29 مرداد 1394

درخواست افزایش بودجه «غیر رسمی» صدا و سیما

29 مرداد 1394

رادیو زمانه

محمد سرفراز، رییس صدا و سیمای جمهوری اسلامی در دیدار با مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی از دولت روحانی خواست بودجه رادیو و تلویزیون دولتی ایران را افزایش دهد. پیش از این مشاور حسن روحانی در امور فرهنگی خبر داده بود که صدا و سیما از دولت تقاضای بودجه‌ کلانی از مجرای غیر رسمی کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی، عصر چهارشنبه، ۲۸ مردادماه با رئیس رادیو و تلویزیون دولتی ایران دیدار کردند.

محمد سرفراز در این دیدار گفت بودجه رادیو و تلویزیون دولتی ایران کمتر از ١٠٠٠ میلیارد تومان است و به همین جهت حتی پرداخت حقوق کارکنان این سازمان به آسانی میسر نیست.

بودجه صدا و سیما ابتدا ۱۵۰۰ میلیارد تومان بود، اما به تدریج در طی دو سال به ۹۳۲ میلیارد تومان کاهش پیدا کرد. لایجه دولت در سال ۹۳ اما به صدا و سیما تکلیف کرده بود که به میزان ۸۹۰ میلیارد تومان درآمدزایی کند، اما ظاهراً رادیو و تلویزیون دولتی ایران در این امر توفیقی به دست نیاورده است.

محمد سرفراز گفت: «اگر قرار باشد که صدا و سیما درصد زیادی از بودجه‌اش را از راه تبلیغات تأمین کند، می‌تواند تبعاتی داشته باشد؛ برخی انتقاد می‌کنند که چرا تبلیغات زیاد پخش می‌شود، چرا مصرف‌گرایی را رواج می‌دهید یا چرا کالاهای خارجی تبلیغ می‌کنید. در حالی که اگر دولت، بودجه سازمان را تأمین‌ کند، حتی نیازی به پخش آگهی بازرگانی نخواهیم داشت.»

رییس صدا و سیما به «تبلیغات» رسانه‌های آمریکایی پیرامون «برجام» (برنامه جامع اقدام مشترک) نیز اشاره کرد و تلویحاً خواهان افزایش بودجه صدا و سیما برای رویارویی با برنامه‌های رسانه‌های آمریکایی شد. تولید سریال‌های مذهبی درباره زندگی «موسی» و «سلمان» که به دلیل کمبود بودجه هنوز امکان‌پذیر نیست، نیز در دستور کار رییس صدا و سیما قرار دارد.

در اسفندماه ۱۳۹۲ صدا و سیما از دولت درخواست یک بودجه غیر رسمی برای فعالیت‌های تبلیغی‌اش کرده بود. حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی در امور فرهنگی به رسانه‌ها گفته بود که بودجه‌ای که صدا و سیما از مجرای غیر رسمی طلب کرده، معادل بودجه‌ای است که در لایحه دولت برای آن در نظر گرفته شده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)