4 شهریور 1394

آیا گفته های یک مصاحبه پیگرد قانونی دارد؟

4 شهریور 1394

نعمت احمدی*

صحبت درباره مصاحبه ۱۴ صفحه ای سردار اسماعیل احمدی مقدم با ماهنامه «رمزعبور» در یک یادداشت نمی گنجد و فضایی بیشتر می خواهداما می توان به طور خلاصه مسائلی را گفت.احمدی مقدم در این مصاحبه از همه چیز صحبت کرده و در مواردی مثل جنگ آنچنان خودش را محور قرار داده است که جای تامل دارد. ایشان در این مصاحبه همه راه ها را به رم ختم کرده و معتقد است بیشترین تاثیر را در جنگ داشته است که از این صحبت‌ها می‌گذریم.

اما در این مصاحبه مشروح به باور من ایشان قبل از اینکه بگوییم اتهاماتی را به افرادی وارد کرده است،افشاگری های ایشان درباره برخی مسائل قابل تامل است.نوع نگاه ایشان به مسائل سال ۶۰ و کردستان ،جنگ،شهدای والاتباری مثل شهید بروجردی، نوع برخورد با سازمان منافقین در جنگ نیز قابل تامل است.درباره جنگ و جبهه خیلی از حاضرین در جنگ خاطره دارند که روزی بالاخره باید از دل این خاطرات خیلی مسائل روشن شود و در این بحث نمی گنجد.مسئله اصلی که ایشان مطرح می کنند مسائل سال ۸۸ است. ایشان در این مصاحبه مباحثی درباره آیت ا… هاشمی رفسنجانی مطرح کرده که محور اصلی این مصاحبه است.ایشان در این مصاحبه یک مرزبندی ایجاد کرده و خودش را در طرف حق و آیت ا… هاشمی را در طرف مقابل قرار داده است.

احمدی مقدم در این مصاحبه مسائلی را در باره نقش ستاد های میرحسین موسوی، دفتر آیت ا… هاشمی،دانشگاه آزاد و مهدی هاشمی مطرح می کند که درباره این موضوع دو نگاه وجود دارد.یا این مطالب واقعی و یا غیر واقعی است.در نگاه اول اگر این مسائل واقعی است ایشان به عنوان فرمانده نیروی انتظامی در آن زمان چرا این مواردی که در این مصاحبه می‌گویند مثل بسیج کردن اراذل و اوباش،آتش زدن، تخریب امنیتی و… را به مراجع قضایی اعلام نکردند؟از سویی دیگر یکی از وظایف پلیس در مورد جرائم مشهود، ورودش بدون دستور مقام قضایی است.اگر هم این مسائل واقعیت نداشته باشد ایشان با جرم نشر اکاذیب،تشویش اذهان عمومی و تهمت و افترا روبه روست.

موضوع دیگری که در مصاحبه رئیس پلیس سابق ایران دیده می شود این است که ایشان از واژه « اردو کشی خیابانی» قبل از انتخابات استفاده کرده است. درباب معنی این کلمه باید گفت که اردوکشی یعنی گروه های مختلف از پیاده نظام و سواره نظام وارد عرصه جنگ شوند.باتوجه به صحبت‌های احمدی مقدم این چنین اردو کشی خیابانی قبل از انتخابات و زمان تبلیغات انتخاباتی صورت گرفته است.

من قبل از اینکه بخواهم ایشان را به عنوان یک مفتری و کسی که نشر اکاذیب کرده مورد خطاب قرار بدهم، ایشان به عنوان فرمانده پلیس کشور در آن زمان، اگر این اعمال اتفاق افتاده و نتیجه اش مسائل ان روزها را به وجود آورده است، از این بابت متهم است که چرا در مقابل یک جرم مشهود در زمان خودش واکنش نشان نداده و حالا بعد از ۶ سال و ۶ ماه از برکناری مسئولیتش به یک باره این صحبت ها را مطرح می کند؟در واقع ایشان با اهمال یا عدم انجام وظایفش که منجر به وقوع یک فاجعه ملی شد باید پاسخگو باشد.

نفر دومی که بعد از آقای هاشمی مورد هجمه ایشان قرار گرفته است میر حسین‌موسوی است.ایشان در قسمتی از مصاحبه‌اش با آوردن نام ناطق نوری،خاتمی،سیدحسن خمینی،میر حسین موسوی وعده ای دیگر و اتحادشان برای بیرون کردن احمدی نژاد از صحنه، مسئله دوم را رقم زده است.اگر این صحبت ها به صورت تحلیل شخصی مطرح شده باشد که هیچ، اما باید در همین تحلیل هم گفت که با این صحبت ها،ضعف نیروی انتظامی در این مسئله مشهود و قابل تامل است و باید از ایشان پرسید شما که به عینه جرائم مشهود را می دیدید چرا مانع نشدید و برخورد نکردید؟

حتی مسئله ای که درباره نماز جمعه آقای هاشمی و حضور ضد انقلاب ها، چپ‌های تندرو و رادیکال ها در آن نماز جمعه مطرح کردند عجیب و قابل تامل است و سوال اینجاست که چرا باید به انسان های مومنی که برای شرکت در نماز جمعه حضور پیدا کردند اتهاماتی از این دست زده شود و از این بابت ایشان باید پاسخگو باشند.

صحبت هایی از این دست در این مصاحبه زیاد است که می توان آن ها را بررسی کرد. به طور کلی اگر صحبت های احمدی مقدم را افشا گری بدانیم،ایشان نخستین فردی است که بعد از این افشاگری ها به لحاظ اینکه با علم و اطلاع از وضعیت آن روزهای کشور اقدامی برای جلوگیری از فاجعه های بعدی نکرده است، باید پاسخگو باشند.

از سویی دیگر ایشان بعد از ۶ سال به عنوان رئیس پلیس سابق ایران مسائلی را مطرح می‌کند که به خاطر جایگاهی که در آن قرار داشته وسینه اش صندوقچه اسرار است و از مسائل مطلع بودحال چرا باید این مسائل را بعد از گذشت این سال‌ها به این شکل مطرح کند تا موجب خوشحالی دشمنان نظام شود و کشور را زیر سوال ببرد؟ به طور کلی باید گفت که در این مصاحبه بار تهمت،افترا و بعضا نشر اکاذیب زیاد است و قابلیت پیگرد قانونی وجود دارد.

از نظر من صحبت‌های ایشان در این مصاحبه از سه جنبه قابل پیگیری است؛ اول اینکه ایشان جرم های مشهودی را می دیدند و با این جرم ها مقابله نکردند و باید پاسخگو باشند. دوم اینکه اگر خدایی ناکرده دروغ و تهمت صورت گرفته شده باشد و با این دروغ ارکان نظام خدشه دار شود،نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی صورت گرفته است و می توان پیگیری کرد و مطلب آخر اینکه مسئولین پست های حساس و کلیدی به طبع پست‌شان در جریان ریز ترین مسائل قرار می گیرند که این مسائل با امنیت ملی سر و کار دارد. اگر این مسئولان بعد از کنار رفتن از پستشان این مسائل حساس را برملا کنند به امنیت ملی خدشه وارد کرده‌اندو می‌توان این مسائل را پیگیری کرد.

*حقوقدان

منبع: روزنامه قانون

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)