31 مرداد 1394

سردبیر مجله «خواندنی‌ها» درگذشت

31 مرداد 1394

دویچه وله

محمود طلوعی، نویسنده و تاریخ‌نگار شامگاه پنج‌شنبه، ۲۹ مرداد ماه هنگام عبور از عرض خیابان آفریقا در منطقه جردن تهران در اثر برخورد با یک موتورسیکلت مجروح شد و پس از انتقال به بیمارستان جان سپرد.

علی دهباشی، از چهره‌های سرشناس رسانه‌ای و دوست طلوعی، شنبه ۳۱ مرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با تائید این خبر گفت، تاریخ برگزاری مراسم یادبود این روزنامه‌نگار دیرتر اعلام می‌شود.

طلوعی پیش از انقلاب ۵۷ مدتی سردبیر مجله خواندنی‌ها بود که از قدیمی‌ترین و پرخواننده‌ترین نشریه‌های دوران سلطنت پهلوی به شمار می‌رود.

سردبیر پیشین مجله مصادره شده

نخستین شماره خواندنی‌ها در سال ۱۳۱۹ منتشر شد و انتشار آن تا مرداد ۵۸ ادامه داشت. علی اصغر امیرانی، صاحب امتیاز و مدیرمسئول این مجله اسفند ماه ۵۷ دستگیر شد و چند ماه بعد، پس از آزادی، انتشار آن را متوقف کرد.

امیرانی مدتی بعد دوباره بازداشت و در دادگاه بدوی به هشت سال زندان محکوم شد. با اعتراض به این حکم دادگاه تجدید نظر او را به اعدام محکوم کرد و ۳۱ خرداد ۶۰ تیرباران شد. صاحب‌امتیاز خواندنی‌ها، گرچه با برخی درباریان و شخصیت‌های پرنفوذ دوران پهلوی ارتباطی نزدیک داشت، از انتشار مقاله‌های انتقادی تند علیه دولت و در مواردی علیه وابستگان خاندان سلطنتی خودداری نمی‌کرد.

طلوعی از نویسندگان مجله خواندنی‌ها بود و مدتی نیز سردبیری آن را بر عهده داشت. از او دو ترجمه و ده‌ها کتاب تالیفی به جا مانده است.

جای پای زن در مسیر تاریخ معاصر ایران، مصدق در پیشگاه تاریخ، ناگفته‌ها از زندگی و روزگار پهلوی‌ها، سرنوشت ثریا، بازیگران عصر پهلوی از فروغی تا فردوست (۲ جلد)، آئینه تاریخ، داستان انقلاب، و غول‌های قرن از جمله آثار منتشر شده طلوعی هستند که بسیاری از آنها چند بار تجدید چاپ شده‌اند.

پس از اعدام امیرانی، موسسه خواندنی‌ها مصادره شد و در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت. طلوعی در سه دهه گذشته کمتر به کار روزنامه‌نویسی می‌پرداخت و وقت خود را صرف تاریخ‌نگاری و خاطره‌نویسی می‌کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)