26 مرداد 1394

روزنامه های تهران: تیترهای جنجالی کیهان از کجاست؟

26 مرداد 1394

مسعود بهنود

بی بی سی فارسی -روزنامه های امروز تهران، دوشنبه ۲۶ مرداد در تیتر اول خود از خبر صدور حکم برای سعید مرتضوی دادستان سابق تهران نوشته و اخبار مربوط به اصرار نمایندگان به ارسال برجام هسته ای به مجلس را با اهمیت دیده اند.

بی توجهی مردم به بحران بی آبی، بی رونقی کتابفروشی های رو به تعطیل، و توضیحاتی درباره تیترها و نوشته های اخیر و جنجالی روزنامه کیهان از جمله دیگر مطالب روزنامه های امروز است.

تیتر و عکس صفحه اول جوان

محمدصادق عابدینی در گزارشی در جوان نوشته: تغییر کاربری کتابفروشی‌های روبه‌روی دانشگاه تهران، نگرانی‌های اهالی فرهنگ را برانگیخته است، مهم‌ترین مرکز عرضه کتاب در پایتخت هم‌اکنون در محاصره اغذیه‌فروشی‌هایی است که هر روز بر تعدادشان افزوده می‌شود. چندین دهه است روبه‌روی دانشگاه تهران برای عرضه کتاب شکل گرفته اما برخلاف راسته طلافروش‌های بازار که همیشه رونق داشته و از سکه کسب و کار آنها کاسته نشده، راسته کتابفروش‌ها، شرایط بسیاری بدی را پشت سر می‌گذارد و آن هم مشکلی به نام «تغییر کاربری» مغازه‌هاست.

به نوشته این گزارش: اوایل امسال بود که خبر تعطیلی یکی از قدیمی‌ترین کتابفروشی‌های خیابان انقلاب حتی به اخبار تلویزیون نیز رسید. کتابخانه‌ای با بیش از پنج دهه فعالیت مستمر در حال تغییر کاربری بود، صاحب مغازه کتابفروشی طهوری دلیل ساده‌ای برای تغییر کاربری مغازه خود عنوان می‌کند، وی می‌گوید: «وضعیت فعلی نشر و فروش کتاب به من اجازه نمی‌دهد که بتوانم از پس مخارج این فروشگاه بربیایم. اینجا در سال ۸۸ و ۸۹ و حتی ۹۰ حداقل پنج کارمند داشت اما حالا دو کارمند بیشتر ندارد که مخارج همان هم از آن درنمی‌آید.» جوان روزنامه اصولگرا که خود از منتقدان انتشار کتاب هایی است که نبودشان باعث بی رونقی کتابفروشی ها شده در ادامه این گزارش نوشته: عدم صرفه اقتصادی کتابفروشی در راسته‌ای که هر مترمربع مغازه آن چندین میلیون تومان ارزش دارد، باعث شده است تا کتابفروش‌ها عطای خدمت به دانایی را به لقای آن ببخشند و به دنبال تغییر شغل یا فروش مغازه‌های خود باشند.

توافق هسته‌ای، روزنه امید در بن‌بست خاورمیانه

قاسم ذاکری در مقاله ای در شرق نوشته: توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی (برجام)، فراتر از موضوعی مربوط به روابط دوجانبه ایران و غرب یا اهمیت ویژه آن در چارچوب تقویت نظارت جهانی بر فعالیت‌های هسته‌ای کشورهای جهان، به‌عنوان یکی از موضوعات بسیار مهم منطقه‌ای می‌تواند سرآغاز شکل‌گیری روندهایی نوین در منطقه باشد؛ حداقل آنکه توافق هسته‌ای (برجام) از ظرفیت اثرگذاری بر بسیاری از مهم‌ترین پرونده‌های مهم و حساس خاورمیانه‌ای برخوردار است؛ بنابراین از این منظر شاید بشود اهمیت توافق هسته‌ای را هم‌تراز با برخی از مهم‌ترین رویدادهای خاورمیانه در سه دهه اخیر دانست.

به نوشته این مقاله: در شرایطی که عمده مشکلات و بحران‌های تاریخی و طولانی‌مدت خاورمیانه حل‌نشده باقی مانده‌اند و علاوه بر آنها منطقه با تنش‌ها و بن‌بست‌های پیچیده‌تر و تازه‌تری نیز مواجه شده است؛ فعلا به‌جز توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی بارقه امید دیگری برای کاستن از شدت تنش در منطقه ملتهب و بحران‌خیز خاورمیانه دیده نمی‌شود. مقاله شرق به این جا رسیده که: توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی از جنبه منطقه‌ای آن، بیشتر از این‌جهت اهمیت دارد که سبب تقویت این ظن‌وگمان شده که این توافق می‌تواند یکی از اولین گام‌های مهم برای پیمودن فرایندی نوین و طولانی‌مدت در ایجاد سازوکار رایزنی غرب با ایران برای کمک به حل‌وفصل مسائل منطقه باشد؛ بنابراین می‌توان دلهره و نگرانی رقبای منطقه‌ای ایران از توافق هسته‌ای را به‌عنوان نشانه مهمی دانست بر آگاهی آنان از ابعاد و تأثیرات مهم منطقه‌ای توافق.

