7 شهریور 1394

دو روزنامه نگار فرانسوی به اتهام باج گیری از پادشاه مراکش بازداشت شدند

7 شهریور 1394

دو روزنامه نگار فرانسوی به اتهام آنچه باج گیری از پادشاه مراکش عنوان شده، دستگیر شدند.

به گزارش یورونیوز، به گفته اریک دوپُن مورتی، دادستان مراکش، کاترین گراسیه و اریک لوران در تماس با دفتر محمد ششم، پادشاه مراکش به منظور نوشتن کتابی درباره او، تقاضای دیدار با یکی از نمایندگان وی را کردند. در این دیدار، دو روزنامه نگار مذکور با طرح اینکه فاش کردن دانسته هایشان در مورد پادشاه مراکش به زیان او خواهد بود، در ازای چاپ نکردن کتاب مذکور، ۳ میلیون یورو طلب کردند.

مقام های مراکش بلافاصله با طرح شکایتی در این زمینه، پلیس فرانسه را در جریان موضوع قرار دادند. ارتباط میان روزنامه نگاران و دفتر پادشاهی مراکش زیر نطر پلیس فرانسه ادامه یافت تا روز پنجشنبه ۲۷ اوت، و همزمان با پرداخت نخستین بخش مبلغ درخواستی در پاریس، آن دو دستگیر شدند.

در حالیکه تحقیقات برای رسیدگی به این پرونده اخاذی ادامه دارد، هنوز از دفاعیات دو روزنامه نگار در برابر اتهام مطرح، اطلاعاتی منتشر نشده است.

اریک لوران درسال ١٩٩٣ کتابی حاوی گفتگویی طولانی با ملک حسن دوم، پدر پادشاه کنونی مراکش را منتشر کرد. این دو روزنامه نگار در سال ٢٠١٢ کتابی دربار محمد ششم، پادشاه کنونی مراکش منتشر کرده بودند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)