30 مرداد 1394

«اوترنت» در راه است؛ رایگان و بدون‌ سانسور با برند آمریکا

30 مرداد 1394

احتمالا بعید است اهل سرکشی به دنیای مجازی باشید و تا کنون چیزی درباره اینترنت رایگان و پرسرعتی که قرار است آمریکایی راه اندازی کنند، نشنیده باشید؛ همان اینترنت بی محدودیت و به اصلاح بی سانسوری که در همه جا می‌توان به آن متصل شد. چقدر درباره این پروژه می‌دانید؟

به گزارش «تابناک»، «اوترنت» نام پروژه ماهواره‌ای‌ است که از مدت ها پیش، طراحی های آن در آمریکا آغاز شده و آن گونه که وعده داده شده، قرار بود از نیمه دوم سال 2015 میلادی ـ که اکنون در آنیم ـ آغاز شود تا حتی در دورافتاده ترین نقاط این کره خاکی بتوان به اینترنت پرسرعت و بدون محدویت دسترسی داشت.

این اتفاق قرار است این گونه محقق شود که آمریکایی ها مجموعه ای از ماهواره‌ها را در جو زمین (در مدارهای کوتاه) قرار خواهند داد که کار کابل های بزرگ فیبر نوری را ـ که کشورها را به هم متصل کرده و دهکده جهانی اینترنت را پدید آورده ـ انجام دهند و حتی از آن فراتر، انحصارها را بکشند و به هرکاربر اجازه بدهد بی هیچ واسطه، از طریق ارتباط با این ماهواره ها به دنیای مجازی دسترسی پیدا کند.

این ماهواره‌ها اطلاعات را از صدها مرکز زمینی دریافت کرده و سپس در سراسر جهان دوباره پخش خواهند کرد و آن گونه که درباره آن سخن گفته شده، در ابتدای دوره آزمایشی خود برای کسانی که امکان ورود به اینترنت ندارد، اینترنت عرضه خواهد کرد و یک طرفه هم خواهد بود؛ اما هدف این سازمان آن است که در ادامه، به صورت ارتباط دو طرفه یعنی بین کاربر و ماهواره ارتقا پیدا کند؛ چیزی شبیه مکانیزم سامانه جهت یابی فعلی یا همان جی پی اس اما بسیار وسیع تر و البته قدرتمندتر، زیرا شمار کاربران اینترنت به مراتب بیشتر از کسانی است که از مکان یاب استفاده می‌کنند و علاوه بر آن، حجم اطلاعاتی که در نت جابجا می‌شود، قابل قیاس با دیتاهای کوچک مختصاتی نیست.

البته بر خلاف آنچه ذکر می‌شود، قرار نیست دولت آمریکا این پروژه را به انجام برساند، بلکه اوترنت پروژه‌ای‌ است که «صندوق سرمایه گذاری برای توسعه رسانه‌ها (MDIF)» مستقر در نیویورک به دنبال تحقق آن است؛ سازمانی که "گران بودن خدمات اینترنتی در برخی کشورها" و "نظارت دولتی بر اینترنت در برخی کشورهای دیگر" را از علل تلاش خود برای عرضه خدمات اینترنتی رایگان اعلام و به این دلیل نام پروژه را اوترنت (Outernet) انتخاب کرده است؛ البته کیست که نداند در راستای اهداف آمریکا و تسری هژمونی این کشور در جهان گام برمی‌دارد!

این را می‌شود از هزینه های چند میلیاردی اجرای این پروژه دریافت که جز کمک های خیریه(!) منبعی برای بازگشت آن اعلام نشده و فارغ از آن، برهم زننده بسیاری از نظم ها و قوانین جاری در نت هم هست؛ برای درک این موضوع کافی است بدانید هزینه های هنگفتی که صرف کابل کشی های وسیع برای اینترنت در جهان شده، راه درآمدی برای بسیاری دولت ها به شمار می‌آید؛ به این صورت که برای دسترسی کشورهای همسایه به خطوط ارتباطی شان، مبالغی دریافت می‌کنند که راه اندازی اوترنت در تضاد با آن است.

این تضاد البته می‌تواند به شکاف تبدیل شود چراکه بسیار از متحدان آمریکا احتمالا رضایت نخواهند داد که اینترنت بی محدودیت در کشورشان در دسترس باشد و قدرت اعمال نفوذ بر آن از دستانشان خارج شود؛ همانطور که عده ای دیگر از اینکه می‌بایست برای مقابله با ماهواره های اوترنت هزینه کنند، خرسند نخواهند شد.

البته ناگفته پیداست که هر پروژه ای که به گسترش اینترنت کمک کند، منفعت بزرگی نصیب غول های دنیای مجازی، سازندگان و عرضه کنندگان محصولان مرتبط با این دنیا (انواع رایانه ها، لوحه ها و گوشی های هوشمند و...) خواهد کرد که بسیاری شان آمریکایی هستند؛ از غول هایی چون گوگل و یاهو گرفته تا امثال مایکروسافت و... .

این نتیجه اتصال آن 60 درصد از ساکنان کره خاکی به اینترنت است که مدیران «صندوق سرمایه‌گذاری برای توسعه رسانه‌ها» در پایگاه رسمی خود مدعی شده‌اند که در حال حاضر به اینترنت دسترسی ندارند و قرار است اوترنت ایشان را جهانی کند؛ پروژه ای که بر پایه برنامه زمان بندی اعلام شده، از ژوئن امسال (حدود پنجاه روز پیش) آغاز شده است.

پروژه‌ اوترنت هم‌اکنون زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی، چینی و عربی را پشتیبانی می‌کند ولی هدف بنیان‌گذاران آن این است که به زودی آن را به همه زبان‌ها در دسترس عموم قرار دهند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)