تیترها و گزارش های جنجالی کیهان

دو روز بعد از یادداشت روز جنجالی حسین شریعتمداری در روزنامه کیهان که در آن ادعا شده بود که رهبر جمهوری اسلامی از عواقب فاجعه آفرین توافق هسته ای اطلاع کامل دارند، خبری که در رسانه های معتبر جهانی هم انعکاس وسیعی یافت ایران روزنامه دولت سرمقاله خود را به این موضوع اختصاص داده و آن را تحریف علنی خوانده است.

علیرضا حسینی در این مقاله یاد آور شده که آیت الله خامنه ای خود در تیرماه امسال در نماز عید فطر گفته است «من خودم هنوز که الحمدلله زبانم از کار نیفتاده؛ حرف خود من که مقدم به حرف آنها است. آنچه من می‌گویم، حرف من آن است؛ کسانی هم که حرف می زنند- نمایندگان رهبری و منصوبین رهبری و مانند اینها که تعداد زیادی‌اند- از قول رهبری نمی‌گویند؛ این را توجه داشته باشید... شما حرف من را از خود من بشنوید... .»

روزنامه دولت اضافه کرده: در اینکه رهبر معظم انقلاب بارها مدیران ارشد کشور و از جمله مذاکره کنندگان هسته‌ای را به احتیاط و حزم و دقت نظر دعوت و حتی الزام کرده‌اند، هیچ شبهه‌ای نیست. در اینکه ایشان مرزهای غیرقابل عبور در مناقشه هسته‌ای را به دقت تعیین و سنگ‌چین کرده‌اند، هیچ تردیدی نیست اما از این واقعیات به هیچ ترفند و تردستی نمی‌توان استنتاج کرد که توافق را بالفعل واجد «عواقب فاجعه‌آفرین» قلمداد می‌کنند و از آن رضایت خاطر ندارند.

کیهان خود امروز درباره تیتر جنجالی چند روز پیش توضیح داده. تیتری با عنوان "ساکتین فتنه اجازه ورود به خبرگان ندارند" که با اعتراض هایی روبرو شده که آن را تحریف دانسته اند اما این روزنامه تندرو مدعی شده که تحریفی در کار نبوده و سخنان آیت الله جنتی چنین بوده است «یکی از شاخصه‌های ولایتمداری و قبول ولایت را در این می‌دانیم که مطالبی که رهبر با تأکید قبول دارند، آن را قبول کنند، به عنوان مثال در مورد فتنه بعضی اینطور شمرده بودند که رهبر انقلاب بیش از ۲۰۰ مورد راجع به آن صحبت کردند و فرمودند که فتنه خط قرمز است. البته آن را به معیار می‌گذاریم و می‌گوییم که عده‌ای در طول این مدت چقدر درباره فتنه حرف زده‌اند و آن را محکوم کردند؟ چند کلمه در این رابطه گفتند؟ آیا اینها می‌توانند ادعای ولایتمداری کنند»؟ کیهان با علامت استفهام ادامه داده که یک‌بار دیگر متن سخنان ایشان را مرور کنید، ولایتمداری از اصلی‌ترین شروط حضور در خبرگان است و از سوی دیگر، یکی از شاخصه‌های ولایتمداری برای نامزدهای خبرگان، اعلام موضع‌ آنها علیه فتنه ۸۸ است.

آیا نتیجه این سخن همان تیتر کیهان نیست که «ساکتین فتنه اجازه ورود به خبرگان ندارند»؟ این روزنامه سپس ادامه داده که ساکتین فتنه دو گروه هستند یکی آن ها که می دانستند چه توطئه ای در کار بوده و ساکت مانده اند که سکوتشان به منزله حمایت از فتنه است و دیگر کسانی که نمی دانستند و درک نکردند که این ها هم بی تردید از لیافت و شایستگی حضور در خبرگان برخوردار نیستند. چرا که مجلس خبرگان همانگونه که از نامش پیداست محل حضور افراد «خبره» و «بصیر» است و نه کسانی که دچار دیرفهمی هستند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)