6 شهریور 1394

گزارشگران بدون مرز بازداشت کیوان مهرگان را محکوم کرد

6 شهریور 1394

گزارش‌گران بدون مرزبازداشت کیوان مهرگان همکار بسیاری از روزنامه‌های اصلاح طلب و دبیر سابق سرویس سیاسی روزنامه‌ی شرق را محکوم می‌کند. این روزنامه‌نگار در تاریخ ٤ شهریور ۱۳۹۴ به هنگام مراجعه به اداره گذرنامه برای تمدید گذرنامه اش بازداشت و به دادسرای اجرای احکام مستقر در زندان اوین منتقل شد. در این دادسرا وی مطلع شد که در رابطه با بازداشت های جمعی در روزنامه شرق در سال 88 به یکسال زندانی قطعی محکوم شده است.

در تاریخ ١٦ آذر ۱۳٨٩ ماه ماموران امنیتی با یورش به روزنامه‌ی شرق کیوان مهرگان و سه تن دیگر از همکارانش را، علی خدابخش مدیر و سرمایه گذار روزنامه ، احمد غلامی سردبیر، فرزانه روستایی دبیر سرویس بین‌المللی را در محل کار خود بازداشت کردند. وی در تاریخ ٢٦ دی ماه با سپردن ١٠٠ میلیون تومان وثیقه و به شکل موقت از زندان آزاد شده بود. مستند ساز و نویسنده مستقل برای دومین بار در تاریخ ٩ بهمن ١٣٩٢ در بازداشت های گسترده روزنامه‌نگاران بازداشت که در ٤ اسفند همان سال آزاد شد. کیوان مهرگان هم‌اکنون در بند هشت زندان اوین زندانی است.

گزارش‌گران بدون مرز همچنین در همین روز از آزادی سعید متین پور روزنامه‌نگار هفته نامه يارپاق و همکار روزنامه‌های محلی استان آذربايجان، پس از سپری کردن دو سوم محکومیت خود مطلع شده است.

وی در تاریخ ٢٠ تیرماه ١٣٨٨ پس از احضار به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران بازداشت و برای طی کردن هشت سال محکومیت روانه‌ی زندان اوین شد. در ٢٢ خرداد ماه ١٣٨ این روزنامه‌نگار از سوی همین شعبه دادگاه برای " ارتباط با بيگانگان به ٧ سال و برای "تبليغ عليه نظام" به يک سال حبس تعزيری محکوم و این حکم سپس از سوی دادگاه تجدید نظر تائید شده بود. یش از این سعید متین‌پور در تاریخ ٥ خرداد ماه ١٣٨٧ نیز بازداشت شده بود که در ٨ اسفند ماه همان سال با سپردن وثيقه ٥٠٠ ميليون تومانی از زندان آزاد شد.

وی در این مدت از بیماری‌‌های متعددی حاصل از فشارهای زندان از جمله کمر درد و ناراحتی های گوارشی رنج می‌برد. تلاش هر روزه‌اش برای احیای حقوق زندانیان از او چهره‌ای نامدار در مبارزه برای بهبود شرایط دشوار بازداشت برای زندانیان عقیدتی ساخت است. سعید متین پور از جمله برگزیدگان ١٠٠ قهرمان اطلاع رسانی در جهان گزارش‌گران بدون مرز است. آزادی این روزنامه‌نگار با اجرای ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی (تصویب شده در سال ۱۳۹۲) ممکن شده است. در این قانون مقرر شده است که در صورت تعدد جرائم از انواع مختلف در مورد همه آن‌ها حداکثر مجازات صادر می‌شود، ولی تنها مجازات اشد اجرا می‌شود و بقیه مجازات‌ها اجرا نمی‌شود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)