15 شهریور 1394

مرحله تازه سانسور اینترنت به حکم رهبر جمهوری اسلامی

15 شهریور 1394

رادیو زمانه

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی اعضای شورای عالی مجازی را برای یک دوره چهار ساله تعیین کرد. وظیفه شورای عالی مجازی مبارزه با اطلاع‌رسانی آزاد در شبکه جهانی اینترنت و ایجاد شبکه داخلی اینترنت (اینترانت) است.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، رهبر جمهوری اسلامی در حکمی، اعضای حقیقی و حقوقی شورای عالی مجازی را تعیین کرد و «شوراهای عالی موازی» با این نهاد نظارتی را منحل اعلام کرد.

رؤسای سه قوه، رییس صدا و سیمای جمهوری اسلامی، وزیر ارتباطات، وزیر ارشاد اسلامی، دادستان کشور، وزیر دفاع و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده سپاه پاسداران و فرمانده نیروی انتظامی به حکم رهبر جمهوری اسلامی همراه با تنی چند از کار‌شناسان رسانه و شخصیت‌های حوزوی به عنوان اعضای شورای عالی مجازی تعیین شده‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی از اعضای شورای عالی مجازی خواسته است که شبکه داخلی اینترنت (اینترانت) را هرچه سریع‌تر راه بیندازند و همچنین برای «تدوین و تصویب نظام‌های امنیتی، حقوقی، قضایی و انتظامی مورد نیاز در فضای مجازی» کوشش کنند.

«سالم‌سازی و حفظ امنیت همه‌جانبه فضای مجازی کشور» و همچنین «ترویج سبک زندگی اسلامی» از دیگر موارد ده‌گانه‌ای‌ست که رهبر جمهوری اسلامی به اعضای شورای عالی مجازی ابلاغ کرده است.

چهارشنبه ۱۷ اسفندماه ۱۳۹۰ آیت‌الله علی خامنه‌ای برای نخستین بار دستور تشکیل شورای عالی فضای مجازی را صادر کرد. پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، فعالیت این شورا برای مدتی متوقف شد که این امر واکنش دادستان کل کشور در مهر ۹۳ و اعتراض اسماعیل احمدی مقدم در آبان سال گذشته را در پی داشت. فرمانده نیروی انتظامی تهدید کرده بود که جلسات این شورا را در غیاب رییس جمهور برگزار کند.

در سال جاری اما دولت در سیاست نظارت بر شبکه اینترنت تجدید نظر کرده است. علی جنتی، وزیر ارشاد اسلامی در برنامه «نگاه یک» که به مناسبت هفته دولت از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، بر ضرورت نظارت بر شبکه‌های اجتماعی برای تحکیم خانواده ایرانی تأکید کرد.

فیلترینگ سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی و موبایلی مانند «واتس آپ» و «وایبر» و رصد فعالیت کاربران ایرانی در شبکه اینترنت از مهم‌ترین وظایف شورای عالی مجازی به عنوان یک نهاد سیاسی – امنیتی‌ست.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)