "محتوای اسلامی متقن و جذاب" رفت.

رهبر ایران که در دیدار با حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران و اعضای "شورای عالی فضای مجازی" صحبت کرد، خواستار آن شد تا با "سیاست‌گذاری صحیح و اقدامات هماهنگ" از "استعداهای جوان کشور" برای تولید محتوای اسلامی استفاده شود.

خامنه‌ای پیش از این طی حکمی تمامی نهادها و شوراهای مرتبط با فضای مجازی را منحل کرد و همه‌ی این وظایف را به "شورای عالی فضای مجازی" محول کرد تا یک نهاد با تمرکز بیشتر بتواند سیاست‌های نظام ایران در قبال فضای مجازی را اجرایی و کنترل کند.

رهبر ایران در حکمی که برای انحلال دیگر نهادها و تمرکز فعالیت در یک شورا صادر کرد، بر لزوم "سالم‌سازی اینترنت" در ایران تاکید کرد و بار دیگرخواست تا تلاش برای تاسیس "اینترنت ملی" با جدیت پیگیری شود.

آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار اخیر خود با اعضای شورای عالی فضای مجازی و رئیس دولت بار دیگر خواست تا از "موازی‌کاری و تعارض" در امور مربوط به فضای مجازی خودداری شود. پیش از این در موارد متعددی سیاست نهادهای متولی فضای مجازی با یکدیگر متفاوت و گاه متناقض بود. رهبر ایران در این دیدار تاکید کرد که اقدامات هماهنگ برای "خروج از انفعال در فضای مجازی" باید هرچه سریع‌تر و بدون اتلاف وقت بیشتر آغاز شود.

خامنه‌ای همچنین یک‌بار دیگر تاکید کرد که فضای مجازی ایده‌آل جمهوری اسلامی، فضایی "عادلانه و اخلاق‌مدار" است که در آن محتوایی متناسب با "شئونات اسلامی" تولید می‌شود.

مقامات ایران چندین سال است که به دنبال تاسیس "اینترنت ملی" یا "اینترنت حلال‌اند" و تاکنون بودجه‌ی کلانی برای راه‌اندازی سایت‌های داخلی مشابه سایت‌های پرطرفدار خارجی خرج کردند. ایران نسخه‌هایی داخلی ازشبکه‌های اجتماعی و سایت‌های محبوب مثل یوتیوب، فیس‌بوک و جی‌میل را راه‌اندازی کرده که تاکنون هیچ‌یک با استقبال چشمگیری روبرو نشده است.

دولت حسن روحانی با این‌که وعده‌های گوناگونی برای افزایش سرعت اینترنت و پهنای باند داد، هنوز این دو وعده را محقق نکرده است.

با این‌که تاکنون برخی مقامات دولتی از جمله محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری و علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اظهارنظرهای خود بر ناکارآمدی فیلترینگ و مخالفت دولت با این رویه تاکید کردند، حسن روحانی از سیاست کلی نظام برای تاسیس "اینترنت ملی" و "فیلترینگ هوشمند" حمایت کرده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)