7 شهریور 1394

ویکی پدیا در روسیه فیلتر می‌شود

7 شهریور 1394

نوشته رسول هاشم‌پور

بر اساس گزارش واشنگتون‌پست، روسیه قصد دارد استفاده از سرویس ویکی‌پدیا را در سراسر کشور ممنوع کند. طبق این گزارش، شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت در روسیه به دلیل نداشتن تجهیزات کافی و گران قیمت، قادر به فیلترینگ صفحات HTTPS نیستند.

تصمیم فیلتر کردن ویکی‌پدیا زمانی گرفته شد که یک دادستان در روستای جنوبی Chyorny Yar در خصوص مقاله‌ای درباره‌ی یک ماده مخدر به نام Charas که در نسخه روسی ویکی پدیا قرار گرفته، ابراز نگرانی نمود. به نظر می‌رسد این نگرانی بیش از حد مورد توجه قرار گرفته است. این روستا ۸۰۰۰ نفر جمعیت داشته و از مناطقی که باعث معروفیت این ماده مخدره شده‌اند، هند و نپال، هزاران مایل فاصله دارد.

هفته گذشته، Roskomnadzor که بر اینترنت روسیه نظارت دارد، از سرویس‌های ارائه دهنده‌ی اینترنت این کشور درخواست فیلترینگ این مقاله را کرده است. از سوی دیگر، پروتکل HTTPS که ویکی پدیا برای ارائه مطالب خود استفاده می‌کند، کار را برای فیلتر نمودن صفحات دشوار می نماید.

مدیر اجرایی ویکی‌مدیا در روسیه، Stanislav Kozlovskiy، در این خصوص اعلام کرده، اکثر ارائه دهندگان سرویس اینترنت در کشور روسیه فاقد تجهیزات لازم برای فیلترینگ هستند. او در ادامه سخنان خود می‌گوید، ما استفاده از پروتکل HTTPS را به این دلیل که Roskomnadzor خواهان فیلترینگ ویکی پدیا است، متوقف نخواهیم کرد.

طبق قانونی که در سال ۲۰۱۲ ارائه گردید، دولت روسیه می‌تواند طبق دستور قضایی اقدام به فیلترینگ وب‌سایت‌ها نماید. از آن زمان تاکنون، هزاران صفحه وب‌سایت که اطلاعاتی در خصوص مواد مخدر، پورنوگرافی و سایر موضوعات نامناسب برای کودکان ارائه می‌دادند، در لیست سیاه قرار گرفته‌اند. همچنین این قانون اجازه‌ی فیلترینگ سایت‌ها و وبلاگ‌های مخالف دولت را نیز داده است.

منبع:http://begeek.ir/

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)