16 شهریور 1394

عکاس زن ایرانی نیمی از جایزه ۱۰۰ هزار یورویی خود را صرف امور خیریه می‌کند

16 شهریور 1394

دویچه وله

نیوشا توکلیان، عکاس جوان ایرانی، نیمی از جایزه نقدی خود را به آوارگان سوری و عراقی، مؤسسات خیریه ایرانی و یک جایزه عکاسی در ایران اختصاص می‌دهد. بنیادی فعال در امور فرهنگی ۱۰۰ هزار یورویی خود را به توکلیان اهدا کرد.

نیوشا توکلیان در صفحه فیسبوک خود نوشت که بخشی از جایزه یکصد هزار یورویی خود را به امور خیریه اختصاص می‌دهد: «برای من دشوار است از این جایزه آن‌طور که دوست دارم لذت ببرم، وقتی می‌بینم منطقه‌ای که در آن زندگی و کار می‌کنم در آتش می‌سوزد و ده‌ها هزار تن تلاش می‌کنند به کشورهای دور پناه ببرند».

"صندوق پرنس کلاوس" مستقر در آمستردام هلند که در زمینه‌های فرهنگی و توسعه فعالیت می‌کند، روز پنجشنبه (۳ اوت/ ۱۲ شهریور) در وبسایت خود اعلام کرد که جایزه ۲۰۱۵ را به توکلیان اهدا می‌کند. جوایز این مؤسسه از سال ۱۹۹۷ اهدا می‌شوند. این جوایز به اشخاص، گروه‌ها و سازمان‌های مستقر در آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین و حوزه کاریبیک اختصاص می‌یابند. در اطلاعیه هیئت داوران مسابقه عکاسی صندوق پرنس کلاوس آماده است: «به نیوشا توکلیان به دلیل روایت زیبا و تأثیرگذار او از ابهامات و پیچیدگی‌های ایران امروز؛ به خاطر حمایت او از حقوق زنان و عکاسان جوان؛ به دلیل پایداری شجاعانه‌اش در انتقال واقعیت‌های سیاسی و اجتماعی از تاریخ و فرهنگ ایران؛ به دلیل ارائه بینشی انتقادی؛ به دلیل یادآوری پیوندهای انسانی با استفاده از عکاسی و به خاطر تلاش خلاقانه در ابراز همدردی و ایجاد تفاهم بین فرهنگ‌ها جایزه اهدا می‌شود».

توکلیان در صفحه فیسبوک خود نوشت که ۱۵۰۰۰ یورو از این جایزه را به سازمانی امدادرسان به آوارگان سوری و عراقی می‌دهد: «من در هر دو این کشورها کار کرده‌ام و قصد دارم بخشی از مهربانی عراقی‌ها و سوری‌ها را جبران کنم که با وجود شرایط دشوار زندگی‌شان، همواره از من پذیرایی کردند».

او همچنین ۱۳ هزار یورو به جایزه عکس مستند "شید" در ایران، ۱۰ هزار یورو به مؤسسه خیریه کودکان سرطانی "محک" و ۷ هزار یورو هم به سازمان‌های حمایت از حیوانات در ایران کمک می‌کند.

صندوق پرنس کلاوس "سبک کاری زیبایی‌گرا و اندیشمندانه" توکلیان را الهام‌بخش عکاسان جوان در منطقه خاورمیانه دانسته است.

نیوشا توکلیان، متولد ۱۹۸۱ در تهران، خود عکاسی را فراگرفته است. او از ۱۶ سالگی در ایران آغاز به کار کرد و یکی از نخستین عکاس-خبرنگاران حرفه‌ای زن در این کشور برشمرده می‌شود. عکس‌های او در نشریاتی چون "نشنال جیوگرافیک" و "تایم" و آژانس عکس "مگنوم" منتشر می‌شوند.

توکلیان در سال ۲۰۱۴ بر سر حق انتشار آثارش با مؤسسه فرانسوی "کارمینیاک گستیا" (Carmignac Gestion) دچار اختلاف شد و اعلام کرد که جایزه‌ی ۵۰ هزار یورویی این مؤسسه را نمی‌پذیرد. او در ادامه و در پی گفت‌وگو با هیئت داوران نظر خود را عوض کرد.

عکاسی از رخدادهای سیاسی روز، ثبت پرتره‌های تأثیرگذار یا ضبط روزمرگی در حوزه اجتماعی از جمله حوزه‌های فعالیت کاری توکلیان هستند. این عکاس ۳۴ ساله در یکی از سفرهای اخیر خود به خاورمیانه از مبارزه پیشمرگه‌های کرد زن علیه جهادگرایان اسلام‌گرا در شمال عراق عکاسی کرد.

جایزه ۱۰۰ هزار یورویی صندوق پرنس کلاوس روز دوم دسامبر سال جاری (۱۱ آذر ۱۳۹۴) در کاخ سلطنتی هلند در آمستردام با حضور خانواده سلطنتی این کشور به نیوشا توکلیان اهدا می‌شود. همچنین برخی آثار توکلیان از ۲۷ نوامبر سال جاری تا ۴ مارس سال آینده (سه ماه) در گالری این صندوق در آمستردام به نمایش گذاشته می‌شوند.

پرنس کلاوس همسر بئاتریکس، ملکه پیشین هلند و یکی از محبوب‌تری اعضای خانواده سلطنتی این کشور بود. کلاوس فون آمسبرگ، دیپلمات آلمانی در سال ۱۹۶۶ با بئاتریکس ازدواج کرد. او در سال ۲۰۰۲ در پی عوارض ناشی از بیماری پارکینسون و همچنین عفونت ریوی در سن ۷۶ سالگی در آمستردام درگذشت.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)