17 شهریور 1394

فریدون جیرانی و روزنامه سینمایی اش؛ می خواهیم تاثیرگذار باشیم

17 شهریور 1394

فریدون جیرانی سردبیر روزنامه «سینما» با اعلام خبر قطعی شدن انتشار این روزنامه از تاریخ ۲۸ شهریورماه گفت: نخواهیم گذاشت در فرآیند انتشار تعاملات سالم ما با خانواده سینما دچار مشکل شود.

فریدون جیرانی کارگردان باسابقه سینما و تلویزیون که پس از سال‌ها دوری از فعالیت مطبوعاتی قصد دارد در مقام سردبیر روزنامه «سینما» را روانه کیوسک مطبوعات کند، درباره شرایط این روزنامه به مهر گفت: روزنامه «سینما» از روز ۲۸ شهریور و در ۱۶ صفحه به صورت روزانه انتشار خود را با رویکرد تحلیل و بررسی شرایط امروز سینمای ایران آغاز خواهد کرد.

جیرانی افزود: روزنامه چهارشنبه هر هفته در ۲۴ صفحه منتشر می‌شود تا در کنار صفحات روتین روزانه، در قالب پرونده‌های ویژه هم مروری بر تاریخ سینمای ایران داشته باشیم و هم موضوعات مهمتر روز سینمای ایران که نیاز به بررسی بیشتر دارد را در قالب آن بررسی کنیم.

وی در ادامه گفت: علاوه‌بر این ما در روزهای پنجشنبه هم انتشار روزنامه «سینما» را خواهیم داشت که صفحات خبری آن تغییری نسبت به روزهای دیگر هفته ندارد و تنها صفحات میانی متناسب با پایان هفته طراحی و تأمین محتوا خواهد شد.

به دنبال رابطه سالم با اهالی سینما هستیم

سردبیر روزنامه «سینما» در ادامه درباره رویکرد اجرایی این رسانه تأکید کرد: رویکرد این روزنامه تحلیل و بررسی شرایط امروز سینمای ایران است و قصدمان این است که در قالب تحلیل، نقد، گزارش و خبر با اهالی سینما رابطه نزدیکی را برقرار کنیم. برای رسیدن به این منظور هم سیستمی را طراحی کرده‌ایم که فارغ از چارچوب های مرسوم رسانه‌های سینمایی، با اهالی سینما و به خصوص تهیه‌کنندگان رابطه‌ای شفاف و سالم داشته باشیم.

جیرانی تأکید کرد: نخواهیم گذاشت در فرآیند انتشار تعاملات سالم ما با خانواده سینما دچار مشکل شود و با همین اصل انتشار روزنامه را آغاز خواهیم کرد تا سازندگان و عوامل تولید آثار سینمایی بدانند وقتی قرار است در حوزه کاری با ما همکاری داشته باشند این همکاری هیچ ارتباطی با مباحث و ملاحظات غیررسانه‌ای نخواهد داشت.

وی افزود: نمی‌گذاریم آسیب‌هایی که به تجربه دیده‌ایم و در گذشته هم تکرار شده است، در این رسانه تکرار شود تا روابط شفاف ما به عنوان یک رسانه با اهالی سینما را خدشه‌دار کند. مضاف بر اینکه در مقام یک رسانه حق انتقاد، حق تحلیل و حق بررسی هر رویدادی را برای خود محفوظ می‌دانیم و تلاش داریم با این رویکرد تبدیل به روزنامه‌ای تأثیرگذار شود.

نسبت «سینما» با دیگر روزنامه‌های سینمایی

جیرانی در پاسخ به این سوال که اساسا انتشار روزنامه «سینما» قرار است چه خلائی را در حوزه رسانه‌های سینمایی پوشش دهد، گفت: درباره این مسئله توضیحات مفصلی را در سرمقاله شماره نخست روزنامه خواهم داشت. در این باره با احترام کامل به اولین و دومین روزنامه سینمایی که همچنان به صورتی پرتحرکت مشغول فعالیت هستند و خوشحالیم که اخیراً هر دو، تغییراتی را هم در فعالیت خود به وجود آورده‌اند، اما احساس ما این بود که جای روزنامه تحلیلی در سینمای ایران خالی است.

وی ادامه داد: به همین دلیل روزنامه سینما در کنار خبر و گزارش رویکرد اصلی خود را ارائه تحلیل قرار داده‌است. معتقدیم دوستان و همکاران ما در دو روزنامه دیگر از نظر خبر و گزارش به خوبی فعالیت می‌کنند و ما می‌خواهیم در حوزه مطالب تحلیلی وارد میدان شویم تا با اتکا به شناختی که از سینما داریم و با پشتوانه تیمی که گردآوردیم بتوانیم نقاط قوت و ضعف سینمای ایران را بررسی کنیم.

پروژه موازی با روزنامه «سینما» نداریم

جیرانی در پایان درباره برخی اخبار پیرامون خروجی‌های متنوع تیم خبری «سینما» به موازات روزنامه مکتوب که در برخی رسانه‌ها به آن اشاره شده بود هم گفت: این خبر از طرف بنده در هیچ کجا مطرح نشده و نادرست هم هست.

وی تأکید کرد: در واقع ما پروژه موازی دیگری نخواهیم داشت و تنها مانند بسیاری از روزنامه‌های دیگر روزنامه سینما هم سایتی مستقل خواهد داشت که مطالب برگزیده هر شماره به انتخاب سردبیر روی خروجی آن منتشر خواهد شد و این به معنای فعالیت یک سایت خبری مجزای از روزنامه نیست.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)