1 شهریور 1394

جايزه روزنامه نگاری «مکلر» به يک زن سوری اعطا شد

1 شهریور 1394

سازمان دهندگان جایزه شجاعت و اخلاق در روزنامه نگاری «پیتر مکلر Peter Mackler » روز شنبه از اعطای این جایزه به یک زن روزنامه نگار مستقر در سوریه خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، این جایزه که توسط سازمان «گزارشگران بدون مرز» و «خبرگزاری فرانسه» اعطا می شود، در اختیار «زینه ارحیم» روزنامه نگار سوری که در حلب زندگی و کار می کند قرار گرفت.

«ارحیم» تاکنون نزدیک به ۱۰۰ شهروند - خبرنگار را در رسانه های چاپی و تلویزیونی سوریه آموزش داده است که نزدیک به یک سوم آنها زن هستند. وی همچنین در ایجاد روزنامه ها و مجله های مستقل در سوریه نقش داشته است.

این روزنامه نگار سی ساله، سمت هماهنگ کننده طرح «موسسه گزارش جنگ و صلح»‌ را نیز به عهده دارد. این موسسه یک سازمان بین المللی است که از روزنامه نگاران در کشورهای در حال جنگ حمایت می کند.

گزارش های تهیه شده توسط برخی از افرادی که تحت آموزش «ارحیم» بودند توسط رسانه های مهم بین المللی منتشر شده است.

«کمی مکلر» مدیر طرح جایزه «پیتر مکلر» در این باره گفت: «زینه ارحیم مایه افزایش ارزش های روزنامه نگاران در کشوری شده است که خشونت آن را پاره پاره کرده است.»

وی افزود: «ما از شجاعت، رعایت اخلاق حرفه ای و انتقال این ارزش ها به افرادی که اخبار را تهیه می کنند، تقدیر می کنیم.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)