16 شهریور 1394

بازداشت مجدد خبرنگار هلندی “ای‌ ان پی” در ترکیه

16 شهریور 1394

رادیو زمانه

پلیس ترکیه ،«فردریکه گیردینک» خبرنگار هلندی خبرگزاری «اِی ان پی» هلند را در جنوب شرق این کشور دستگیر کرد.

گیردینگ در توئیتر خود خبر بازداشتش در شهر «یوکسکووا» را اعلام کرد. او نوشته به همراه گروهی از معترضان کرد در حال سفر بوده که پلیس ترکیه تمام این افراد را دستگیر می‌کند.

یوکسکووا در جنوب شرق ترکیه در ماه‌های اخیر صحنه درگیری بین نیروهای امنیتی ترکیه و فعالان کرد بوده است.

رویترز به نقل از خبرگزاری هلندی ای ان پی نوشت، علت دستگیری گیردینک «سفر به مناطق ممنوعه» عنوان شده است.

یک مقام ارشد پلیس ترکیه در این باره گفت: «فردریکه به جرم خبرنگاری بازداشت نشده، بلکه او در یک منطقه امنیتی و جنگی‌ به سر می‌برد که ما در این منطقه توان تضمین امنیت او را نداریم. بنابراین به خاطر حفظ امنیتش او را بازداشت کردیم. البته تحقیقات ما درباره او ادامه دارد.»

پیش از این، گیردینک در ماه ژانویه در منطقه عمدتاً کردنشین دیاربکر در جنوب شرق ترکیه و به جرم حمایت از حزب کارگران کردستان(پ ک ک) دستگیر شد.

گروه‌های مدافع حقوق بشری از دولت ترکیه به خاطر دستگیری او در ماه ژانویه انتقاد کرده بودند. گیردینک در ماه آوریل از اتهام تبلیغ علیه دولت ترکیه تبرئه شد.

فردریکه گیردینک، نویسنده کتابی درباره کردهای ترکیه است. همچنین او وبلاگ «مسائل کردی» را نیز اداره می‌کند.

پلیس ترکیه هفته گذشته نیز دو خبرنگار بریتانیایی خبرگزاری «وایس نیوز» را به جرم همکاری با گروه های تروریستی دستگیر کرده بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)