30 مرداد 1394

نیمی از هشت هزار نشریه کشور منتشر نمی‌شوند

30 مرداد 1394

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد با بیان اینکه هشت هزار مجوز نشریه در کشور صادر شده است، گفت: نیمی از این نشریات منتشر نمی‌شوند.

به گزارش ایلنا از رشت، حسن محرابی در آیین اختتامیه پنجمین جشنواره جلوه‌های فرهنگ رضوی در مطبوعات و خبرگزاری‌های کشور که در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیا (ص) برگزار شد، گفت: بخشی از سیاستگذاری‌های این اداره کل سیاست‌گذاری و مساعدت فکری برای غنی سازی محتوای رسانه‌هاست که برگزاری جشنواره‌هایی مانند جشنواره رضوی علاوه بر این مهم به ترویج فرهنگ رضوی در جامعه نیز کمک می‌کند.

وی جشنواره جلوه‌های فرهنگ رضوی در مطبوعات و خبرگزاری‌ها را ترسیم الگو و نقشه راهی برای رسانه‌ها دانست و افزود: مطبوعات و رسانه‌های مجازی باید با فرهنگ رضوی گره بخورد تا بتوانیم آموزه‌های دینی را در جامعه گسترش دهیم.

محرابی با بیان اینکه امام رضا (ع) در راستای آگاهی بخشی و ارشاد مردم فعالیت‌های بسیاری داشت تصریح کرد: همین فعالیت‌های این امام بزرگوار الگویی مناسب برای محتوا بخشی به رسانه‌هاست.

این مسئول خواستار ارتباط آسان بین مردم و رسانه‌ها شد و گفت: مردم بخش اعظمی از اطلاعاتشان را از رسانه‌ها دریافت می‌کنند که اگر روابط بین رسانه و مردم تسهیل شود آگاهی مردم افزایش می‌یابد.

محرابی در ادامه به گسترش کاربران فضای مجازی و آسیب‌های این عرصه اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: رسانه باید در برابر شبهاتی که از این درگاه وارد جامعه می‌شود، ایستاده و به شفاف سازی شبهات بپردازد.

وی به پدیده دین مجازی که در حال وقوع است اشاره و تأکید کرد: بخش اعظمی از فضای مجازی به مباحث دینی اختصاص یافته که ممکن است باعث ایجاد دین جدید شده و این یک زنگ خطر است.

محرابی با بیان اینکه دین دارای وجه عملی و نظری است، افزود: با شدت گرفتن بحث‌های دینی در فضای مجازی اتفاقات جدید در حوزه دین به وقوع می‌پیوند که آسیب‌هایی به همراه دارد.

وی خواستار پرداختن به این مبحث در جشنواره مطبوعات رضوی شد و ابراز امیدواری کرد سال آینده مباحثی برای بهبود وضعیت مطبوعات مطرح شود.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هشت هزار مجوز نشریه در کشور صادر شده است، خاطرنشان کرد: نیمی از این نشریات منتشر نمی‌شود و بسیاری نیز با عدم جذب مخاطب همراه است که از آسیب‌های این حوزه است و باید بدان پرداخته شود.

غلامرضا بنی اسدی نماینده بنیاد بین المللی امام رضا (ع) نیز در این مراسم گفت: اگر جشنواره فرهنگ رضوی در سال ۸۲ تنها در مشهد مقدس برگزار می‌شد؛ اینک این جشنواره در ۳۱ استان کشور و ۸۰۰ نقطه جهان همزمان با دهه کرامت برگزار می‌شود.

وی تأکید کرد: برای فرهنگ رضوی در رسانه‌ها می‌بایست جایگاه ویژه‌ای قائل شد.

یونس رنجکش، مدیرکل امور اجتماعی استانداری گیلان نیز در این مراسم اظهار کرد: خوشبختانه این گونه جشنواره‌ها، ایجاد انگیزه‌ای است برای تولید محتواهایی که می‌تواند در بسترسازی‌های فرهنگی بویژه گسترش فرهنگ رضوی حرکت کند.

وی با اشاره به دسترسی آسان مردم به رسانه و گسترش آن در زندگی مردم، این دسترسی را غیرقابل انکار عنوان کرد و افزود: دسترسی راحت به اخبار و اطلاعات یک مزیت و امکان ضعف اعتبار در تولید محتوا آسیب عمده این مقوله است.

این فعال رسانه‌ای استان، اقتصاد رسانه و ضعف در تولید محتوا را از مشکلات عمده این حوزه معرفی کرد و اظهار کرد: حل این مشکل نیازمند حمایت مسئولان و متولیان امر است تا با حل مشکل اقتصاد رسانه باعث این شوند که رسانه روی پای خود بایستند و تولید محتوا کنند.

تقدیر از صاحبان ۱۷ اثر برگزیده پنجمین جشنواره جلوه‌های فرهنگ رضوی در مطبوعات و خبرگزاری‌های کشور و رسانه‌های فعال رضوی گیلان، مراسم چاووشی خوانی توسط استاد رحیم‌پور، اجرای نمایش کوتاه «یک مرد یک پیراهن»، قرائت پیام علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بخش‌های موضوعی جشنواره امام رضا (ع) توسط فیروز فاضلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان از دیگر بخش‌های مراسم اختتامیه بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)